SME

Pre viac ako 40-tisíc žiakov sa začína maturitný týždeň

Maturanti budú písať testy pripravené pre Maturitu 2020.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR - Roman Hanc)

BRATISLAVA. Viac ako 40 300 maturantov zo 684 stredných škôl čakajú od utorka písomné maturity.

Do 18. marca budú overovať ich vedomosti zo slovenského jazyka a literatúry, cudzieho jazyka, matematiky a v prípade žiakov maďarskej a ukrajinskej národnosti aj z ich materinského jazyka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Testovanie otvorí slovenský jazyk

Týždeň písomných maturít v utorok tradične otvorí externý test a slohová práca zo slovenského jazyka a literatúry, ktoré bude písať približne 37-tisíc žiakov.

"Z predmetu maďarský jazyk a literatúra bude písať externý test a slohovú prácu 1600 žiakov zo stredných škôl s vyučovacím jazykom maďarským," priblížili z ministerstva školstva.

SkryťVypnúť reklamu

V stredu 16. marca budú všetci maturanti písať externý test a slohovú prácu z vybraného povinného cudzieho jazyka na úrovni B1 alebo B2.

Pre žiakov z bilingválnych stredných škôl, ktoré nemajú uzavretú medzinárodnú zmluvu, je v tomto čase určený externý test a slohová práca z druhého vyučovacieho jazyka na úrovni C1.

Najčastejšie si maturanti vyberali anglický jazyk, maturovať z neho na všetkých troch úrovniach náročnosti bude viac ako 34 900 žiakov.

V poradí záujmu nasleduje nemecký jazyk (1217 žiakov) a ruský jazyk (687 žiakov). Francúzštinu si vybralo 21 maturantov, španielčinu 14 a iba jeden žiak si zvolil maturitu z talianskeho jazyka.

Vo štvrtok 17. marca čaká externý test z matematiky takmer päťtisíc maturantov, ktorí si zvolili tento predmet.

SkryťVypnúť reklamu

Maturitný týždeň uzavrie v piatok 18. marca test a slohová práca zo slovenského jazyka a slovenskej literatúry a z ukrajinského jazyka a literatúry pre žiakov zo škôl národnostných menšín.

"V prípade slovenského jazyka a slovenskej literatúry bude písať obe z uvedených častí približne 1600 žiakov, ukrajinský jazyk a literatúra čaká 27 maturantov," dodali z rezortu školstva.

Testy z roku 2020

Pre ochorenie či karanténu viacero žiakov maturitnú skúšku počas tohto týždňa neabsolvuje. Náhradný termín písomných maturít je naplánovaný na 5. až 8. apríla. Opravný termín písomných maturít sa uskutoční od 5. do 8. septembra.

Výsledky riadneho termínu externej časti maturitnej skúšky si školy môžu prevziať 4. mája elektronickou formou. Výsledky žiakov v papierovej forme školám doručia v termíne od 5. do 10. mája.

SkryťVypnúť reklamu

Maturanti budú písať testy pripravené pre Maturitu 2020, ktorá sa z dôvodu pandémie neuskutočnila.

Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) zadal testy na opätovné recenzné pripomienkovanie učiteľom z praxe a tí odporučili, že testy pripravené v roku 2020 sú primerane náročné, vhodné a zvládnuteľné aj pre tohtoročných maturantov.

Pre TASR to potvrdila riaditeľka NÚCEM Romana Kanovská. "Maturitné testy boli pripravené s ohľadom na dištančné vzdelávanie. Testy zo slovenského jazyka a literatúry oproti predošlým rokom kontrolovalo až 15 recenzentov, oproti bežnému počtu štyroch či piatich. Navyše testy posudzovali aj učitelia stredných škôl s ohľadom na dištančné vzdelávanie," uviedol minister školstva Branislav Gröhling (SaS).

SkryťVypnúť reklamu

NÚCEM, ktorý maturitu organizačne zabezpečuje, zároveň na svojom webe upozornil, že aj z tohto dôvodu je na všetkých testoch, ktoré budú počas týždňa administrované, na prednej strane uvedený text MATURITA 2020. Rovnako aj na každej strane testov budú uvedené dátumy s rokom 2020.

Z celkového počtu maturantov je vyše 2000 žiakov so zdravotným znevýhodnením. Žiaci budú mať v tomto školskom roku navýšený čas na riešenie testov o 15 minút.

Školstvo

Ilustračné foto.

Zaviesť chcú aj príplatok v závislosti od ich výkonu a kvality práce.


TASR
Rómskí školáci v Sečovciach.

Čiastkové reformy robia zo segregácie oficiálnu politiku.


Kamila Gunišová a 1 ďalší 23
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 458
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 104
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 697
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 671
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 024
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 136
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 738
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 557
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Na snímke fanúšikovia Spartaka počas odvety semifinále Slovenského pohára FC Spartak Trnava - ŠK Slovan Bratislava.

Vo finále pohára sa stretnú MFK Ružomberok a FC Spartak Trnava.


Slovenskí hokejisti v príprave na MS v hokeji 2025.

Prečítajte si odpovede na časté otázky o MS v hokeji 2025, ktoré hostí švédsky Štokholm a dánsky Herning.


Matej Balciar.

Matej Balciar oblieka dres 1.FC Slovácko.


Fínsky hokejista Valtteri Filppula.

Fínsky center odohral v NHL viac ako 1000 zápasov, reprezentáciu doviedol k zlatu na MS aj ZOH.


SkryťZatvoriť reklamu