BRATISLAVA. Slovensko a USA bude spájať medzivládna dohoda o bezpečnostných opatreniach na ochranu utajovaných skutočností. Návrh dohody schválila vláda na stredajšom rokovaní.
"Cieľom dohody je zabezpečenie vzájomnej ochrany všetkých utajovaných skutočností, ktoré za také boli označené podľa právneho poriadku štátu niektorej zmluvnej strany a odovzdané druhej zmluvnej strane," vysvetlil Národný bezpečnostný úrad (NBÚ), ktorý vznik dohody inicioval.

Pripomenul v tejto súvislosti, že SR má so Spojenými štátmi doteraz uzatvorenú len bilaterálnu dohodu z roku 1995 o ochrane vojenských utajovaných informácií.
"Vzhľadom na skutočnosť, že vnútroštátna právna úprava v oblasti ochrany utajovaných skutočností sa medzitým viackrát výrazne zmenila, boli USA opakovane oslovované na prípravu novej dohody. Prvé rokovania k nej sa uskutočnili vo februári 2020," dodal NBÚ.
Nová dohoda upravuje podmienky, za akých je možné oboznamovať sa s utajovanými skutočnosťami, ako aj náležitosti ich označovania, zaobchádzania s utajovanými skutočnosťami a výmeny utajovaných skutočností, spolupráce príslušných bezpečnostných orgánov a ohrozenia utajovaných skutočností.
Z rokovania vlády
- Vláda vymenovala nového člena správnej rady Fondu na podporu športu, ktorým bude Lukáš Pitek. Vláda zároveň vzala na vedomie vzdanie sa Márie Berdisovej funkcie, ktorej sa vzdala dňom 31. januára.
- Slovenská časť zmiešanej slovensko-maďarskej komisie pre otázky poľnohospodárstva, veterinárnu a fytosanitárnu starostlivosť má nového predsedu. Stal sa ním štátny tajomník Ministerstva pôdohospodárstva Martin Kováč. Vo funkcii tak nahradí bývalého štátneho tajomníka Milana Kyseľa.
- Bezpečnosť na športových podujatiach by sa mala presunúť zo Slovenského futbalového zväzu a Slovenského zväzu ľadového hokeja na ministerstvo vnútra. Ďalšie zmeny sa týkajú povinnosti overovať totožnosť diváka so vstupenkou na meno a priezvisko, obmedzenia platnosti osvedčenia hlavného usporiadateľa či odbornej prípravy držiteľa platného osvedčenia a preukazu. Novela zákona by mala nadobudnúť platnosť 1. júna 2022 vzhľadom na dĺžku legislatívneho procesu.
- Príslušníci Policajného zboru už nemajú mať na rovnošatách menovky. Na policajnej rovnošate však naďalej ostane služobné číslo policajta.
- Časti samostatne zárobkovo činných osôb a zamestnávateľov sa opäť posunie splatnosť poistného na sociálne poistenie. Ide o sociálne odvody za február tohto roka, ktoré budú po novom splatné do 30. júna 2025. Týka sa to tých zamestnávateľov a SZČO, ktorí vykazujú pokles čistého obratu alebo pokles príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti o 40 percent a viac.
- Vláda v stredu zrušila svoje nariadenie na vykonanie opatrenia hospodárskej mobilizácie v súvislosti s vyhláseným núdzovým stavom na zabezpečenie riešenia ochorenia COVID-19.
- Slovensko by mohlo mať nové vojenské zastúpenia v Maďarsku, Lotyšsku a dve v Nemecku. Zrušiť by sa mohlo zastúpenie v tíme pre integráciu síl NATO v Litve. Vo vojenských štruktúrach NATO by malo pôsobiť do 94 príslušníkov Ozbrojených síl SR.
- Novela zákona o Fonde na podporu športu má podporiť výstavbu a obnovu športovísk a športovej infraštruktúry. Ďalšími zámermi je stanoviť pravidlá na transparentné a efektívne čerpanie prostriedkov z fondu a aplikovať poznatky z aplikačnej praxe. Zákon by mal byť účinný od 1. júna 2022.
- Opatrenia proti SARS-CoV-2 sa budú rušiť v dvoch fázach. Ako rozhodol vládny kabinet na návrh ministerstva zdravotníctva, v prvej fáze uvoľnenia od konca februára sa zrušia tzv. režimy OTP, OP, OP+ s kapacitným obmedzeniami tak, aby sa minimalizovalo individuálne riziko nákazy vo vysoko rizikových vekových skupinách. V druhej fáze od konca marca 2022 sa navrhuje uvoľnenie ďalších protiepidemických opatrení v spoločnosti.