BRATISLAVA. Nezaradení poslanci Národnej rady (NR) SR z mimoparlamentného Hlasu podporia prípadnú prítomnosť vojakov NATO na území SR, ak budú mať za úlohu chrániť krajinu, a tým aj celú Alianciu.
Uviedol to líder strany a expremiér Peter Pellegrini na utorkovej tlačovej konferencii.
Zároveň vyzval vládu, aby popri riešení utečeneckej krízy a situácii na Ukrajine nezabúdala na domáce problémy.
Podpora prítomnosti NATO s cieľom obrany
Na premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) apeloval, aby na začiatku marcovej schôdze NR SR informoval poslancov o plánoch, ako sa SR vyrovná s aktuálnou situáciou.
"Hlas-SD bude súhlasiť s prítomnosťou jednotiek NATO na území SR, ktoré majú za úlohu nie útočiť, ale majú za úlohu ochraňovať členský štát NATO, a tým pádom aj celé NATO," skonštatoval Pellegrini.
Hovorí o zodpovednosti a signáli partnerom. "Sme v NATO, zdieľame svoje práva aj povinnosti," dodal.
Poukázal napríklad na záväzky navyšovať výdavky na obranu štátu. V súvislosti s pomocou Ukrajine vo forme vojenského materiálu sa pýta, či Slovensku ostali zásoby na vlastnú ochranu.
Je podľa neho v poriadku, ak vláda o takejto pomoci rozhodla. Podčiarkol však potrebu nevyprázdniť sklady a myslieť na obranu SR, ak by sa konflikt rozšíril.
Covid ešte nezmizol
Poznamenal, že svet sa vojnou na Ukrajine nezastavil a Slovensko má naďalej vážne problémy. Odporučil kabinetu uchopiť situáciu komplexnejšie a vrátiť sa z medzinárodnej politiky domov.
"Aby solidarita s tými, ktorí sú v núdzi, bola čo najudržateľnejšia, je dôležité, aby sa vláda snažila udržať balans, rovnováhu medzi tým, čo treba riešiť na východ od nás, ale aj doma," povedal.
Deklaroval, že Hlas podporuje stanoviská SR na medzinárodnej úrovni, no pri zložitých situáciách musí vláda zvažovať aj národnoštátne záujmy.
Pripomenul, že ochorenie COVID-19 nezmizlo i problémy slovenského zdravotníctva. Pýta sa, či je schopné poskytnúť starostlivosť všetkým bez rozdielu, aby neboli uprednostňovaní ľudia v rámci solidarity pred občanmi SR.

Podčiarkol potrebu diskusie o situácii v bezpečnostných zložkách a schopnosti chrániť občanov SR. Upozornil na riziká zneužitia utečeneckej krízy, napríklad na obchodovanie s ľuďmi. Riešiť podľa neho treba tiež zdražovanie a ekonomické dôsledky.
Premiéra vyzval, aby poslancov informoval o riešeniach a ich financovaní.
"Vláda a premiér, presvedčte nás, že to tentoraz dokážete urobiť lepšie, ako ste to urobili pri COVID-19," apeloval Pellegrini.
Hlasu prekáža radikalizácia Smeru
Legitímna je podľa neho naďalej otázka ukončenia volebného obdobia vlády.
Líder Hlasu jasne nepovedal, či sa ich rozdiely v názoroch so Smerom rozchádzajú natoľko, že by nemohli spolupracovať.
"Ak sa Smer začne správať radikálnejšie, ako sa správal, tak nožnice sa budú medzi stranami otvárať ešte viac," povedal.
Nateraz strana vylučuje zo spolupráce len OĽANO a ĽSNS. "Nikto v Hlase momentálne nekoketuje so spoluprácou s Republikou," dodal Pellegrini.