Ruská invázia na Ukrajine trvá už viac ako dva týždne. Za ten čas sa tisícky Slovákov rozhodli pomôcť utečencom z Ukrajiny, či už dobrovoľníckou prácou na hraniciach, alebo poskytnutím ubytovania.
Ľudia na úteku pred vojnou svoju situáciu prežívajú rôzne. S niečím podobným sa predtým nikdy nestretli. Odborníčky a odborníci preto upozorňujú, že je dôležité s nimi komunikovať citlivo.
Pripravili sme súhrn otázok a odpovedí, ako pristupovať k utečencom, s ktorými sa stretnete, alebo ktorých ubytovávate, a ako sa s nimi zhovárať tak, aby sa ich traumatizácia ešte viac neprehĺbila.
V článku sa dozviete:
- Ubytovávam matku s deťmi. Ako ich na začiatku upokojiť?
- Čo je základom komunikácie s utečencami?
- Ako komunikovať, keď je tu jazyková bariéra?
- O čom a ako sa rozprávať s dospelou osobou?
- O čom a ako sa rozprávať s dieťaťom?
- Smiem pri nich plakať?
- Je v poriadku sa žien pýtať na ich manželov a rodinu, ktorú museli zanechať na Ukrajine?
- Smiem iniciatívne ponúkať priamu pomoc – vybavovanie dočasného útočiska, práce, školy pre deti? Alebo radšej počkať na iniciatívu druhej strany, keďže nie je isté, či tu budú chcieť zostať?
- Je v poriadku spomínať vojnu aj pred deťmi?
- Môžem deťom dávať hračky?
- Je vhodné dodávať utečencom nádej a povzbudenie?
Ubytovávam matku s deťmi. Ako ich na začiatku upokojiť?
Hoci každý človek prežíva útek inak, mnohí ľudia môžu byť spočiatku v šoku. Občianske združenie Návrat radí, že v prvých dňoch je kľúčové napĺňanie základných potrieb – teda jedlo, pitie, spánok, hygiena, ticho.
Ľuďom dodáte pokoj napríklad tým, že im dáte priestor a poviete, že môžu niekoľko dní iba oddychovať a pomaly premýšľať. Nemusíte sa im snažiť okamžite a bezprostredne pomáhať hľadať riešenia, čo ďalej.