SME

Ranný brífing: Putin vie naraz cynicky rokovať o mieri a zabíjať civilistov

Prečítajte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Prvý pokus ukončiť vojnu na Ukrajine rokovaním sa skončil neúspechom. Veľké očakávania však ani nevzbudzoval. Rusko nezastavilo útoky ani v čase, keď delegácie sedeli za rokovacím stolom. V Charkove Rusi zintenzívnili útoky a ostreľovanie raketovým systémom grad. OSN hovorí o viac ako sto civilných obetiach a dodáva, že to nemusí byť konečné číslo.

Prezident Volodymyr Zelenskyj vyhlásil, že Ukrajina žiada o okamžité prijatie do Európskej únie. A keďže za pribúdajúcich sankcií neutícha ani zabíjanie a ničenie, otázkou je, čo si o mierových rokovaniach myslieť. Viac sa dozviete v dnešnom vydaní podcastu Dobré ráno.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Gradmi na civilistov. Rusko útočilo na mestá aj počas rokovaní o mieri

K rieke Pripiať na hranici s Bieloruskom neprichádzali ukrajinskí vyjednávači s veľkou nádejou na úspech. Vôbec prvýkrát od napadnutia ich krajiny sa stretli s delegáciou ruského agresora.

Do rokovaní vstupovali Ukrajinci "bez podmienok", Rusi nesúhlasili ani s tým, aby aspoň počas mierových rokovaní prestali bombardovať ukrajinské mestá. Útoky na Charkov či Kyjev tak pokračovali aj v čase, keď delegácie sedeli za rokovacím stolom. Konkrétne výsledky podľa očakávania nepriniesli.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem Kyjeva pod paľbou ocitlo druhé najväčšie mesto krajiny, poldruhamiliónový Charkov, ktorý leží len 40 kilometrov od ruskej hranice. Rusko tvrdí, že útočí len na vojenské ciele a nechce zabíjať obyčajných Ukrajincov.

V Charkove však bombardovanie civilných štvrtí zabilo už desiatky ľudí. Podľa ukrajinskej armády pri bojoch zomrelo viac ako päťtisíc ruských vojakov, no Moskva podobné údaje nezverejňuje. Krajinu opustilo pol milióna ľudí.

Ďalšia veľká bitka sa chystá o Mariupoľ, takmer polmiliónový čiernomorský prístav na juhu Donbasu. Ruské jednotky ho už obkľúčili a spustili bombardovanie. O toto mesto sa bojovalo aj v rokoch 2014 a 2015, no ukrajinskej armáde sa vtedy podarilo vytlačiť z neho proruských separatistov. Mariupoľ je kľúčovým ukrajinským prístavom, leží na pozemnej ceste medzi ruským územím a okupovaným Krymom.

SkryťVypnúť reklamu
  • Kremeľ hrá divadlo: Na okamžité stiahnutie vojsk, čo musí byť elementárna podmienka Kyjeva, Rusi nepristúpia, keďže by tým priznali, že svoju Putinovu vojnu prehrali. Alebo si niekto myslí, že ako východisko využijú Zelenského signál, že možná je aj debata o neutralite? Prvými rozhovormi po invázii sa ukrajinská tragédia neukončí, píše Peter Schutz.
  • Ďalší na rade sme my: Ak si hocikto myslí, že z tejto vojny sa nejako vykecáme, tak sa mýli. Musíme byť skrátka pevnou súčasťou aliancie, ktorá je rádovo silnejšia ako Rusko. To je existenčná otázka a podľa toho majú konať občania, politici, voliči aj prokurátori. Nie je to zložité, píše Peter Tkačenko.
  • Putin hrá vabank: Nevyspytateľnosť Putina, ktorú jasne odhalila Ukrajina, je viac než silný argument na nepodceňovanie jadrového vyhrážania sa. Hoci o Putinovi ide zvesť „veľkého hráča“, jeho jedinou silou, výhodou je skutočnosť, že je ochotný použiť v mene svojich cieľov všetky prostriedky aj najhrubšiu silu, píše Peter Schutz.
  • Je načase spustiť železnú oponu: Vieme, že väčšina ruských občanov za Putinove zločiny priamo nemôže, takže si môžeme dovoliť istú veľkorysosť. Keď podpíšu reverz, že odsudzujú jeho útočnú vojnu a zločiny, smú čerpať plody západnej prosperity. V opačnom prípade si treba nájsť útočisko niekde medzi Petrohradom, Pchjongjangom a Pekingom, píše Peter Tkačenko.

Rusko vstupuje do ďalšej fázy invázie, objavujú sa zakázané zbrane, obetí bude viac

Odhodlanie Ukrajincov a čiastočne aj pomoc zo zahraničia popreli predpovede tajných služieb o tom, že Kyjev do 96 hodín padne.

SkryťVypnúť reklamu

„Dnes je naša armáda vo verzii 2022, a nie 2014. Sme ostrieľaní, dobre vybavení, pripravení a motivovaní. Zmenili sme sa z vnútra,“ napísal Generálny štáb Ukrajinských ozbrojených síl 23. februára po tom, ako Rusi poslali na územie Ukrajiny prvých vojakov.

Zaskočená ruská armáda však prechádza do druhej fázy invázie, ktorá môže priniesť boje v uliciach a ďalšie krviprelievanie. Na sociálnych sieťach sa objavujú informácie o raketometoch a termobarických strelách, ktoré už nie sú takými precíznymi zbraňami ako tie, ktoré používali Rusi doteraz.

„Rusi sú v tomto zatiaľ zdržanliví, ale hrozí to. Pri mierových rokovaniach som skeptický,“ hovorí generál vo výslužbe Pavol Macko.

Denník SME preto pripravil analýzu toho, ako sa Ukrajincom doteraz podarilo ubrániť, čo ich zrejme čaká nasledujúcich dňoch a aká technika bola nasadená.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Súhrn dňa z vojny na Ukrajine: Prvý deň masívnych sankcií voči Rusku, prvé mierové rokovania za masívneho ostreľovania civilistov a už aj Slovensko uzatvorilo vzdušný priestor pre všetky lietadlá Ruskej federácie. Vypočujte si všetko podstatné o vojne na Ukrajine z pondelka 28. februára.
  • Otázky a odpovede o súčasnej situácii: Útoky ruskej armády na ukrajinské mestá sa napriek rozsiahlym stratám zintenzívňujú a Vladimir Putin nasadzuje čoraz viac vojakov. Zároveň sa začínajú prejavovať sankcie, ktoré uvalil Západ na Rusko. Situácia vyvoláva množstvo otázok a nejasností. Pripravili sme odpovede na najčastejšie z nich.
  • Putin vlastní celé Rusko: Putin oficiálne vlastní dva byty a tri terénne vozidlá značky GAZ a Lada. Keď sa západné štáty vrátane EÚ po ruskom útoku na Ukrajinu rozhodli zmraziť majetok prezidenta Putina a jeho ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova, určite sa nechystali konfiškovať staré tereniaky. V skutočnosti je totiž podľa odborníkov jedným z najbohatších ľudí na svete.
  • Bielorusko je otvorené jadrovým zbraniam: V Bielorusku sa konalo referendum o ústavných zmenách. Občania rozhodovali najmä o tom, či sa ešte viac posilní moc diktátora Lukašenka a či Bielorusko prestane byť jadrovo neutrálnou krajinou. Oficiálne výsledky, ktoré prezentoval režim, konštatujú, že referendum dopadlo podľa očakávaní.
  • Putin chce Krym a demilitarizácia Ukrajiny: Ruský prezident Vladimir Putin uviedol počas telefonátu so svojím francúzskym náprotivkom Emmanuelom Macronom, že podmienkou na skončenie bojov na Ukrajine je uznanie ruskej zvrchovanosti nad polostrovom Krym a demilitarizácia Ukrajiny.
  • Zelenského má zlikvidovať komando vagnerovcov: Britský denník The Times bez uvedenia zdroja napísal, že v ukrajinskej metropole Kyjev operuje viac ako 400 ruských žoldnierov, ktorí dostali z Kremľa rozkaz zlikvidovať ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a jeho vládu a pripraviť pre Moskvu pôdu na prevzatie kontroly.
  • Obrancovia Hadieho ostrova sú nažive: Obrancovia ukrajinského Hadieho ostrova v Čiernom mori, ktorých vyhlásili za mŕtvych, sú nažive a v ruskom zajatí, informovalo ukrajinské námorníctvo. To dodalo, že ukrajinskí vojaci na Haďom ostrove odrazili dva ruské útoky, avšak nakoniec boli nútení sa vzdať "pre nedostatok munície".
  • Ukrajina chce do EÚ: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podpísal prihlášku do Európskej únie a požiadal, aby sa Ukrajina stala členom čím skôr. K rýchlemu prijatiu Ukrajiny do EÚ vyzvala aj prezidentka Zuzana Čaputová spolu s ďalšími siedmimi prezidentmi členských krajín Únie.

Zo zahraničných webov:


Slovensko sa lietadiel MiG-29 v prospech Ukrajiny nevzdá, ale zbaví sa ich predčasne

Ukrajina nebude vzdorovať ruskej invázii s pomocou slovenských stíhacích lietadiel MiG-29. Chrániť slovenský vzdušný priestor však tieto lietadlá zrejme budú kratšie, ako sa plánovalo.

SkryťVypnúť reklamu

Minister obrany Jaroslav Naď však kategoricky odmietol, že by sa Slovensko chystalo Ukrajine poskytnúť okrem humanitárnej pomoci, paliva a munície aj jedno či viac vlastných stíhacích lietadiel.

Naď ešte minulý týždeň odmietal, že by Slovensko ukončilo prevádzku migov predčasne. Cez víkend už túto možnosť potvrdil. "Prebiehajú konkrétne rokovania, aby sme veľmi rýchlo ukončili prevádzku MiG-29 na Sliači a technikom, ktorí tam sú, sa poďakovali a poslali ich naspäť do Ruska,“ vyhlásil.

Skoršie uzemnenie migov by znamenalo, že Slovensko by sa muselo na ochrane vlastnej oblohy dohodnúť s niektorým so spojencov.

Takéto rokovania "s geograficky blízkym spojencom" sú podľa ministra Naďa vo finálnej fáze. S kým presne rokuje a kedy má byť dohoda uzatvorená však nespresnil. Najpravdepodobnejšie sa síce javí dohoda s Českom, s ktorým má Slovensko od roku 2017 dohodu o nevyhnutnom pokrytí vzdušného priestoru.

SkryťVypnúť reklamu
  • Reálna hrozba kolapsu nemocníc: Vojna na Ukrajine môže vážne ochromiť slovenské zdravotníctvo. Týka sa to najmä nemocníc, v ktorých pracujú lekári z Ukrajiny. Ak dostanú povolávacie rozkazy, vo viacerých nemocniciach nebudú môcť fungovať niektoré oddelenia. V nemocniciach na východnom Slovensku pracuje najmenej 200 ukrajinských lekárov.
  • Ako blokovať dezinfoweby: Roky cielene šíria dezinformácie a ruskú propagandu, no štát proti nim doteraz nezakročil. Situácia sa zmenila až vojnou na Ukrajine. Poslanci v skrátenom konaní odhlasovali zákon, podľa ktorého bude blokovanie dezinformačných webov zastrešovať Národný bezpečnostný úrad. Blokovať weby však bude možné len do konca júna. Je tiež otázne, ako dobre to bude v praxi fungovať.

V krátkosti z domova:

  • Z kauzy Kuciak chcú vyradiť Záleskú: Vo vrátenom prípade vraždy Jána Kuciaka nestihli na súde ešte ani prečítať obžalobu a kauzu opäť načas prerušili. Obhajoba Mariana Kočnera totiž spochybňuje novú členku senátu Pamelu Záleskú. Tá v roku 2019 predsedala senátu, ktorý schválil sprostredkovateľovi vraždy Kuciaka Zoltánovi Andruskóovi dohodu o vine. Na kauzu Kuciak sa opäť pozrie Najvyšší súd, ktorý bude mať posledné slovo.
  • S jódovými tabletkami opatrne: V lekárňach je zvýšený dopyt po tabletách s obsahom jódu. Ministerstvo zdravotníctva dôrazne neodporúča užívanie jódovej profylaxie ako prevencie. Dlhodobé užívanie jódovej profylaxie môže totiž spôsobiť ohrozenie srdcovo-cievneho systému a poškodenie štítnej žľazy.
  • Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili 4 728 nakazených, laboratóriá celkovo vykonali 8 825 testov. V nemocniciach aktuálne leží 2 709 pacientov, pribudlo aj 32 obetí ochorenia Covid-19. Prvú dávku vakcíny dostalo 38 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Výplach trhu sa začal, rubeľ padol na historické dno

Balík sankcií Západu voči Rusku zmenil situáciu na finančných trhoch. Ešte tento piatok väčšina investorov predpokladala, že vojna na Ukrajine by sa mohla rýchlo skončiť. Spoliehali sa na skúsenosti s ruskými útokmi na Gruzínsko v roku 2008 a Krym v roku 2014.

Západ po útoku na Ukrajinu zareagoval rozhodne a vyrúbil tvrdé sankcie. Jednou z nich je odpojenie vybraných ruských bánk od globálneho systému SWIFT, ktorý je kľúčový pre medzinárodné finančné transakcie.

Od pondelkového rána zažíva ruský rubeľ silný prepad. Kurz voči americkému doláru poklesol o 33 percent a je na historickom minime. Prepad meny bude zrejme ešte pokračovať. Kým v piatok stál dolár 83 rubľov, v pondelok ráno to už bolo 111 rubľov.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z ekonomiky:

  • Aké možnosti má Rusko: Ruská centrálna banka má zviazané ruky. Veľa možností nemá, pretože také prísne sankcie si na vlastnej koži nevyskúšal ani Irán, ktorý v minulosti „držal rekord“ v súvislosti s jeho jadrovým programom. Stojí tak pred veľkou výzvou, ako udržať kurz rubľa v normálnych mantineloch a zároveň nepochovať bankový sektor.
  • Ako fungujú sankcie proti Rusku: Ekonomické sankcie boli historicky často vnímané ako ešte horšie než samotná vojna. Ich cieľom bolo zdecimovať ekonomiku nepriateľského štátu cez medzinárodnú izoláciu, často viedli k hladomorom a všeobecnému hospodárskemu kolapsu štátov, ktorý najviac zasiahol bežnú populáciu. Pozreli sme sa, aké sú najnovšie ohlásené ekonomické sankcie proti Rusku a k čomu môžu viesť.
  • Čierny deň ruskej ekonomiky: Pondelok sa stal pre ruský finančný systém čiernym dňom. Rubeľ padá, ruskej ekonomike hrozí bankrot a Západ sprísňuje sankcie. Ruská centrálna banka prudko zvýšila kľúčovú úrokovú sadzbu, z 9,5 percenta na 20 percent, aby zmiernila pád rubľa a silnejúcu infláciu. Pozrite si prepad ruskej ekonomiky v grafoch.

Šport vyškrtne Rusko aj Bielorusko. Nik s nimi nechce hrať

Ruský a bieloruský šport čaká definitívna izolácia. Prvé medzinárodné federácie riešili vylúčenie oboch krajín z medzinárodných podujatí. K tomuto kroku všetky športy vyzval Medzinárodný olympijský výbor. V prípade, že športové federácie tak neurobia, žiada MOV, aby obe krajiny štartovali pod neutrálnou zástavou.

SkryťVypnúť reklamu

Ako prvá zareagovala Medzinárodná futbalová federácia FIFA a aj Európska futbalová únia UEFA. Rusov vylúčila zo všetkých podujatí, ktoré organizuje. Futbalisti tak nebudú môcť hrať o účasť na majstrovstvách sveta v Katare. Spartak Moskva navyše skončil v osemfinále Európskej ligy.

V hokeji padnú sankcie okrem Ruska aj na Bielorusko. Fínsky hokejový zväz totiž odkázal, že Rusko ani Bielorusko nepustia na svetový šampionát. Fíni od začiatku konfliktu na Ukrajine zaujali rázne stanovisko. Pre otvorenú agresiu žiadajú izoláciu ruského aj bieloruského hokeja.

Medzinárodná hokejová federácia riešila, k akým krokom pristúpi. Právo vylúčiť tím zo šampionátu totiž nie je v právomoci organizátorov, ale svetovej federácie. Ruské médiá však už písali, že dohoda je na spadnutie a ruský hokej čaká medzinárodná izolácia.

SkryťVypnúť reklamu


Ženy bránia Ukrajinu, pripojili sa matky, vedkyne aj miss Ukrajina

“Viete, ako sa používa zbraň?” pýta sa reportérka New York Times ukrajinskej učiteľky a dobrovoľníčky Julie, ktorá čaká v stane so samopalom v ruke, kým ju presunú bližšie k bojom o Kyjev.

“Nie. Iba trochu. Začali sme sa to učiť pred dvoma dňami. Je to hrozné,” hovorí v slzách. Julia chce žiť v mieri vo svojej krajine a hoci je vystrašená, odhodlanie ubrániť Ukrajinu je silnejšie. Nie je sama.

Slovensko-ukrajinské hranice prekročili už desaťtisíce ľudí, ktorí utekajú pred vojnou na Ukrajine. Drvivá väčšina z nich sú ženy, deti a seniori, keďže dospelí muži v rámci mobilizácie nesmú opustiť krajinu.

Mnohé ženy sa však rozhodli v krajine zostať, aby ju bránili pred ruským agresorom. Do rúk berú zbrane aj napriek tomu, že väčšina z nich nie je vycvičená na boj a samopaly v rukách nikdy predtým nedržala.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti o rodine a vzťahoch:

  • Čo povedať deťom o vojne: Otvorený konflikt v Európe, navyše v našej bezprostrednej blízkosti, prináša potrebu zhovárať sa s deťmi o vojne. Aby sme deti ušetrili tráum, je potrebné s nimi o prebiehajúcich udalostiach na Ukrajine komunikovať otvorene a citlivo.
  • Pomôcť môžu aj knihy: Jednou z ciest, ako deťom pomôcť zorientovať sa v tom, čo sa práve deje aj za hranicami ich krajiny, môže byť literatúra. Ponúkame niekoľko tipov na knihy pre deti aj mládež, ktoré môžu byť pomocníkom v ťaživých rozhovoroch o vojne.
  • Hudbou na neposlušné deti: Štúdia z roku 2020 hovorí o tom, že hudba podporuje načúvanie, spoluprácu a dôveru medzi ľuďmi všetkých vekových kategórií. Aj hudba sa v rodičovskom strategickom plánovaní môže stať mocným nástrojom.

Rozhovory ZKH

Ako sa pracuje reportérovi vo vojne? Ako to prežívajú Ukrajinci? Mal problémy pri práci, keďže má v pase napísané, že sa narodil v Moskve? A prekvapili ho Slováci svojou empatiou a solidaritou s utečencami? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s reportérom Televízie Markíza Viktorom Serebryakovom, ktorý sa práve vrátil z Ukrajiny.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Bryndzové, slané aj sladké. Pravé domáce pirohy ocení každý.

Voľný čas

Stiahnite si stovky e-kníh a audiorozprávok. Vyberte si zo slovenského zlatého fondu, svetovej klasiky a autorov edície SME.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 623
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 551
  3. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 059
  4. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 857
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 606
  6. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 10 210
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 093
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 134
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Desať stredných škôl v kraji zlepší vďaka grantu svoje prostredie.


SITA
Výstrahy na piatok.

Platia výstrahy.


TASR
Vlajky pred Prezidentským palácom v Bratislave.

Aliancia je základným pilierom bezpečnosti, komentujú politici.


SITA a 1 ďalší
Európsky parlament.

Voľby do europarlamentu budú na Slovensku 8. júna.


TASR

Sportnet

Futbalisti 1. FC Tatran Prešov.

Druhý tím tabuľky stráca jeden bod na Komárno, ktoré má zápas k dobru.


TASR
Connor McDavid

Nathan MacKinnon sa do štatistík nezapísal a jeho bodová šnúra skončila na čísle 19.


TASR
Janka Števková a Martina Kahulcová  na pretekoch Cape Epic.

Slovenská dvojica obsadila na Cape Epic 7. miesto.


Juraj Slafkovský.

Slovenský krídelník je vo výbornej forme. Bodoval v deviatich dueloch v rade a pripísal si v nich desať bodov.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu