Bratislava 4. februára (TASR) - Ministerstvo spravodlivosti SR (MS) navrhuje v rámci novely Trestného poriadku, ktorá je v medzirezortnom pripomienkovom konaní, podriadiť príslušníkov ozbrojených zborov jurisdikcii vojenských súdov.
O iniciatíve informoval v súvislosti s nedávnymi prípadmi trestnej činnosti policajtov vedúci úradu ministerstva spravodlivosti Daniel Lipšic.
S touto iniciatívou vyšlo ministerstvo spravodlivosti už v roku 1999, vtedy však podľa Lipšica narazilo na odpor zo strany rezortu vnútra. Základnou výhodou tejto zmeny je prelomenie personálnych väzieb medzi policajtmi a miestnymi orgánmi činnými v trestnom konaní, ktoré trestnú činnosť policajtov vyšetrujú a o ktorej súdy následne rozhodujú. "Mnohí policajti sú totiž v pravidelnom kontakte s miestnymi vyšetrovateľmi, prokurátormi a sudcami, čo ohrozuje dôveru v nestrannosť a ráznosť vyšetrovania ako i posudzovania ich trestnej činnosti," povedal Lipšic. Iniciatíva MS SR podriadiť policajtov vojenskej justícii by mala viesť k výraznému oslabeniu miestnych väzieb a vzťahov aj vďaka tomu, že na Slovensku existujú len tri vojenské prokuratúry a vojenské súdy. Ďalším argumentom v prospech tohto riešenia je skutočnosť, že vojenské prokuratúry a súdy sú podľa Lipšica schopné podstatne rýchlejšie riešiť trestné veci policajtov, ako okresné a krajské súdy. "Vojenská justícia totiž vykazuje nadstav prokurátorov a sudcov, pričom až 80 percent vojenských sudcov má skúsenosti z prejedávania trestnej činnosti policajtov," dodal.
Niektoré zložky bezpečnostných zborov sú podriadené právomoci vojenskej justície aj vo vybraných európskych štátoch, napríklad karabinieri v Taliansku, alebo žandári vo Francúzsku.
*mm rč