BRATISLAVA. Poslanci Národnej rady v stredajšom hlasovaní podržali vo funkcii ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO).
Za návrh na jeho odvolanie hlasovalo len 50 zo 126 prítomných poslancov. Proti bolo 62, zdržalo sa 13 zákonodarcov a jeden nehlasoval.
Za hlasovali Pčolinskí
Za Mikulcov koniec vo funkcii hlasovali okrem opozičných poslancov aj predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský a poslankyňa Adriana Pčolinská (Sme rodina).
Ostatní poslanci za Sme rodina sa zdržali alebo neboli na hlasovaní prítomní.
Mimoriadnu schôdzu o odvolávaní ministra inicioval Smer s podporou nezaradených poslancov.
Mikulec podľa predsedu Smeru Roberta Fica riadil činnosť obvinených vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúr&. Šéf strany tvrdí, že minister o tom nielen vedel, ale aj riadil vyšetrovateľov, ktorí "spáchali trestný čin sabotáže, zneužívania právomoci verejného činiteľa, marenia spravodlivosti".
Fico hovorí o "organizovanej skupine", ktorej úlohou malo byť "pozatvárať celú opozíciu".
Mikulec obvinenia odmietol.
Schôdza sa začala ešte v piatok, pokračovala v utorok i v stredu. Poslanci Smeru počas diskusie čítali z uznesenia Generálnej prokuratúry v trestnej veci obvinenej skupiny vyšetrovateľov NAKA zo zneužívania právomocí verejného činiteľa.
Heger hovorí o účelovej schôdzi
Premiér Eduard Heger (OĽANO) hovorí o účelovej schôdzi k odvolávaniu ministra vnútra. Opozícia podľa neho klame a zavádza. Polícia má podľa neho voľné ruky a ďalej pracuje.
Poďakoval poslancom, ktorí potvrdili Mikulcovo zotrvanie vo funkcii.
Mikulec zároveň deklaroval podporu všetkým vyšetrovateľom polície i inšpekcie, ktorí si svoju prácu vykonávajú zákonne.
"Boli sme svedkami účelovej schôdze," uviedol Heger. Opozícia podľa neho takto chcela vyslať signál všetkým, ktorí za jej vlády páchali trestnú činnosť, aby sa nepriznávali, pretože za nich bojuje.
Okrem toho vidí jej zámer v zastrašovaní poctivých vyšetrovateľov. Predstavitelia opozície sú podľa neho schopní všetkého. Dokazuje to podľa premiéra, že súčasná vláda "stojí na správnej strane", ale aj to, čo by čakalo krajinu, ak by sa opozícia dostala späť k moci.
Mikulec rovnako hovorí o prekrútenom príbehu, ktorý počas schôdze zaznieval. Tvrdí, že pri svojej obhajobe používal fakty a najmä výroky súdov, pretože tie sú jedinou inštitúciou rozhodujúcou o vine a nevine.
Pripomenul, že Krajský súd v Bratislave jasne rozhodol o nevine vyšetrovateľov. Opozícii však podľa neho vyhovuje prispôsobovať si fakty. "Žijú v prekrútenom svete, majú prekrútené hodnoty. Dokazuje to vyše 30 ľudí, ktorí sa za uplynulé dva roky priznali k páchaniu trestnej činnosti za ich vlády, pod ich vedením," dodal.
O zavádzaní zo strany opozície podľa lídra OĽANO Igora Matoviča svedčí aj to, že niektoré výroky vyšetrovateľov z odposluchov, ktoré počas schôdze zazneli, mali byť vytrhnuté z kontextu a neúplné. Mrzí ho, že takéto klamstvá šírila aj Generálna prokuratúra SR vo svojom uznesení. Mikulec podľa neho necháva voľnú ruku polícii a do žiadneho vyšetrovania nezasahuje.
Premiér reagoval aj na bilbordy na Slovensku s tvárami poslancov, ktorí hlasovali za obrannú dohodu s USA a ich označovaním za vlastizradcov. Heger hovorí o štvavej kampani opozície či ambícii dostať Slovensko z NATO.
"Je to maximálna nehoráznosť a nenecháme to tak," uviedol. Mikulec dodal, že sa tým zaoberá aj polícia.
Reakcia Smeru
Opozičný Smer považuje za hanebné, že minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) nezískal ani nadpolovičnú väčšinu poslancov Národnej rady pri hlasovaní o jeho odvolaní.
"Je to na uterák. Navyše, nikto nevyvrátil ani jeden jediný argument z tohto megaškandálu v Národnej kriminálnej agentúre, ktorý opozícia v súvislosti s odvolávaním ministra Mikulca uviedla," reagoval na výsledky hlasovania hovorca strany Smer Ján Mažgút.