BRATISLAVA. Tri netypicky oválne veže od známej architektky Zahy Hadidovej pútajú na seba pozornosť svojou architektúrou už z diaľky.
Vyrástli len pred dvoma rokmi medzi nákupným centrom Eurovea a novou autobusovou stanicou, teda vo štvrti, ktorej Bratislavčania čoraz častejšie hovoria nový donwtown (biznisové centrum mesta).
Sky Park od Penty nie je jediným obytným projektom v tejto štvrti. O kúsok ďalej sa týčia dve veže Panorama Towers od J&T.
Oba projekty formujú novú panorámu hlavného mesta a realitné kancelárie v nich opisujú byty slovníkom „nadštandardné bývanie s výhľadom na Bratislavský hrad".
Oba sú zároveň dobrou ilustráciou, ako v súčasnosti neslúžia byty len na bývanie, ale aj ako dobrá investícia. Ich majitelia profitujú v posledných rokoch z prudkého rastu cien nehnuteľností.

V Bratislave sa ročne dokončí asi 2500 až 3000 bytov. Neexistujú žiadne štatistiky o tom, koľko z nich sa predá ako investícia.
Odhady maklérov sa pohybujú od 20 do 50 percent. V projektoch, ako sú Sky Park a Panorama Towers, to môže byť podľa nich aj viac.
„V novostavbách si dovolím tvrdiť, že je viac ako 50 percent bytov na investíciu. Veľké množstvo z bytov je kúpených, ale nie sú tam ani nájomníci. Mnoho bytov je úplne prázdnych, sú to zamknuté holobyty,“ hovorí Bohumil Krajčovič, šéf realitnej kancelárie NLREAL.
To, že je veľa bytov v novostavbách prázdnych, súvisí s nástupom pandémie, ktorá utlmila dopyt po nájomnom bývaní, ale aj po turistickom bývaní cez Airbnb.
V Sky Parku môže byť podľa zistení SME až tretina bytov prázdna, aj keď všetky majú svojho majiteľa.
Nikdy sa v nich nesvieti
Reportér SME chodil niekoľko týždňov fotografovať okná vo veži II Sky Parku. Fotografie rozsvietených a nerozsvietených okien potom porovnával s umiestnením bytov na jednotlivých poschodiach.