BRATISLAVA. Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok v utorok prijal komisárku EÚ pre vnútorné záležitosti Ylvu Johanssonovú. Hlavnou témou stretnutia bola utečenecká kríza na hraniciach s Ukrajinou.
Partneri sa zhodli, že EÚ musí byť pripravená na ruskú agresiu reagovať jednotne a razantne. Únia musí popritom poskytovať Ukrajine politickú i materiálnu podporu vrátane humanitárnej pomoci.
TASR o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí.
Humanitárna pomoc
"Vláda Slovenskej republiky urobila celý rad krokov pre čo najlepšie zvládanie prílevu utečencov. V súčasnej situácii však čelíme bezprecedentnej vlne, preto som rád, že EÚ a členské štáty sú pripravené nám pomôcť," uviedol šéf slovenskej diplomacie.
Slovensko podľa neho identifikovalo požiadavky na materiálnu a humanitárnu pomoc a na ich získanie aktivovalo európsky mechanizmus civilnej ochrany. Zároveň ocenil celoslovenskú "mobilizáciu" v snahe pomôcť Ukrajincom.
"Som hrdý na to, že pomoc poskytuje celé Slovensko – štátne inštitúcie, mimovládny sektor, súkromné firmy aj obrovské množstvo darcov a dobrovoľníkov z radov bežných ľudí," uviedol Korčok. Minister komisárku Johanssonovú v tejto súvislosti informoval o humanitárnej pomoci, ktorú Slovensko na Ukrajinu posiela.
Prvýkrát použijú smernicu o dočasnej pomoci
Z Ukrajiny dosiaľ utieklo do susedných krajín vyše 400 000 ľudí. Pomoc hľadajú najmä v Poľsku, Maďarsku, Rumunsku a na Slovensku. Pripraviť sa však treba na milióny utečencov, uviedla európska komisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová. V Bratislave sa stretla s ministrami vnútra, zahraničných vecí i neziskových organizácií, ako aj veľvyslancom Ukrajiny na Slovensku.

Komisárka skonštatovala, že cieľom jej návštevy, či už na Slovensku alebo v pondelokv Rumunsku, je zmapovať reálne potreby v súvislosti s krízou na Ukrajine. Predpokladá, že vo štvrtok EÚ aktivuje po prvý raz v histórii smernicu o dočasnej pomoci. Platiť bude vo všetkých členských krajinách.
Aktivácia smernice by podľa komisárky mala zabezpečiť čo najúčinnejšiu pomoc Ukrajincom. Napríklad by mala poskytnúť právny základ pre ochranu utečencov z Ukrajiny aj po 90 dňoch, počas ktorých sa môžu v súčasnosti Ukrajinci s pasom pohybovať bez víz na území EÚ. Rovnako by sa mala zjednotiť ochrana pre ľudí bez cestovných dokladov. V smernici má byť aj zoznam práv ľudí z Ukrajiny, napríklad právo pracovať.
Intenzívnejšia pomoc
Únia plánuje tiež ešte intenzívnejšie zapojiť do pomoci európske agentúry, ako sú Frontex či Europol. Finančná pomoc má smerovať krajinám najviac postihnutým migráciou, ale aj samotným Ukrajincom.

V súvislosti s prílevom utečencov sa podľa komisárky treba pripraviť na zvýšené požiadavky na ubytovacie kapacity, rovnako upriamila pozornosť na potreby detí. Komisárka zároveň poďakovala Slovákom i ďalším európskym občanom za solidaritu. Ako dodala, napriek ťažkej situácii a náročným časom je pyšná na to, že je Európanka.
V súvislosti s úvahami o členstve Ukrajiny v EÚ hovorí, že emocionálne má pocit, že Ukrajinci už patria k Únii, na druhej strane však poukázala na to, že členstvo v EÚ je dlhá cesta, ktorá má svoje pravidlá, takže to môže ešte chvíľu trvať.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Aktuálna mapa útokov Ruska na Ukrajinu
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Porovnanie armád Ukrajiny a Ruska
- Aká veľká a dlhá vojna hrozí na Ukrajine?