BRATISLAVA. Parkovanie áut na chodníku bude znovu možné do 31. marca 2023. Vyplýva to z novely zákona o cestnej premávke, ktorú dnes 124 hlasmi schválili poslanci parlamentu.
Parkovanie na chodníkoch sa totiž skončilo na konci februára tohto roka. Koaliční poslanci však argumentovali tým, že v niektorých husto zastavaných lokalitách spôsobil zákaz parkovania na chodníkoch parkovací kolaps.
Podľa platnej úpravy, ktorá nadobudla účinnosť 1. marca 2022, iní účastníci cestnej premávky než chodci nesmú chodník používať. To však neplatí pre cyklistov, vodičov samovyvažovacieho vozidla, ak dopravnou značkou alebo dopravným zariadením je určené inak, alebo ak ide o zastavenie alebo státie bicykla alebo motocykla, pri ktorom ostane súvislá voľná šírka chodníka najmenej 1,5 metra.
Vzhľadom na to sa v uvedenom prechodnom období umožní parkovanie na chodníku podľa zrušených pravidiel.
Parlament tiež schválil
- Do roku 2023 sa má zriadiť centrálny register účtov. Cieľom je zefektívniť vyšetrovanie závažnej trestnej činnosti. Správcom registra a jeho prevádzkovateľom má byť rezort financií. Oprávnené orgány by mali mať prístup k informáciám o účtoch a bezpečnostných schránkach. Zákon obsahuje aj sankcie za poskytnutie neúplných či nepravdivých údajov do registra.
- Uznávanie dokladov o vzdelaní mimo Európy by sa mohlo zjednodušiť. Zároveň sa odstraňuje požiadavka na predkladanie tzv. potvrdenia o akreditácii v konaní o uznaní dokladu o vzdelaní s tým, že sa navrhuje nevyžadovať ho v tomto konaní. Vzhľadom na uvedené sa navrhovanými zmenami zjednoduší režim uznávania dokladov o vzdelaní zo zahraničia. Odstrániť by sa malo napríklad predkladanie potvrdení o oprávnení vzdelávacej inštitúcie poskytovať vysokoškolské vzdelanie v treťom štáte v záujme znižovania administratívnej záťaže.
- Pravidlá pri dopravnej nehode a škodovej udalosti by sa mohli upraviť. Zo zákona by sa mohlo vypustiť ustanovenie, podľa ktorého je dopravná nehoda udalosť v cestnej premávke, pri ktorej "na niektorom zo zúčastnených vozidiel vrátane prepravovaných vecí alebo na inom majetku vznikne hmotná škoda zrejme prevyšujúca jedenapolnásobok väčšej škody podľa Trestného zákona". "Hmotná škoda prevyšujúca jedenapolnásobok väčšej škody podľa Trestného zákona (teda 3990 eur) je z hľadiska hospodárskeho a ekonomického vývoja od roku 2009 prekonaná.
- Poskytovanie príspevku pri narodení dieťaťa by sa malo upraviť. V súčasnosti, ak žena spontánne potratí vo vyššom štádiu tehotenstva, berie sa to na účel výplaty príspevku pri narodení dieťaťa ako pôrod. Zvýšený príspevok pri narodení sa podľa súčasnej právnej úpravy poskytuje iba na prvé tri pôrody. Za mŕtvo narodené deti dostala žena 151,37 eura, ak si o to požiadala. Tak to bude do 31. marca 2022, a potom začne platiť už schválená novela, ktorá už nerozlišuje medzi živo a mŕtvo narodenými deťmi. Podľa nich to znamená, že či sa dieťa narodí živé alebo mŕtve, matka bude mať nárok na 829,86 eura na prvé tri deti, na štvrté a ďalšie 151,37 eura.
- Poslanca by malo byť možné vykázať aj z rokovania výboru. Plénum to posunulo do druhého čítania. Návrh predložili poslanci z OĽANO a Sme rodina. Avizujú aj predloženie Etického kódexu poslanca. Upraviť sa majú tiež výšky pokút za urážlivé a neetické správanie sa poslancov v pléne. Poslanec, ktorý urazil orgán národnej rady alebo poslanca alebo iného ústavného činiteľa a za svoje správanie sa neospravedlnil, by mal po novom dostať pokutu 1000 eur. Pokutu vo výške 500 eur by mohol výbor uložiť poslancovi, ktorý porušil etický kódex poslanca.
- Žiadatelia o azyl budú mať prístup na trh práce už po pol roku. V súčasnosti platí deväťmesačná lehota. Mali by mať tiež nárok na zabezpečenie sociálneho, psychologického poradenstva a kurz kultúrnej orientácie. Rovnako sa zavádza aj mesačný príspevok pre osoby s medzinárodnou ochranou vo výške 1,75-násobku životného minima, ktorý by mohli čerpať počas šiestich mesiacov.
- Proces pri zmene miesta výkonu štátnej služby v obci sa má zjednodušiť. Zmena miesta výkonu v rámci obce by sa po novom nemusela považovať za organizačnú zmenu, ale za zmenu štátnozamestnaneckého pomeru, ktorú by služobný úrad vykonal jednostranne písomným oznámením štátnemu zamestnancovi. Plénum to posunulo do druhého čítania.
- Novela zákona o Policajnom zbore ide do druhého čítania. Základnú štruktúru Policajného zboru majú tvoriť Prezídium, útvary s pôsobnosťou pre celé územie a útvary s miestnou pôsobnosťou. Podrobnejšie organizačné členenie Policajného zboru zákon ponecháva v kompetencii ministra vnútra a policajného prezidenta. "Takáto voľne nastavená podrobnejšia organizácia súvisí aj s pripravovanými organizačným zmenami v Policajnom zbore," upozornil rezort vnútra. Osobitne sa zakotvuje postavenie a základné úlohy Kriminalistického a expertízneho ústavu.
- Pôsobnosť Fondu na podporu vzdelávania by sa mohla rozšíriť. Koaliční poslanci v nej okrem iného navrhujú napríklad sprístupnenie poskytovania pôžičiek pre širší okruh žiadateľov, ale aj zníženie administratívnej záťaže. Novelou poslanci navrhujú sprístupnenie poskytovania pôžičiek pre širší okruh žiadateľov, pri ktorých možnosti zabezpečenia pôžičky ručením sú obmedzené. Napríklad, ak ide o osobu, ktorej sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi.
- Znižovanie trestov za marihuanu. Horná hranica trestu za držanie marihuany na vlastnú spotrebu má byť jeden rok za najviac tri dávky. Horná hranica dva roky má platiť maximálne pre desať dávok. Pri prechovávaní predmetu na výrobu drog, kam sa v praxi niekedy radí i pestovanie rastlín z rodu konopa, sa má odstrániť spodná hranica trestu, čiže súd sa môže rozhodnúť aj neuložiť trest. Znížiť sa majú tresty aj v prípade prechovávania nad desať dávok, a to z troch až desiatich rokov na tri až sedem rokov. V prípade recidívy sa menia sadzby na päť až desať rokov, namiesto doterajších desiatich až 15 rokov.
- Mestá a obce by mohli vyrubiť vyššiu daň zo schátraných stavieb. V druhom bode predloženého návrhu zákona dochádza k doplneniu slova "daňovníka". Cieľom tejto zmeny je zvýšenie právnej istoty pri aplikácii základu dane. V súčasnosti nemajú obce priame finančné páky, prostredníctvom ktorých by mohli vplývať na vlastníkov stavieb, ktoré sú dlhodobo neudržiavané a často sú v dezolátnom stave. Hromadí sa v nich komunálny odpad, zdržiavajú sa v nich bezdomovci.