BRATISLAVA 6. júla (SITA) - Svetová únia ochrany prírody (IUCN) vypracovala správu, v ktorej vláde SR odporúča, ako riadiť Tatranský národný park (TANAP). Podstatou zmien je, aby najmenej na troch štvrtinách územia bola prioritou ochrana prírody a nedochádzalo tam k žiadnym zásahom. IUCN v apríli vykonala šesťdňovú misiu v TANAP-e a na základe toho vypracovala odporúčania. Prezentoval ich dnes Mimovládny výbor Naše Tatry, ktorý sa s nimi stotožňuje.
IUCN navrhuje v TANAP-e zmeniť systém zonácie a ihneď zaviesť nový. Mal by byť založený na princípoch biosférických rezervácií UNESCO a systému kategórií IUCN. V jednotlivých zónach by bola určená rozdielna miera zásahov a selekcie pôvodných druhov. Takisto odporúčajú, aby sa ustanovil nový orgán pre TANAP, ktorý by mal výkonnú zodpovednosť vo všetkých záležitostiach TANAP-u. Mal by za úlohu vytvoriť jednotný strategický plán pre celý národný park. TANAP podľa odporúčania IUCN nevyhnutne potrebuje dlhodobý plán rozvoja lesa, pri ktorého tvorbe sa majú použiť expertízy domácich a zahraničných mimovládnych organizácií.
Mimovládny výbor Naše Tatry dnes uviedol dva hlavné dôvody, prečo pristúpiť k novému režimu. "Takýto prístup, ktorý považujeme za modernú ochranu prírody, môže mať aj dlhodobé ekonomické využitie a zisky," uviedol člen výboru Robert Oružinský. Ako príklad uviedol národný park Bavorský les, kde pochopili, že podpora národného parku môže byť z dlhodobého hľadiska omnoho prínosnejšia, ako budovanie ďalších automobiliek, ktoré sú z dlhodobého hľadiska neudržateľné. "Šetrný turistický ruch môže priniesť územiam národného parku a hlavne okolitým obciam, mestám, dlhodobé vízie, z ktorých môžu tieto regióny žiť."
Druhým dôvodom, prečo zaviesť nový režim je, aby ľudia mohli vidieť, ako funguje príroda. "Aby mohli do tej prírody prísť ako do akéhosi chrámu a s úctou a pokorou vidieť niečo, čo nás presahuje."