BRATISLAVA. Vláda mala od Ozbrojených síl , Vojenského spravodajstva a Slovenskej informačnej služby už pred niekoľkými mesiacmi informácie, aké scenáre hrozia na Ukrajine.
V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to povedal minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina). Bezpečnostné zložky podľa ministra informovali „presne do bodky" aj o scenári, ktorý sa nakoniec naplnil.
Pripravili sme hranicu
„Vďaka tomu môžem ubezpečiť ľudí na Slovensku, že máme dostatok zásob ropy na to, aby sme vydržali veľmi dlhé obdobie," povedal minister. Zároveň má Slovensko podľa neho aj dostatok zemného plynu a jadrového paliva.
„A po ďalšie, podarilo sa nám pripraviť na tú situáciu na hraniciach tak, že SR túto krízu a tie dôsledky vojny zvláda aj v porovnaní s ďalšími hraničnými štátmi s Ukrajinou dobre," skonštatoval Krajniak.
Antiruská hystéria
Podľa opozičného poslanca Mariána Kéryho (Smer-SD) je situácia na Ukrajine zlyhaním diplomacie a politikov. „Vojna je krajným riešením," povedal s tým, že jediným riešením danej situácie sú rokovania. Zároveň Kéry kritizoval to, čo nazval „antiruskou hystériou“.
Tá sa podľa neho prejavuje napríklad útokmi na biatlonistku Anastasiu Kuzminovú, ktorej brat je poslancom ruskej Dumy alebo zafarbením bratislavského Slavína do ukrajinských farieb. To poslanec odsúdil s tým, že sú tam pochovaní vojaci, ktorí položili životy za oslobodenie Slovenska. „Je tam aj veľmi veľa Ukrajincov," doplnil Kéry.
Pokiaľ ide o prístup k vojne, opozičný poslanec vyzdvihol prístup Maďarska, ktoré sa podľa neho stará predovšetkým o seba a svoje záujmy. Slovensko by si z toho malo podľa neho brať príklad. „Odmietam vyzbrojovanie jednej alebo druhej strany," dodal Kéry.
Neurobte z nich lacnú pracovnú silu
Krajniak povedal, že aktuálne štatistiky hovoria o 5000 utečencoch Ukrajiny, ktorí na Slovensku požiadali o dočasné útočisko, čo im vytvára možnosť zamestnať sa tu. Z toho dve tretiny sú ženy a zvyšná tretina muži. Tento mužský podiel však vzhľadom na vojenskú mobilizáciu na Ukrajine stelesňuje skôr malých chlapcov a mužov v dôchodkovom veku.
Krajniak odhaduje, že o dočasné útočisko na Slovensku požiada päť až desať percent tých, ktorí prejdú cez ukrajinsko-slovenské hranice utekajúc pred vojnou.
Minister vysvetlil, že odídenci, ktorí nemajú ďalší cieľ po prekročení hraníc, sú odvezení do hotspotov, kde s nimi vybavia náležitosti v súvislosti s požiadaním o štatút dočasného útočiska a poskytne sa im ubytovanie. Voľné kapacity aj v štátnych zariadeniach zatiaľ ešte podľa ministrových slov sú.

Krajniak vysvetlil, že Ukrajinci by sa mali zaevidovať na obecnom úrade tam, kde je im poskytnuté ubytovanie. "Na základe tejto evidencie ich budú kontaktovať aj zamestnanci úradov práce," povedal minister. Spomenul, že prišelci by sa mohli zamestnať napríklad v priemysle, zdravotníctve alebo sociálnych službách.
Kéry v tejto súvislosti upozornil a poprosil vládnu koalíciu, aby opäť nezhadzovala všetku zodpovednosť na plecia primátorom a starostom, ako to bolo napríklad v prípade plošného testovania na covid Vedenia miest a obcí podľa jeho informácií nemajú ešte odpovede na mnohé otázky.
Poslanec Kéry tiež zdôraznil, že síce súhlasí s tým, že utečencom treba pomôcť aj tým, že dostanú zamestnanie, ale žiada všetkých zamestnávateľov, aby to nešlo na úkor zníženia platov. Firmy by podľa neho nemali žiť v domnienke, že sem z Ukrajiny prúdi lacná pracovná sila.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine