BRATISLAVA. Najvyšší súd zrušil verejné zasadnutie so šéfom politickej strany Ľudová strana Naše Slovensko Marianom Kotlebom vytýčené na utorok 8. marca.
Ako informovala hovorkyňa Najvyššieho súdu Alexandra Važanová, dôvodom je žiadosť obžalovaného o preštudovanie a oboznámenie sa s novými dôkazmi predloženými zo strany prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry ako aj zaujatie stanoviska k nim.
Kotleba podľa Schlosára pokračuje v extrémizme
Poslanec ĽSNS Rastislav Schlosár na sociálnej sieti zverejnil dokument podpísaný prokurátorom ÚŠP Tomášom Honzom, podľa ktorého sa Marian Kotleba aj po prvostupňovom odsúdení za extrémizmus dopúšťa podobného konania a používa gestá, ktoré ho „prepájajú s pravicovo-extrémistickou rasistickou ideológiou".

Najvyššiemu súdu preto prokurátor adresoval obrazovo zvukový-záznam, ktorý by to mal dokazovať.
„Prokurátor Honz, známy prenasledovaním ľudí za ich názory, doplnil obžalobu na Mariana K. tvrdením, že mal údajne v parlamente hajlovať počas rokovania o okupačnej zmluve s USA," uviedol Schlosár.
Zároveň poslanec zverejnil uznesenie o obvinení Kotlebu pre trestný čin podnecovania. Dôvodom má byť zvolávanie verejnosti na blokádu Bratislavy z leta 2021.
„Práve dnes bol Marian K. obvinený aj z ďalšieho trestného činu, a to z podnecovania. A to len preto, že ešte minulý rok v lete natočil video, v ktorom hovoril o proteste proti totalitným korona-opatreniam formou blokády v Bratislave," napísal Schlosár.
Voči rozhodnutiu sa odvolal
Samosudkyňa Špecializovaného trestného súdu Ružena Sabová Mariana Kotlebu v októbri 2020 uznala za vinného z trestného činu založenia, podpory a propagácie hnutia smerujúceho k potlačeniu základných práv a slobôd.
Za to mu uložila trest väzenia v dĺžke štyri roky a štyri mesiace. Verdikt zatiaľ nie je právoplatný, keďže sa obžalovaný voči rozhodnutiu odvolal.
Prípad sa týka podujatia, ktoré sa uskutočnilo v marci 2017 na Obchodnej akadémii v Banskej Bystrici. Obžalovaný vtedy odovzdal pred takmer 400 pozvanými hosťami trom zúčastneným rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov, ktoré boli vystavené na sumu 1 488 eur.
Podľa orgánov činných v trestnom konaní číslo 14 v sume 1 488 predstavuje vetu: „We must secure the existence of our people and a future for white children“ (Musíme zabezpečiť existenciu našich ľudí a budúcnosť bielych detí), ktorej autorom je americký rasista David Lane.
Veta má 14 slov a číslovka 14 sa používa ako neonacistický symbol často v kombinácii s číslom 88, ktoré v nacistickej symbolike odkazuje na nacistický pozdrav „Heil Hitler“, keďže písmeno H je ôsmym písmenom v abecede.