BRATISLAVA. Poslanec ústavnoprávneho výboru parlamentu Ondrej Dostál (klub SaS) vidí priestor na to, aby sa odmietnuté ustanovenia zákonov o súdnej mape opätovne dostali na program ďalšieho riadneho rokovania parlamentu v marci.
Naopak, podpredseda ústavnoprávneho výboru parlamentu Boris Susko (Smer) sa vyjadril, že ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (nom. SaS) by zákony o súdnej mape nemala predkladať, lebo „celé je to nezmyselné tak, ako je to pripravené“.
Mestské súdy vo forme pozmeňovacích návrhoch
Zriadenie mestských súdov v Bratislave a v Košiciach by sa mohlo podľa Dostála riešiť v rámci zákona o sídlach okresných súdov, keďže takisto ide o prvostupňové súdy. „Určite sa nedá povedať, že by išlo o nesúvisiacu vec. Tam je to z hľadiska procesného a legislatívneho vcelku jednoznačné.
Mestské súdy sa dajú predložiť ako pozmeňovacie návrhy k zákonu o sídlach okresných súdov. Je to možné, a nešlo by o žiadny prílepok,“ povedal poslanec Dostál.
Podľa neho pri odvolacích súdov je riešenie komplikovanejšie, ale dá sa nájsť také riešenie, aby o nich bolo možné rokovať skôr ako o pol roka.
Susko odmieta presadenie návrhu cez iný zákon
Pokiaľ by ministerka Kolíková chcela predložiť odmietnuté zákony znova, mohla by to podľa poslanca Suska urobiť len o pol roka.
„Ak sa uvažuje, že sa to vloží do iného zákona, tak si myslím, že je to hrubé obchádzanie zákona o rokovacom poriadku a porušovanie princípov právneho štátu a demokracie,“ zdôraznil Susko.

Za neprijateľné považuje, aby sa zákony z dielne Kolíkovej presadzovali cez zákon o správnych súdoch alebo cez zákon o okresných súdoch.
Zákon o rokovacom poriadku hovorí, že ak národná rada návrh zákona neschválila, nový návrh zákona v tej istej veci možno podať najskôr o šesť mesiacov odo dňa neschválenia návrhu zákona.
Plénum parlamentu minulý týždeň 17. februára v prvom čítaní odmietlo návrh zákona v súvislosti s novými sídlami a obvodmi krajských sudov a návrhy zákonov o zriadení mestských súdov v Bratislave a v Košiciach. Ide o zákony, ktoré sú súčasťou novej súdnej mapy.
Za zákony z dielne Kolíkovej nehlasovali poslanci Sme rodina, nezaradení poslanci zo strany Za ľudí a poslanec György Gyimesi (OĽaNO). Bez reformy súdnej mapy, ktorá je súčasťou Plánu obnovy a odolnosti SR, môže Slovensko prísť o takmer pol miliardy eur.