SME

O dočasné útočisko požiadalo dvetisíc utečencov z Ukrajiny

Činnosti súvisiace s prílevom ľudí z Ukrajiny bude koordinovať nadrezortná pracovná skupina.

Načítavam video...

BRATISLAVA. Od spustenia možnosti požiadať o poskytnutie dočasného útočiska využilo tento nástroj na území Slovenska dvetisíc ľudí, ktorí utekajú pred vojnou na Ukrajine.

Na brífingu počas návštevy hraničného priechodu s Ukrajinou Vyšné Nemecké to povedal minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO). Z

ároveň pripomenul, že tento inštitút schválila Európska únia v súvislosti s udalosťami u nášho východného suseda a platiť bude na území celej únie.

„Verím, že situácia na Ukrajine sa postupne zlepší," skonštatoval Mikulec. Doplnil, že Slovensko je pripravené pomáhať obyvateľom Ukrajiny.

SkryťVypnúť reklamu

Cez hranice prešlo 90 tisíc ľudí

Minister zopakoval čísla deklarované políciou, podľa ktorých hranice Slovenska prekročilo v dôsledku vypuknutia vojnového konfliktu vyše 90 000 ľudí.

"Približne 86 percent z týchto ľudí sú Ukrajinci, väčšinou ide o matky s deťmi,“ upozornil Mikulec. "Mnohí ľudia pokračujú za svojimi blízkymi do ďalších krajín," informoval. Pripomenul, že Európska únia schválila vo štvrtok mechanizmus poskytnutia dočasného útočiska v rámci celého svojho územia.

Mikulec zdôraznil, že v súvislosti s možným vývojom a novou eskaláciou na Ukrajine je potrebné pripraviť sa na príchod ďalších vĺn utečencov, za dôležitú v tomto smere považuje koordináciu a spoluprácu v rámci celej Európskej únie. Významne ocenil aj spolupatričnosť a solidaritu občanov Slovenska, ktorá pomáha zvládať náročnú situáciu.

SkryťVypnúť reklamu

Vyjadril sa aj k myšlienke humanitárneho hubu, humanitárneho strediska, ktoré by mohlo vzniknúť na hraniciach s Ukrajinou. "Malo by ísť o miesto, kde by sa sústreďovala humanitárna pomoc prúdiaca z jednotlivých krajín a následne sa bude distribuovať na ukrajinské územie,“ vysvetlil Mikulec.

Podľa jeho slov sa skúmajú možné lokality, v ktorých by sa takéto stredisko mohlo zriadiť. "Máme už aj ponuky niektorých firiem, ktoré sú ochotné ponúknuť pre tieto účely svoje logistické priestory," dodal minister.

Podľa ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nom. OĽaNO) musí byť proces poskytovania zdravotnej starostlivosti utečencom pred vojnou nastavený kvalitne.

„Od štvrtkového večera sú už na všetkých hraničných priechodoch sanitky rýchlej zdravotnej služby," povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň uviedol, že všetci utečenci, ktorí na Slovensku ostanú, dostanú ponuku očkovať sa proti ochoreniu Covid-19. „Bude to ako u občanov Slovenska na dobrovoľne báze," dodal Lengvarský.

Zriadili nadrezortnú skupinu

Činnosti súvisiace s prílevom ľudí z Ukrajiny bude koordinovať nadrezortná pracovná skupina. Rezorty budú mať zástupcov aj v operačnom štábe v Sobranciach, fungovať má nonstop.

"Jednotlivé rezorty delegovali svojich zástupcov, ľudí, ktorí budú pracovať 24/7, tak, aby mohli koordinovať jednotlivé činnosti. Jednak priamo v teréne na hraniciach a v prípade, že sa vyskytnú problémy, ktoré treba eskalovať na vyššiu úroveň, na ktorej bude možno treba rozhodovať z politického alebo strategického hľadiska," uviedol Mikulec, ktorý je predsedom ÚKŠ.

SkryťVypnúť reklamu

"Všetky ministerstvá nominujú svojich zástupcov tak, aby sme komplexne a koordinovane riešili celú problematiku," doplnil generálny riaditeľ sekcie krízového riadenia Ministerstva vnútra (MV) Marián Dritomský. Ako vysvetlil, prvú úroveň riadenia tvorí pracovná skupina ústredného krízového štábu so zástupcami všetkých rezortov.

„K tomu máme riadiace stredisko v Sobranciach, čo je priamo tá operatívna úroveň. Riešia veci, ktoré sú priamo na hraničných priechodoch a hotspotoch, ktoré oni priamo koordinujú, vykonávajú tam dispečing jednotlivých dopravných prostriedkov, ubytovacie zariadenia a riešia všetky problémy,“ načrtol Dritomský.

Najnižšiu úroveň predstavujú jednotlivé hraničné priechody, hotspoty s koordinátormi zodpovednými za činnosť na jednotlivých priechodoch. Zložky sú navzájom prepojené.

SkryťVypnúť reklamu

Riaditeľ Úradu vlády Július Jakab aj v mene premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) ocenil všetky zložky zapojené do pomoci ľuďom utekajúcim pred vojnou, ale aj do humanitárnej pomoci pre Ukrajinu.

Vojna na Ukrajine

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 728
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 242
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 285
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 080
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 009
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 541
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 483
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 306
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu