BRATISLAVA. Slovensko by malo poskytovať dočasné útočisko aj cudzincom a ich rodinným príslušníkom, ktorí mali pred 24. februárom (začiatok ruskej invázie ) na území Ukrajiny udelenú medzinárodnú ochranu alebo rovnocennú vnútroštátnu ochranu.
Vyplýva to z návrhu ministerstva vnútra, ktorý v stredu schválila vláda.
Útočisko aj pre iné národnosti
Rovnako by útočisko malo byť poskytnuté aj cudzincom, ktorí nie sú štátnymi občanmi Ukrajiny a mali pred 24. februárom na území Ukrajiny udelený trvalý pobyt, pričom sa nemôžu vrátiť do svojej krajiny alebo regiónu pôvodu za bezpečných a stabilných podmienok.
„V zmysle zákona o azyle sa však poskytovanie dočasného útočiska nebude ani v tomto prípade týkať osôb, ktoré majú na území SR udelený trvalý pobyt alebo prechodný pobyt, osôb, ktorým SR udelila azyl alebo poskytla doplnkovú ochranu a nebude sa vzťahovať ani na tých, ktorí sú žiadateľmi o udelenie azylu," uviedol rezort vnútra.
Hodnoverná totožnosť
Zároveň ministerstvo deklaruje, že aj v prípade osôb, ktoré nie sú občanmi Ukrajiny, bude možné zjednodušené, a tým aj zrýchlené posudzovanie žiadostí o poskytnutie dočasného útočiska.
„Týkať sa to bude osôb, ktoré hodnoverným spôsobom preukážu svoju totožnosť, štátnu príslušnosť, udelenie medzinárodnej ochrany alebo rovnocennej vnútroštátnej ochrany na území Ukrajiny pred 24. februárom 2022 alebo rodinný vzťah k osobe s udelenou ochranou," uviedol rezort.
Tento postup bude platiť aj pri občanoch, ktorí hodnoverným spôsobom preukážu svoju totožnosť a štátnu príslušnosť, udelenie trvalého pobytu na území Ukrajiny pred 24. februárom a nemožnosť vrátiť sa do krajiny pôvodu.
Z rokovania vlády
- Ministerstvo obrany prijme opatrenia k využívaniu slovenského vzdušného priestoru v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. Cieľom opatrení bude zaručiť obranu a plnenie úloh v prospech armády ako aj síl NATO.
Vláda schválila návrh na späťvzatie vlastného návrhu na voľbu predsedu Úradu na ochranu osobných údajov SR. Vláda pritom 9. februára 2022 súhlasila s návrhom na voľbu Juraja Mičuru do funkcie predsedu úradu.
Kabinet schválil potravinovú pomoc pre Ukrajinu a utečencov z Ukrajiny. Pomoc sa týka najviac postihnutých miest a regiónov a distribučných centier potravinovej pomoci na Ukrajine.
Slovensko podporuje vytvorenie novej vojenskej poradenskej a výcvikovej misie EÚ na Ukrajine. V prípade jej vzniku do nej môže prispieť. Zámerom SR v roku 2022 je tiež spustenie výcvikovej aktivity Ozbrojených síl na Ukrajine zameranej na výcvik, poradenstvo a asistenciu pre jednotky a štáby ozbrojených síl Ukrajiny. Vyplýva to zo správy o pôsobení SR v aktivitách medzinárodného krízového manažmentu za rok 2021, ktorú vláda vzala na vedomie.
Zabezpečovanie bilaterálnych vzťahov s Etiópskou federatívnou demokratickou republikou a Džibutskom bude mať na starosti zastupiteľský úrad SR v Kenskej republike so sídlom v Nairobi.
Vláda v stredu na návrh ministra financií Igora Matoviča schválila ďalšie zmeny v Eximbanke. Odvolali Ľuboslavu Alexikovú z funkcie člena dozornej rady. Miesto nej vymenovali Veroniku Gmiterko.
Dočasnú odbornú stáž by mohli vykonávať všetky zdravotnícke povolania, nielen lekári, sestry a pôrodné asistentky, prichádzajúce zo zahraničia. Zároveň sa má rozšíriť možnosť vykonávať odbornú stáž okrem nemocníc aj v ambulantnom sektore. Má to umožniť tzv. lex Ukrajina, ktorým sa mení aj zákon o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti.
Žiadatelia o azyl, ktorí sú štátnymi príslušníkmi Ukrajiny a ich rodinní príslušníci budú môcť vstupovať do pracovnoprávneho vzťahu ihneď po požiadaní o azyl.
Zákon Lex Ukrajina povolí poskytovať osobné údaje cudzincov bez ich súhlasu. Tie sa budú môcť poskytnúť diplomatickej misii alebo konzulárnemu úradu cudzích štátov, ak bude dôvod na poskytnutie pomoci.
Lehoty na podanie žiadosti o prijatie do štátnej služby vo výberovom konaní vyhlásenom počas trvania mimoriadnej situácie, núdzového stavu alebo výnimočného stavu budú sedem dní odo dňa vyhlásenia výberového konania.
Všetci utečenci z Ukrajiny by prvých 30 dní po vstupe na územie SR mali mať nárok na poskytnutie neodkladnej zdravotnej starostlivosti. Má to umožniť tzv. Lex Ukrajina, ktorým sa mení aj zákon o zdravotnom poistení.
Počas trvania mimoriadnej situácie postačí ukrajinským učiteľom, ktorí by na Slovensku chceli učiť, na preukázanie bezúhonnosti čestné prehlásenie a psychologický posudok o psychickej spôsobilosti.