BRATISLAVA. Národná rada (NR) SR odsudzuje nevyprovokovanú, neodôvodnenú a neoprávnenú vojenskú agresiu Ruskej federácie proti Ukrajine.
Zo 113 prítomných poslancov návrh podporilo 112, nikto nebol proti a nikto sa nezdržal, no jeden poslanec nehlasoval.
Na hlasovaní chýbal celý poslanecký klub ĽSNS i niekoľko zákonodarcov z každého klubu. Viacerí poslanci boli z rokovania ospravedlnení. Vyhlásenie podporili aj opoziční poslanci zo Smeru a poslanci pôsobiaci v mimoparlamentnom Hlase.
Žiada Rusko o okamžité zastavenie vojenskej operácie a stiahnutie ozbrojených síl z Ukrajiny. Požaduje, aby sa Rusko vrátilo k rokovaciemu stolu a hľadalo riešenie mierovou cestou. Uvádza to v schválenom vyhlásení, o ktorom rokovala počas mimoriadnej schôdze.
Návrh predložili koaliční poslanci.
"Sme presvedčení, že prebiehajúca agresia neodráža vôľu väčšiny ruského národa. Ruský národ si nezaslúži, aby ho jeho politické vedenie viedlo do medzinárodnej izolácie a ekonomickej krízy. Parlament čo najdôraznejšie odsudzuje nevyprovokovanú, neodôvodnenú a neoprávnenú vojenskú agresiu Ruskej federácie proti Ukrajine,“ píše sa v texte vyhlásenia, s ktorým prišli nezaradený poslanec Juraj Šeliga (Za ľudí) a predsedovia vládnych poslaneckých klubov Michal Šipoš (OĽaNO), Peter Pčolinský (Sme rodina) a Anna Zemanová (SaS).
Vo vyhlásení sa okrem iného uvádza, že slovenský parlament žiada Ruskú federáciu, aby sa vrátila k rokovaciemu stolu a úprimne hľadala riešenia mierovou cestou.
"Občania Slovenskej republiky sú solidárni so susedným ukrajinským národom a plne podporujú jeho právo slobodne si vybrať svet, v akom chcú pokojne žiť a prosperovať. Sme zároveň presvedčení, že prebiehajúca agresia neodráža vôľu väčšiny ruského národa. Ruský národ si nezaslúži, aby ho jeho politické vedenie viedlo do medzinárodnej izolácie a ekonomickej krízy," zdôraznila NR SR vo vyhlásení.
Dodala, že stojí pri ľude Ukrajiny a jej demokraticky zvolených predstaviteľoch.
Muška sa poďakoval za pomoc a žiadal ďalšiu
V pléne Národnej rady počas mimoriadnej schôdze ku konfliktu na Ukrajine vystúpil s prejavom veľvyslanec Ukrajiny Jurij Muška.
V pléne na začiatku schôdze zaznela okrem slovenskej aj ukrajinská hymna. Na rokovanie prišli aj viacerí členovia vlády vrátane premiéra Eduarda Hegera.
Muška vyzval poslancov, aby podporili Ukrajinu a jej európske ambície. Hovoril o mimoriadnej potrebe materiálnej i vojenskej pomoci. Zároveň sa poďakoval za pomoc Ukrajincom utekajúcim pred vojenským konfliktom.

Muška vyzval poslancov na "maximálne úsilie", aby neotáľali s účinnou a potrebnou pomocou Ukrajine. "Zbraňami, financiami, humanitárnou pomocou," povedal a pripomenul, že útoky zo strany Ruska zasiahli aj civilné obyvateľstvo.
Konflikt bude mať podľa neho dôsledky aj za hranice Ukrajiny. Vojaci Ukrajiny podľa veľvyslanca bojujú za mier, demokraciu a európske hodnoty.
"Za týchto okolností je teraz veľmi dôležitá pomoc a podpora Ukrajine zo strany našich partnerov, predovšetkým uvaliť tvrdé sankcie voči Ruskej federácii," dodal.
Muška tiež uviedol, že cíti podporu Slovenska aj jeho občanov. "Včerajší pokojný pochod je toho príkladom," povedal s tým, že na túto podporu Ukrajinci nikdy nezabudnú.
Legislatíva v prospech utečencov z Ukrajiny
Poslanci v skrátenom legislatívnom konaní rokujú o novelizácii zákona o civilnej ochrane, zákona o azyle i kybernetickej bezpečnosti, ktorý posunuli do druhého čítania.
Podľa nej mimoriadnu situáciu má byť možné vyhlásiť aj v prípade hromadného prílevu cudzincov.
Návrh novelizovaného zákona o azyle umožňuje vláde vyhlásiť poskytovanie dočasného útočiska aj bez rozhodnutia Rady Európskej únie.
V zákone sa zároveň precizujú ustanovenia, ktoré upravujú poskytnutie dočasného útočiska, ako sú podrobnosti začatia konania vrátane rozhodovacích lehôt vzhľadom na očakávaný nápor na kapacity migračného úradu.
Poskytnutie dočasného útočiska bude možné odmietnuť napríklad pre trestnú činnosť cudzinca, prípadne ohrozenie bezpečnosti SR.
Úpravou zákona o kybernetickej bezpečnosti sa sleduje cieľ zamedziť šíreniu škodlivého obsahu na internete prostredníctvom nového inštitútu "blokovania", ktorý má platiť do konca roka 2022.
"Škodlivým obsahom sa rozumie programový prostriedok alebo údaj, ktorý zapríčiňuje alebo môže zapríčiniť kybernetický bezpečnostný incident. Škodlivou aktivitou sa rozumie akákoľvek činnosť, ktorá zapríčiňuje alebo môže zapríčiniť kybernetický bezpečnostný incident, podvodnú činnosť, odcudzenie osobných údajov alebo citlivých údajov, závažné dezinformácie a iné formy hybridných hrozieb," uvádza sa v zákone.