BRATISLAVA 5. júla (SITA) - Budovanie lokálnej seizmickej siete na východnom Slovensku zatiaľ pokračuje podľa plánu. V roku 2004 stihla Fakulta matematiky, fyziky a informatiky (FMFI) Univerzity Komenského zabezpečiť všetky úlohy, ktoré mala. Prvá etapa projektu budovania siete pritom stála 3,2 milióna korún. Najviac z tejto sumy minula fakulta na nákup a skúšku prvej časti prístrojov. Ďalšie peniaze minula na nákup osobného automobilu, zhruba 300 tisíc korún išlo na mzdové prostriedky a rovnakú sumu stálo aj vybudovanie spracovateľského centra v Bratislave. V tomto roku by malo ísť na projekt 5,7 milióna korún a v roku 2006, kedy bude dokončená celá sieť, ďalších 3,3 milióna korún. Ako však upozorňuje minister školstva vo vládnom materiáli, o ktorom bude kabinet rozhodovať už v stredu, problematické bude financovanie siete od roka 2007. Vláda by mala ešte v tomto roku rozhodnúť, z akých prostriedkov zabezpečí prevádzku siete, pričom ročne by malo ísť o asi 1,6 milióna korún.
Dobudovanie lokálnej seizmickej siete na východnom Slovensku sa stalo aktuálne najmä po májovom zemetrasení pred dvoma rokmi, kedy sa otriasala zem v okolí Vihorlatských vrchov. Zemetrasenie s lokálnym magnitúdom 4,2 vtedy vyvolalo paniku na verejnosti, pričom v 18 obciach spôsobilo škody a spozorovali ho obyvatelia 87 obcí. Východné Slovensko je pritom najmenej známou a zdokumentovanou seizmickou ohniskovou zónou, pričom od roku 1652 bolo v tejto oblasti vyše 40 zemetrasení. Dobudovaním siete šiestich staníc a spracovateľského centra informácií by sa vytvoril systém včasného varovania.
Minister školstva v uvedenom materiáli okrem toho argumentuje, že vybudovanie lokálnej seizmickej siete bude mať priamy vplyv aj na skvalitnenie a zatraktívnenie študijného magisterského a doktorandského programu. Záujem o štúdium fyziky a matematiky totiž výrazne medzi slovenskými študentmi poklesol. Mnohí odišli za štúdiom do zahraničia, najmä na pražskú Univerzitu Karlovu, pričom ako hlavný dôvod uvádzajú lepšie materiálno-technické vybavenie. Projekt budovania siete by to mal zmeniť a k zatraktívneniu štúdia geofyziky by malo prispieť aj to, že na fakulte sa budú využívať a interpretovať výsledky získané z údajov lokálnej seizmickej siete.