Ruský prezident Vladimir Putin v prejave plnom lží a paranoje uprel Ukrajine právo na samostatnú existenciu, na čo poslal na Donbas svoje vojská. Tie tam vraj majú ochraňovať miestne po rusky hovoriace obyvateľstvo.
Západné krajiny jeho kroky ostro odsúdili a uvalili na ruský režim sankcie, Nemci navyše stopli aj plynovod Nord Stream 2. Slovensko sa pripravuje na príchod utečencov aj na vojnu v informačnom priestore.
Nádej na diplomatické riešenie napätia na Ukrajine sa zmenšuje. Putin si nechal od parlamentu schváliť nasadenie vojakov mimo územia Ruska. Tento súhlas by mohol pripraviť pôdu pre útok na Ukrajinu. Sme krok od vojny? Alebo sa Rusko po reakcii Západu stiahne? Dozviete sa v dnešnom vydaní podcastu Dobré ráno.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Ukrajina je bábka bez štátnosti. Putinov prejav bol plný lží a paranoje
- Kým opozíciu Putin zaskočil, vláda sa pripravuje na sankcie aj kybervojnu
- Kam vynesie olympiáda Slafkovského? Odpovedajú experti na draft NHL
- Okupácia sa prejavuje v krčme. Keď do nej vstúpi Rus, Česi chcú zmeniť dejiny
Plagát bronzových hokejistov: V tlačenom vydaní denníka SME dnes nájdete vložený plagát slovenských hokejistov. Je na ňom spoločná fotografia bronzového tímu aj s medailami na jednej strane a na druhej najužitočnejší hráč celého turnaja Juraj Slafkovský. Odložte si pamiatku na úspešný tím.
Ukrajina je bábka bez štátnosti. Putinov prejav bol plný lží a paranoje

Aj keď rozhodnutie ruského prezidenta Vladimira Putina o uznaní separatistických republík na východe Ukrajiny bolo pre mnohých expertov prekvapivé a hovorilo sa o rozhodnutí na poslednú chvíľu, ruský prezident v pondelok večer predniesol starostlivo pripravený prejav.
Kritizoval v ňom Západ, Severoatlantickú alianciu a spochybňoval ukrajinskú štátnosť aj históriu. Viacerí analytici označili Putinov prejav za agresívny, zdroj z francúzskej prezidentskej kancelárie hovorí, že bol plný „tvrdých a paranoidných myšlienok“.
„Putinov prejav je taký plný historických nezmyslov, že ani nemám energiu opravovať ho. Napríklad úplne vynechal ukrajinskú snahu o nezávislosť v čase ruskej revolúcie,“ reagovala na prejav historička a novinárka Anne Applebaumová.
Veľká časť prejavu sa venovala ukrajinskej histórii aj spochybňovaniu ukrajinskej štátnosti. „Od začiatku budovali svoju štátnosť na popieraní všetkého, čo nás spájalo, snažili sa deformovať vedomie a historickú pamäť miliónov ľudí, celých generácií žijúcich na Ukrajine... Ukrajina nikdy nemala tradíciu skutočnej štátnosti,“ povedal Putin, pričom zdôrazňoval, že za vznikom štátu v skutočnosti stojí Rusko. „Moderná Ukrajina bola úplne vytvorená Ruskom, alebo presnejšie, boľševikmi, komunistickým Ruskom.“
Putin kritizoval aj ekonomické problémy krajiny, za ktoré sú podľa neho zodpovední ukrajinskí politici. „Všetko veno, získané za čias ZSSR, ale dokonca aj za čias Ruskej ríše, Ukrajinci premrhali a napchali si ním vrecká,“ reagoval a spomenul úpadok viacerých podnikov, ktoré boli slávne po celom Sovietskom zväze.
- Prečo je Putin nebezpečný: Vyťahovanie historických krívd, prekrúcanie minulosti je niečo, čo spája diktátorov sveta a čo je veľmi nebezpečné. Ak sa totiž stáva dôvodom na prekresľovanie hraníc, práve podobne prekrútené dejiny bývajú podkladom pre veľmi krvavé udalosti, píše Matúš Krčmárik.
- Putin odmieta vytriezvieť: Rusko sa dobrovoľne vzdalo moderného jazyka a účasti na medzinárodnom poriadku. Ak nemôžu víťaziť – a ekonomicky nemôžu, zmenia žáner a zvolia vlastnú disciplínu. Fantazmagorickú historiografiu podopretú o tanky, píše Zuzana Kepplová.
- Nová bezpečnostná éra: Prepadnutím Ukrajiny sa aj nezávisle od ďalších krokov Putina rúca povojnová bezpečnostná architektúra. Aj keď sa Rusi z Donbasu na západ nepohnú, Európa musí vymyslieť súbor sankcií aký ešte nikdy. Nejde „len“ o potrestanie Putina, ale aj mu vziať chuť na prípadné ďalšie expanzie, píše Peter Schutz.
- Odraz stavu ruskej duše: Jednou z vlastností Rusa je bezvýhradné rešpektovanie suverenity Kremľa v otázkach, ktoré považuje za podstatné. Odvrátenie sa od neho je útok na Rusko a Rusov, čiže fašizmus a ako vieme, fašista nemôže byť Rus, a teda ani Ukrajinec. Čiže keď Kyjev nerešpektuje nadvládu Kremľa, museli ho ovládnuť nejaké choré cudzorodé prvky. Kruh sa uzavrel, píše Peter Tkačenko.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Čo znamená uznanie separatistov: Spor medzi Ruskom a Ukrajinou sa vystupňoval, keď Moskva uznala nezávislosť separatistických republík na východnej Ukrajine a poslala tam vojakov, ktorých označuje za mierové jednotky. Prinášame otázky a odpovede o súčasnom dianí v oblasti.
- Scenáre vývoja situácie: Šanca na diplomatické riešenie narastajúceho napätia s Ruskom sa zmenšuje, ale diplomati sa možnosti rokovať stále nevzdávajú. Môžu zabrániť tvrdej ekonomickej vojne alebo ruskej ofenzívne na Kyjev. Prinášame rôzne scenáre vývoja situácie na Ukrajine.
- Rétorika ako od Hitlera pri Sudetách: Je možné, že práve dodávky zbraní na Ukrajinu zabránili veľkej invázii, vraví pre SME politológ a bývalý riaditeľ Nadácie Heinricha Bölla v Kyjeve Sergej Sumlennyj. Tvrdí, že Putinov ďalší krok príde čoskoro.
- Parlament vyhovel Putinovi: Rada federácie, horná komora ruského parlamentu, vyhovela žiadosti prezidenta Vladimira Putina a dala svoj súhlas na nasadenie ozbrojených síl mimo územia Ruska. Tento súhlas by mohol pripraviť pôdu pre útok na Ukrajinu.
- Nemci stopli Nord Stream 2: Nemecký kancelár Olaf Scholz oznámil, že Nemecko až do odvolania zastavuje schvaľovací proces plynovodu Nord Stream 2. Scholz zároveň varoval, že pozastavenie projektu je len prvým "konkrétnym" krokom, za ktorým môže nasledovať aj zavedenie ďalších sankcií proti Rusku.
- Koniec Minských dohôd: Ruský prezident Vladimir Putin vyhlásil, že dohody z Minska, ktoré boli zamerané na urovnanie konfliktu v Donbase, "už neexistujú". Vyslovil sa za demilitarizáciu súčasnej Ukrajiny a zdôraznil, že Ruská federácia je kategoricky proti prijatiu Ukrajiny do NATO. Najlepším riešením by podľa Putina bolo, keby sa samotný Kyjev vzdal vstupu do aliancie.
- Únia jednomyseľne schválila sankcie: Štáty Európskej únie sa jednomyseľne zhodli na prijatí sankcií proti Rusku kvôli porušeniu zvrchovanosti Ukrajiny. Na doterajší sankčný zoznam pribudnú viac ako tri stovky poslancov Štátnej dumy, ktorí navrhli uznanie nezávislosti separatistických území na východe Ukrajiny. Sankcie postihnú aj dve desiatky ďalších činiteľov či subjektov. EÚ zároveň potrestá ruské banky a obmedzí prístup ruského režimu na finančný a kapitálový trh únie a obmedzí obchod so spomínanými regiónmi Donbasu.
- Sankcie oznámil aj Washington: Spojené štáty uvalia sankcie na suverénny dlh Ruska v zahraničí. Sankcie tiež zasiahnu dve štátne ruské banky a znemožnia tak časť obchodu na Západe. Obmedzenia by sa mali dotknúť aj ruskej elity a ich rodinných príslušníkov. Má ísť o prvú sadu opatrení, pričom Spojené štáty sú pripravené pritvrdiť, ak Rusko bude situáciu ďalej eskalovať.
Zo zahraničných webov:
- The Atlantic: Ruský vpád, o ktorom nikto nehovorí
- Project Syndicate: Ruská smrteľná kríza identity
- Foreign Policy: Invázie sa už nevyplácajú
Kým opozíciu Putin zaskočil, vláda sa pripravuje na sankcie aj kybervojnu

Najprv sa úvahám o napadnutí Ukrajiny posmievali, teraz hovoria o porušovaní medzinárodného práva a hrozbe vojny v Európe. Slovenské opozičné strany korigujú svoje vyjadrenia spred niekoľkých týždňov, keď sa diskutovalo o obrannej dohode s USA.
Vláda medzitým zorganizovala zasadnutie bezpečnostnej rady, kde sa rozoberal režim na hraniciach či sankcie proti Rusku. Prezidentka Zuzana Čaputová v príhovore po zasadnutí označila kroky Ruska za porušenie medzinárodného práva. Na rade sa podľa nej zaoberali možným príchodom utečencov pri eskalácii napätia, ale aj bojom proti dezinformáciám.
„Musíme sa brániť proti šíreniu dezinformácií a musíme využiť všetky legálne a legitímne nástroje na obranu,“ povedala Čaputová. V podobnom duchu sa následne niesol aj prejav premiéra Eduarda Hegera.
Podľa ministra obrany Jaroslava Naďa má vláda pripravený plán na príchod utečencov a začala sa pripravovať aj na vojnu v informačnom priestore, či už vo forme dezinformačných kampaní, alebo hackerských útokov.
Z bezpečnostného hľadiska členské krajiny NATO majú podľa neho plány na viaceré situácie vrátane príchodu spojeneckých vojsk do krajín v okolí Ukrajiny „Zatiaľ nerozhodujeme o ničom konkrétnom,“ povedal Naď. V otázke sankcií je podľa Naďa koalícia stopercentne jednotná, ale zatiaľ nechcel prezradiť detaily.
- Ako môže konflikt zasiahnuť Slovensko: Ak by sa konflikt na Ukrajine ďalej vyostril, môžu stúpať ceny benzínu a na Slovensko môžu z Ukrajiny začať prúdiť utečenci. V takom prípade sa situácia dotkne každého obyvateľa Slovenska. Denník SME pripravil otázky a odpovede o problémoch, ktoré môžu zasiahnuť ľudí na Slovensku v súvislosti s konfliktom na východe Ukrajiny.
- Armáda zvýšila bojovú pohotovosť: Minister obrany Jaroslav Naď potvrdil, že v reakcii na situáciu na Ukrajine zvýšili Ozbrojené sily SR bojovú pohotovosť, nateraz však len pre prípravu na utečencov a nie pre potenciálnu vojnovú hrozbu.
- Diplomatická protestná nóta: Rezort slovenskej diplomacie odovzdal veľvyslanectvu Ruskej federácie v Bratislave protestnú nótu. Slovenská republika v nej odmieta rozhodnutie Ruska uznať nezávislosť separatistických entít na východe Ukrajiny.
- Front sa otvorí aj u nás: Najbližšie dni sa jasne ukáže, kto pomáha Rusom – konkrétne konšpiračné a propagandistické weby, skupiny, platení trollovia a aj sfanatizovaní jednotlivci, neraz sediaci v parlamente a poberajúci slovenské štátne platy, píše Jakub Filo.
V krátkosti z domova:
- Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili 13 420 nakazených, laboratóriá celkovo vykonali 25 569 testov. V nemocniciach aktuálne leží 2 717 pacientov, pribudlo aj 27 obetí ochorenia Covid-19. Prvú dávku vakcíny dostalo 160 ľudí.
- Žilinka opäť úradoval: Generálny prokurátor Maroš Žilinka zrušil podnikateľovi Štefanovi Žigovi časť obvinenia z podplácania na základe paragrafu 363. Príbuzný exministra hospodárstva Petra Žigu mal podľa obvinení podplácať expolicajtov Ľudovíta Makóa a Bernarda Slobodníka za to, že mal pokoj od polície. Spolu mal na úplatkoch vyplatiť 175-tisíc eur.
- Apel SAV na Blahu: Slovenská akadémia vied je znepokojená nárastom netolerancie a agresivity v spoločnosti. Predstavitelia SAV sa od takýchto prejavov dištancujú a dôrazne ich odsudzujú, a preto vyzvali poslanca Ľuboša Blahu, aby okamžite ukončil svoje pôsobenie v akadémii, nakoľko opakovanie a hrubo nerešpektuje etické štandardy vedca a zneužíva slobodu prejavu.
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
✍️ Výber šéfredaktorky Beaty Balogovej. Odoberať >
? Víkendový výber dobrého čítania. Odoberať >
? Výber rozhovorov raz týždenne. Odoberať >
? Denný newsletter Korzára. Odoberať >
Kam vynesie olympiáda Slafkovského? Odpovedajú experti na draft NHL

Olympiáda? Len jedna lastovička, hovoria zväčša skauti, ktorí Juraja Slafkovského podrobne sledujú už dlhý čas. Aj tých však jeho výkony na olympijskom turnaji v Pekingu ohromili.
Slovenský tínedžer sa stal hviezdou medzinárodného hokeja, preto sú namieste otázky, ako to ovplyvní jeho šance na drafte a o čom jeho vystúpenie, za ktoré dostal prestížne ocenenie najužitočnejšieho hráča turnaja, svedčí.
Čo si myslia o Slafkovského vystúpení na olympiáde? Ako ho vnímajú ako hráča? V čom sa musí ešte zlepšiť? A napokon - ako dopadne na drafte do NHL?
Sportnet oslovil päticu odborníkov, ktorí Slafkovského hokejový rozvoj sledujú dlhé obdobie. Poznajú ho, majú ho do bodky naštudovaného.
Ani jeden z nich o Slafkovskom nehovorí ako o draftovej jednotke, ale na druhej strane si myslia, že olympiáda poriadne zamotá hlavu skautov z NHL.
Ďalšie športové správy
⚽️ Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Okupácia sa prejavuje v krčme. Keď do nej vstúpi Rus, Česi chcú zmeniť dejiny

Zákazníci spoločnosti Airbnb a Booking.com sa neraz stretli s tým, že keď si rezervovali ubytovanie v českých turistických centrách, napríklad v Prahe alebo Karlových Varov, natrafili na ruských majiteľov nehnuteľností. V globalizovanom svete im to už pravdepodobne nepripadá nijako zvláštne.
Domáci Česi, ktorí medzinárodný biznis v takejto podobe nepovažujú za samozrejmosť, sú však voči situácii s realitami citlivejší. Niektorí dokonca môžu mať dojem, že tridsať rokov po odsune sovietskych vojsk je okupácia v istom zmysel dokonaná. Otázkou zostáva, do akej miery si za stratu slobody môžu Česi sami.
Vrátil sa k nej aj film Okupace, ktorý bude veľkým favoritom na víťazstvo, keď sa o dva týždne budú v Prahe rozdávať České levy. Odpovedá na ňu s nezvyčajnou úprimnosťou, iróniou aj intenzitou.
Na vytvorenie napätia pritom nebolo treba veľa. Len skupinku hercov, ktorí práve odohrali normalizačnú hru o Júliusovi Fučíkovi a divadelný bar, do ktorého počas noci vstúpil nepozvaný hosť - napoly triezvy a napoly opitý Rus.
V krátkosti z kultúry:
- Matušíkove budovy ničil nezáujem: Vo veku 91 rokov zomrel architekt Ivan Matušík, predstaviteľ neskorej moderny a autor mnohých kľúčových stavieb hlavného mesta, ktoré pozná každý, kto sa kedy Bratislavou prešiel. Mnohé jeho stavby doplatili na nezáujem mesta, necitlivé zásahy majiteľov aj predsudky.
- Na strach si treba siahnuť: Herec Jevgenij Libezňuk už na Slovensku žije dlhšie ako na rodnej Ukrajine, napriek tomu ho pre jeho prízvuk často obsadzujú do rolí mafiánov z Východu. Vymyká sa z toho len postava slovenského baču v reklame, ktorého hrá už jedenásť rokov. Hovorí, že na podnikanie nemá talent, bojí sa len samého seba a na prehry sa pozerá ako na právo na omyl, z ktorého sa dá poučiť.
- Novinky na Netflixe a HBO Go: Prinášame vám výber filmov a seriálov, ktoré majú tento týždeň premiéru a zároveň sú dostupné aj cez streamovacie služby aktuálne dostupné na Slovensku.
Rozhovory ZKH

Je hodné najstaršej univerzity, aby obchádzala zákony? A nie je to len dôkazom toho, že univerzity a vysoké školy nie sú schopné sebareflexie? Ako sa pozerá na kritiku osobností ako je Mikloš, Radičová či Szomolányi? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Marekom Števčekom, rektorom Univerzity Komenského.
Podcasty SME
- Ako šafránu: Hidžáb ma nelimituje. Ukrýva to, čo nechcem, aby všetci videli
- Všesvet: Čo všetko skúmajú vedci na Antarktíde? Vyskúšať si to môžete aj osobne
Karikatúra

Recept dňa

Míňajú sa vám nápady na hamburgery? Ponúkame vám päť nápaditých receptov na domáci hamburger.
Voľný čas
Začnite deň s krížovkou denníka SME, alebo si precvičte mozog s dnešným sudoku.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
