SME

Poslanci ukončili diskusiu k návrhu na odvolanie Mikulca. Pokračovať budú v stredu

Prihlásených je ešte viac ako desať rečníkov.

Minister vnútra Roman Mikulec.Minister vnútra Roman Mikulec. (Zdroj: TASR)

BRATISLAVA. Poslanci Národnej rady pokračovali v diskusii k návrhu na odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO).

Predseda opozičného Smeru Robert Fico procedurálnym návrhom požiadal o prítomnosť ministra Mikulca, ktorý sa v sále nenachádzal.

Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) informoval, že na 14.00 h zvoláva poslanecké grémium.

Líder Smeru Robert Fico chcel, aby sa na ňom zaoberali odsúdením vyjadrovania Matoviča na adresu Blanára. Navrhol tiež, že by sa mal Matovič podpredsedovi parlamentu ospravedlniť za svoje piatkové slová.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Schôdza sa začala v piatok

Súvisiaci článok Poslanci na mimoriadnej schôdzi rokovali o odvolaní ministra vnútra Mikulca Čítajte 

V diskusii vystúpili opoziční poslanci Robert Fico a Boris Susko (obaja Smer), ale aj líder OĽANO a vicepremiér Igor Matovič, ministerka spravodlivosti Mária Kolíková i Mikulec.

Mimoriadne rokovanie o odvolávaní inicioval Smer s podporou nezaradených poslancov. Mikulec podľa predsedu Smeru Roberta Fica riadil činnosť obvinených vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry.

Šéf strany tvrdí, že minister o tom nielen vedel, ale aj riadil vyšetrovateľov, ktorí "spáchali trestný čin sabotáže, zneužívania právomoci verejného činiteľa, marenia spravodlivosti". Fico hovorí o "organizovanej skupine", ktorej úlohou malo byť "pozatvárať celú opozíciu".

Mikulec obvinenia odmieta.

SkryťVypnúť reklamu

Ministra vnútra okrem OĽANO podporila aj Kolíková. Šéf Sme rodina a parlamentu Boris Kollár povedal, že jeho hnutie sa nebude pridávať k opozícii a nebude odvolávať Mikulca. Dodal však, že voči nemu majú veľa nezodpovedaných otázok, na ktoré čakajú odpovede.

V diskusii budú poslanci pokračovať opäť v stredu ráno. Prihlásených je ešte viac ako desať rečníkov.

Hlas tvrdí, že Mikulec zlyhal

Odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO) by bolo prvým krokom k tomu, aby sa mohla demokracia opäť nadýchnuť. Skonštatoval to expremiér a nezaradený poslanec Národnej rady Peter Pellegrini v diskusii k návrhu na odvolanie Mikulca.

Tvrdí, že zámerom súčasnej vlády nie je politicky zničiť opozíciu, ale ju pozatvárať, a to za každú cenu.

"Demokracia nie je ohrozená len politicky, ale aj mocensky," vyhlásil Pellegrini s tým, že Mikulec zlyhal vo svojej funkcii. Práve rezort vnútra by mal podľa Pellegriniho garantovať zákonnosť a práva pre občanov. Podotkol, že v súčasnosti však dochádza k porušovaniu ľudských práv.

SkryťVypnúť reklamu

Počas vystúpenia kritizoval aj médiá. Tie si podľa neho prestávajú plniť svoju úlohu strážneho psa demokracie. Namietal i kroky vlády v boji s pandémiou, hovoril o potláčaní ľudských práv.

Negatívne vníma i to, že nebolo vyhlásené referendum o predčasných voľbách a že koalícia odmietla v parlamente aj zmenu Ústavy SR, ktorá by to umožnila. Vládna koalícia podľa jeho slov poprela zásadu, že nositeľom moci je ľud.

Radovan Kazda (SaS) pripomenul, že o tri dni to budú štyri roky, odkedy sa spoločnosť dozvedela o vražde novinára a jeho snúbenice. Práve to bol podľa neho dôkaz rozkladu a toho, že mafia prerástla do vlády.

"Vtedy bol dôvod na predčasné voľby," vyhlásil s tým, že vtedajšia vláda "vajatala", neschválila predčasné voľby, nerozpustila parlament a tri týždne sa čakalo na zmenu premiéra. Súčasná vláda podľa neho dokáže viesť boj s pandémiou aj napriek "vajatavým a antivaxerským postojom opozície".

SkryťVypnúť reklamu

Marek Šefčík (OĽANO) reagoval, že v súčasnosti vypovedajú viacerí ľudia, ktorí boli súčasťou systému minulej vlády, o tom, ako oni bojovali proti vtedajšej opozícii.

Pčolinský bude hlasovať za odvolanie

Ministrovi vnútra sa rozpadá jeho rezort pod rukami. Vyhlásila to nezaradená poslankyňa Národnej rady a exministerka vnútra Denisa Saková.

Hovorí o chaose a anarchii. Vládna koalícia sa podľa nej zubami-nechtami drží pri moci a je jej jedno, či jej nominanti zvládajú úlohy. Kritizovala napríklad vysvetlenie rozpustenia vyšetrovacieho tímu Oblúk, ktorého súčasťou boli pracovníci úradu inšpekčnej služby.

Kritiku na Mikulca adresuje na základe zverejnených odposluchov niektorých príslušníkov Policajného zboru získanými policajnou inšpekciou.

"Informácie, ktoré z nich odzneli, usvedčili nielen príslušníkov Policajného zboru, ale aj ich prepojenie a komunikáciu s vedením ministerstva vnútra," povedala poslankyňa.

SkryťVypnúť reklamu

Odmieta vysvetlenie koalície, že šlo len o bežnú komunikáciu vyšetrovateľov. "Začali písať vymyslené úradné záznamy," dodala s tým, že sa to dialo pod dozorom prokurátora.

Šéf poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský povedal, že Sakovej vystúpenie bolo "príliš diplomatické".

Reagoval na jej slová o rozpustení tímu Oblúk. "Bol som veľmi prekvapený, že došlo k takémuto kroku. Dva roky tu počúvam o rozviazaných rukách. Tím na inšpekcii 'makal' vo veľkom rozsahu, potom nerozumiem, prečo bol rozpustený.

Keď má polícia rozviazané ruky, nech vyšetruje. Lenže zjavne sa nepáčila cesta, ktorou sa inšpekčný tím vybral, respektíve, čo zistil. Ak tu máme legálne odposluchy schválené súdom, ak tu máme odposluchy realizované Slovenskou informačnou službou, nerozumiem, prečo tím Oblúk musel byť rozpustený," vyhlásil.

SkryťVypnúť reklamu

Pčolinský sa pre médiá vyjadril, že bude hlasovať za koniec Mikulca vo funkcii.

Sakovej kolega, poslanec Erik Tomáš (nezaradený) ,skonštatoval, že prepisy odposluchov odhaľujú "strašné veci", pričom jediný účel je podľa neho zničiť opozíciu.

Blanár čítal z uznesenia Generálnej prokuratúry

Podpredseda Národnej rady Juraj Blanár (Smer) v pléne NR SR čítal z uznesenia Generálnej prokuratúry v trestnej veci obvinenej skupiny vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) zo zneužívania právomocí verejného činiteľa.

Blanár namietal okrem iného piatkové vystúpenie ministra financií Igora Matoviča (OĽANO), ktorý predniesol stanovisko vlády. Tvrdí, že sa bál reakcií vo faktických poznámkach, preto chcel na prezentovanie vlastného názoru zneužiť poverenie na prednesenie stanoviska vlády.

SkryťVypnúť reklamu

Kritizoval i vystúpenie šéfky rezortu spravodlivosti Márie Kolíkovej a postoj prezidentky, ktorá po obžalobe vyšetrovateľov reagovala, hoci šlo o živú vec, a naopak, po výzve a otázkach opozície na názor k uzneseniu generálnej prokuratúry opozícii podľa Blanárových slov odkázala, že sa nebude stretávať k živým veciam.

Podpredseda Smeru Richard Takáč podotkol, že po všetkých podozreniach o aktuálnej situácii v polícii mal Mikulec dávno odstúpiť aj sám. Takáč hovoril najmä o vynucovaní výpovedí v rôznych kauzách a o ďalších praktikách vyšetrovateľov NAKA.

Fico chce otvoriť Kičurov prípad

Šéf Smeru Robert Fico chce rozoberať prípad bývalého šéfa Správy štátnych hmotných rezerv Kajetána Kičuru. Tvrdí, že obvinenia voči nemu sú „nepravda od samého začiatku až do konca".

SkryťVypnúť reklamu

„Budem hovoriť krutý ľudský príbeh, čo tomuto človeku urobili," povedal Fico na margo Kičuru. Ten je stíhaný za obzvlášť závažný zločin prijímania úplatku a za obzvlášť závažný zločin legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Saloň zvolá výbor na kontrolu SIS

Predseda výboru na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby (SIS) Marián Saloň zo Smeru hovorí o zvolaní mimoriadneho zasadnutia. V súvislosti s obhajobu ministra Mikulca sa pýta, či SIS nezneužila svoje právomoci, ak teda nie je pravda, čo sa píše v uznesení Generálnej prokuratúry SR v trestnej veci obvinenej skupiny vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) zo zneužívania právomocí verejného činiteľa.

"Mojou povinnosťou ako predsedu výboru na kontrolu činnosti SIS je okamžite zvolať mimoriadny výbor a žiadať riaditeľa SIS o vysvetlenie," povedal Saloň.

SkryťVypnúť reklamu

Podotkol, že ak SIS zneužila svoje právomoci, v zmysle zákona sa jej riaditeľ zodpovedá priamo premiérovi. "Čo z toho vyplýva? Že musí padnúť vláda tak či tak," poznamenal.

Saloň podotkol, že činnosť SIS spochybňujú medzi inými špeciálny prokurátor aj predstavitelia vlády.

"Aj z týchto vystúpení a obhajoby ministra vnútra Romana Mikulca vyplýva, že SIS akoby robila to, čo nemala," dodal s tým, že sa o tom treba rozprávať. Ozrejmil, že celá situácia s podozreniami o marení vyšetrovaní úzkou skupinou v rámci orgánov činných v trestnom konaní sa začala správou SIS.

Žiak spochybnil nahrávky

Poslanec Miroslav Žiak zo SaS si myslí, že prepisy odposluchov vyšetrovateľov môžu byť prezentované manipulatívne a vytrhávané z kontextu.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem Žiaka nevystúpil zatiaľ počas utorkovej diskusie v pléne NR SR žiaden predstaviteľ vládnej koalície. Zapojili sa len vo faktických poznámkach. V pléne počas utorka nebol ani Mikulec.

Žiak odmieta, že by si vyšetrovatelia mali vymýšľať uznesenia. Tvrdí, že prokuratúra niektoré pasáže označila za nezrozumiteľné. "Má to vraj poukazovať, že vyšetrovatelia si napísali do uznesenia, čo chceli," skonštatoval Žiak.

V skutočnosti podľa neho v odposluchoch odznelo, že "uznesenie o začatí nie je list Ježiškovi, že si tam píšeme, čo chceme". Myslí si, že keď sa prokuratúre niečo nehodilo, označili to ako nezrozumiteľné slová.

Poslanec Boris Susko zo Smeru po Žiakovom prejave poznamenal, že ťažko diskutovať s niekým, kto celý svoj prejav "bohapusto klame".

SkryťVypnúť reklamu

Generálna prokuratúra podľa neho potvrdila opodstatnenosť a zákonnosť vzneseného obvinenia voči tzv. elitným vyšetrovateľom. Žiak preto podľa neho nemôže povedať, že z odposluchov nevyplýva trestná činnosť.

Poslanec Smeru Richard Takáč Žiakovi odkázal, že sa vo svojom vystúpení nijak nedotkol toho, čo v skutočnosti na schôdzi riešia, a to odvolávania ministra a "zásadných zistení z legálnych odposluchov vyšetrovateľov NAKA". Dodal, že cítil pocit prenesenej hanby.

Vláda Eduarda Hegera (2021 - 2023)

Súvisiace témy: Roman Mikulec
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 121
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 718
  3. Kam smerujú peniaze bohatých? 5 083
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 3 813
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 295
  6. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 2 593
  7. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 363
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 222
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Americkí hráči oslavujú po góle v zápase semifinále Švédsko - USA na MS 2025 v hokeji.

Pozrite si program finále a zápasu o bronz na MS v hokeji 2025.


Dominik Greif.

Rayo Vallecano si vďaka remíze zabezpečilo účasť v pohárovej Európe.


a 1 ďalší
Futbalistky Arsenalu oslavujú triumf v Lige majstrov.

Finálový duel rozhodol jediný gól.


TASR
Lewis Hamilton s mechanikmi počas Veľkej ceny Monaka.

Hamilton, ktorý v Monaku vyhral trikrát, tak bude v nedeľu štartovať zo siedmeho miesta.


Reuters
SkryťZatvoriť reklamu