BRATISLAVA. Hasiči počas pondelka evidujú zvýšený počet požiarov vo vonkajšom prostredí.
Od 7.00 h zasahovali príslušníci Hasičského a záchranného zboru na celom území Slovenska doposiaľ pri 81 požiaroch suchého trávnatého a krovinatého porastu.
TASR o tom informovala Katarína Križanová z Prezídia HaZZ.
Desiatky výjazdov
"Najviac výjazdov v tejto súvislosti uskutočnili hasiči v Košickom kraji, kde ich privolali k 21 udalostiam. V Banskobystrickom kraji uskutočnili 18 výjazdov a v Nitrianskom kraji ich privolali k desiatim udalostiam," konkretizovala Križanová s tým, že väčšina požiarov bola spôsobená vypaľovaním suchých tráv a porastov.
Ako dodala, hasiči každoročne upozorňujú na nebezpečné vypaľovanie, ktoré spôsobuje množstvo požiarov. Tie podľa jej slov vo veľkej miere spôsobujú ekonomické, ekologické a spoločenské škody.
"Apelujeme na občanov, aby na upratovanie dvorov a záhrad nepoužívali oheň," zdôraznila Križanová.
Upozornila, že plošné vypaľovanie tráv a porastov sa môže skončiť pokutou vo výške 331 eur. Pre podnikateľov sa suma môže vyšplhať až do výšky 16 596 eur.
Mimoriadne suchý vzduch
Na Slovensku je v týchto dňoch mimoriadne suchý vzduch. Meteorológovia v ňom zaznamenávajú aj výrazné rozdiely v teplote vzduchu. Rána sú mrazivé a cez deň sa teplota bežne dostáva nad desať stupňov Celzia. Amplitúdu teploty vzduchu aj viac ako 20 stupňov Celzia lokálne zaznamenávajú každý deň.
Na sociálnej sieti o tom v pondelok informoval Slovenský hydrometeorologický ústav.
"Pri podrobnejšom pohľade na konkrétne parametre vlhkosti môžeme vidieť, že ide o mimoriadne nízke hodnoty. Deficit teploty rosného bodu presahuje 20, v extrémoch dokonca 30 stupňov Celzia," priblížili z SHMÚ.
Najsuchší vzduch bol v nižších polohách v nedeľu 13. marca, keď napríklad popradské letisko zaznamenalo deficit rosného bodu 28 stupňov Celzia a Dudince 31 stupňov Celzia. "Takéto hodnoty odpovedali relatívnej vlhkosti menej ako desať percent, čo ľuďom už môže spôsobovať zdravotné komplikácie. Veľmi suchý vzduch je u nás aj v pondelok s deficitom rosného bodu väčšinou 20 až 25 stupňov Celzia a relatívnou vlhkosťou okolo 20 percent," konkretizovalo SHMÚ.
Meteorológovia uviedli, že takéto nízke hodnoty vlhkosti sa na Slovensku vyskytujú po jarných vpádoch studeného vzduchu. Pri prenikaní studeného vzduchu do nižších zemepisných šírok totiž dochádza vplyvom silnejšieho slnečného žiarenia k ohrevu vzduchovej hmoty, no vlhkosť sa nezvyšuje.
"Hovoríme tak o transformácii vzduchovej hmoty. Efekt sa najviac prejavuje v denných hodinách, okolo poludnia a popoludní, keď je teplota najvyššia," dodávajú.