BRATISLAVA. Slovenská republika daruje Ukrajine 10 miliónov litrov motorovej nafty a 2,4 milióna litrov leteckého paliva.
Odsúhlasila to v stredu vláda na návrh ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS).
"V záujme materiálnej pripravenosti a pomoci vzhľadom na situáciu na Ukrajine je potrebné zabezpečiť dostatočné množstvo paliva. Ukladá sa tak úloha podpredsedovi vlády a ministrovi hospodárstva zabezpečiť 10 miliónov litrov motorovej nafty a 2,4 milióna litrov leteckého paliva a súčasne ich darovať Ukrajine," konštatuje sa v materiáli.
Sulík po rokovaní vlády skonštatoval, že Slovensko nie je jediný štát, ktorý takéto niečo robí.
"Tá pomoc je čoraz viac koordinovaná v rámci EÚ, aj z nejakého fondu preplácaná, čiže očakávam, že aj toto bude neskôr preplatené," podotkol.
Priblížil, že palivá odchádzajú zo Slovnaftu a budú prečerpané do cisterien, ktoré sú na širokom rozchode buď v Dobrej, čo je pred slovensko-ukrajinskou hranicou, alebo v Čope, teda za hranicou.
Podľa Sulíka ide o 10 alebo 12 vlakov. Pôvodný zámer pritom bol uvoľniť to zo štátnych hmotných rezerv, ale takéto niečo podľa neho zákon nedovoľuje.
Z rokovania vlády:
- Slovenská republika dočasne pozastavila platnosť bilaterálnej dohody s Ruskou federáciou o bezvízových cestách držiteľov diplomatických pasov alebo služobných pasov, ktorá bola v platnosti od roku 2000.
- Slovensko upraví zoznam citlivých a zraniteľných oblastí, ktoré sú ohrozené znečistením dusičnanmi z poľnohospodárstva. Celkový počet sa v porovnaní s rokom 2017 zvýšil z 1344 na 1395.
- V štruktúrach Európskej únie pracovalo v roku 2021 viac ako 700 občanov Slovenskej republiky. Vyplýva to z výročnej správy o členstve SR v EÚ za rok 2021, ktorú vláda schválila na stredajšom rokovaní.
- Vláda schválila Program starostlivosti o Chránené vtáčie územie Senianske rybníky na roky 2022 – 2051.
- Štát chce zabezpečiť potrebné tovary a služby na riešenie prílevu cudzincov spôsobený vojnovým konfliktom na Ukrajine. Vláda v tejto súvislosti v stredu s pripomienkami schválila nariadenie na vykonanie niektorých opatrení hospodárskej mobilizácie. Podľa materiálu ministerstvá alebo okresné úrady, ktoré sú subjektmi hospodárskej mobilizácie, vyberú vhodné ubytovacie zariadenia, ktoré budú slúžiť pre núdzové ubytovanie odídencov.
- Nepredvídateľná pandemická kríza, ktorá sa začala v roku 2020, zásadným spôsobom ovplyvnila nastavené priority a chod Európskej únie. Uvádza sa to vo Výročnej správe o členstve Slovenskej republiky v Európskej únii za rok 2021, ktorú vláda odobrila na svojom dnešnom rokovaní.
- Lety s humanitárnou pomocou alebo lety na evakuáciu občanov Ukrajiny budú oslobodené od platenia letiskových odplát, traťových odplát a terminálnych odplát od vyhlásenia mimoriadnej situácie.
- Koncoví užívatelia budú mať zabezpečenú interoperabilitu autorádií zabudovaných v nových osobných vozidlách. Budú schopné prijímať a reprodukovať rozhlasové služby prostredníctvom analógového aj digitálneho pozemského rozhlasového vysielania.
- V rámci rozvoja podpory obrany štátu sa plánuje vybudovanie nakladacích a vykladacích priestorov v železničnej stanici Kamenica nad Cirochou a Dobrá Niva. Udržiavať sa má stanovený počet lôžok vyčlenených pre Ministerstvo obrany SR v zdravotníckych zariadeniach v každom kraji, ale aj mobilizačné i hmotné rezervy. K obrane má prispieť aj podpora výskumu a vývoja so zámerom zabezpečiť rozvoj spôsobilostí Ozbrojených síl SR. Vyplýva to z návrhu medzirezortného programu – Podpora obrany štátu na roky 2022 až 2024, ktorý v stredu schválila vláda.
- Vládny kabinet schválil nariadenie na vykonanie niektorých opatrení hospodárskej mobilizácie v súvislosti s hromadným prílevom cudzincov na Slovensko pre vojenský konflikt na Ukrajine. Ide napríklad o určenie ubytovacích zariadení, dodávku pitnej vody, poskytovanie zdravotnej starostlivosti či organizáciu dopravného zabezpečenia.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine