Mestské zastupiteľstvo sa vlani v novembri uznieslo, že bezodplatné prevzatie hnuteľného a nehnuteľného majetku Polikliniky Turčianske Teplice schváli za podmienky, že zo strany vedenia polikliniky nebudú odštátnené žiadne obslužné činnosti a vyzvalo riaditeľku polikliniky a krajského štátneho lekára, aby do doby prevzatia majetku polikliniky nerealizovala žiadne odštátnenie zdravotníckych a obslužných činností.
Riaditeľka Polikliniky Turčianske Teplice Jana Štanclová s týmto postupom nesúhlasí.
Prednostka Mestského úradu v Turčianskych Tepliciach Eva Mališová informovala TASR, že na mestský úrad prišli žiadosti o odštátnenie zdravotníckej činnosti tak, že komplexná zdravotnícka starostlivosť by prešla na úplne inú spoločnosť a mestu by zostali len povinnosti a starosť o majetok. Podľa Mališovej chce mesto s povinnosťami prevziať aj práva a ovplyvňovať rozvoj zdravotníctva v okrese. Podľa prednostky je postup riaditeľky miestnej polikliniky protizákonný, pretože nemá potrebné povolenie na prenájom priestorov od mesta.
Riaditeľka Polikliniky Turčianske Teplice Jana Štanclová pre TASR uviedla, že v poliklinike je už 20 ambulancií odštátnených a v tomto trende budú pokračovať. Je to v súlade so zákonom, je to krok vpred, ktorý podporuje aj vláda svojim vyhlásením. Prevodom majetku na mesto a odštátnením zdravotníckej činnosti vznikne podľa Štanclovej úplne normálny nájomný vzťah medzi mestom a lekármi.
Mesto by prevodom majetku bez činnosti a možnosti zasahovať do rozvoja polikliniky získalo aj rozostavanú budovu, ktorej rekonštrukcia začala roku 1993 a na jej dokončenie je dnes potrebných 15 miliónov korún.
TASR ponúka k materiálu foto.