BRATISLAVA. Obranu východnej hranice posilnia vojaci NATO z Nemecka a Holandska.
Po sobotnom rokovaní to vyhlásil minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) s tým, že táto nemecko-holandská jednotka prinesie na Slovensko aj systém protivzdušnej obrany Patriot.
Naď požiadal o ďalší obranný systém Sentinel
Minister Na´d zároveň uviedol, že prebiehajú intenzívne rokovanie aj s Českou republikou, Poľskom a Maďarskom. Slovensko tiež požiadalo Spojené štáty americké o dodanie systémov Sentinel, teda pasívne senzory na ochranu východnej hranice Slovenska.

V prípade, ak USA požiadavke vyhovejú, nasadia aj 40 člennú posádku, ktorá by sa o systémy starala. Naď dodal, že v nasledujúcich týždňoch predloží vláde SR materiál, v ktorom ju bude žiadať o súhlas s prítomnosťou jednotky, ktorá bude mať približne 1 200 zahraničných účastníkov na území Slovenska.
O systéme Patriot
- obranný systém s antiraketami, ktorý dokáže detekovať, sledovať a ničiť lietadlá vrátane bezpilotných, riadené strely aj taktické balistické strely
- Mobilný raketový systém využívajú strely dlhého doletu typu zem-vzduch s operačným dosahom až 160 kilometrov
- systém vyvinula americká spoločnosť Raytheon začiatkom 60. rokov. Od roku 1984 je vo výzbroji armády USA. Používal sa napríklad v roku 1990 počas prvej vojny v Perzskom zálive.
„Dnes sa Slovenská republika pridala k Maďarsku, k Bulharsku a Rumunsku a pripravuje našich spojencov z NATO do predsunutej prítomnosti aj na území Slovenskej republiky," potvrdil Naď.
Technika za vyše miliardu eur, 1 500 vojakov
Naď spresnil, že pokiaľ by sa Slovensku podarilo dosiahnuť dohodu na vojenskej podpore zo strany spojencov, cena technológií, ktoré by sa dostali na Slovensko, by prevýšila jednu miliardu. Jednotka na území Slovenska by predstavovala veľkosť zhruba 1 500 vojakov, vrátane slovenských.
„Jej umiestnenie by bolo na viacerých lokalitách. Predpokladáme, že primárne vo vojenských výcvikových priestoroch," skonštatoval minister.
Ukrajina dostane pohonné hmoty a muníciu
Vláda sa rozhodla, že v rámci pomoci pošle na Ukrajinu desať miliónov litrov nafty aj 2,4 milióna litrov leteckého benzínu a 12 000 kusov 120-milimetrovej munície. Cena pomoci presahuje 10 miliónov eur.

„V prvom rade je to desať miliónov litrov nafty, ktorú posielame na Ukrajinu. Zároveň je to 2,4 milióna litrov leteckého benzínu, ktorý posielame na Ukrajinu. Toto je v hodnote vyššej ako osem miliónov eur. Zároveň posielame presne to, čo Ukrajina teraz veľmi potrebuje. Konkrétne 12-tisíc kusov 120 milimetrovej munície. To je v hodnote približne 2,6 milióna eur. Verte mi, že my presne vieme, čo Ukrajina potrebuje a robíme presne také opatrenia, ktoré im pomôžu," uviedol Naď.
Vojenský materiál by zo Slovenska mal na Ukrajinu odísť v najbližšej dobe. Rezort obrany momentálne rieši finálne veci, presný dátum Naď konkretizovať nechcel. "Uvedomujeme si naliehavosť celých procesov," poznamenal.
Falošné správy o mobilizácii civilistov
Minister obrany aj upozornil, že správy o povolávaní civilného obyvateľstva a mobilizácii záloh sú falošné.
"Dostal som dnes od rána správy, zjavne ide o koordinovaný systém strašenia ľudí, že prebieha mobilizácia civilného obyvateľstva a že sa majú Slováci hlásiť do služby a keď to tak nebude, hrozia vysoké tresty. Je to klamstvo," povedal Naď.
Deklaroval, že všetky bezpečnostné zložky budú krok po kroku pátrať po ľuďoch, ktorí dezinformácie spustili.
Premiér Eduard Heger uviedol, že vláda spraví všetko preto, aby ochránila občanov SR a bezpečnosť. Slovensko je podľa neho pod paľbou dezinformácií a klamstiev, zaznamenávajú to aj slovenské spravodajské zložky.
"Nepodľahnime poplašným a falošným správam. Niet sa čoho báť, sme súčasťou NATO, ochrana je nesmierne veľká," podotkol Heger.
Ozbrojené sily SR podľa Naďa zvýšili svoju bojovú pohotovosť a pripravenosť len na hraniciach v súvislosti s príchodom vojnových utečencov z Ukrajiny. Tie pomáhajú Policajnému zboru.
Poďakovanie Nemecku
Neskôr sa premiér Heger prostredníctvom sociálnej siete poďakoval nemeckej a holandskej vláde za prísľub vojenskej pomoci.
„Strategické objekty vrátane našich jadrových elektrární a chemických továrni musíme dôkladne chrániť. Protiraketový systém Patriot je presne to, čo teraz potrebujeme. Dlhé roky sme žili v mieri, ale brutálny útok Ruska na Ukrajinu nami všetkými otriasol. Bezpečnosť našich občanov i našich susedov je na prvom mieste. Nedopustíme žiadnym útočným ani zblúdilým strelám, aby spôsobili na našom územie škody a nešťastie. Ešte raz, ďakujem Nemecko a Holandsko. Pomoc prijímame," uviedol premiér.