BRATISLAVA. Štefan Hamran by sa mohol stať policajným prezidentom od 1. apríla.
Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) o tom informoval po Hamranovom verejnom vypočutí pred parlamentným brannobezpečnostným výborom.
Hamran v súčasnosti pôsobí vo funkcii na základe dočasného poverenia.
Miesto policajného prezidenta sa uvoľnilo po odchode Petra Kovaříka, ktorý na vlastnú žiadosť vo funkcii skončil 15. septembra 2021. Koncom septembra minister poveril vedením Hamrana, ktorý v predchádzajúcej voľbe na post šéfa polície neuspel.
Saková: Minister už bol rozhodnutý
Kandidáta na policajného prezidenta navrhuje po minuloročnej novele zákona minister. Po verejnom vypočutí pred výborom ho môže vymenovať do funkcie. Zároveň dostal právomoc bez udania dôvodu šéfa polície odvolať.
Na pondelkovom verejnom vypočutí sa zúčastnil iba jeden zástupca opozície, nezaradený poslanec Ondrej Ďurica. Podpredsedníčka výboru Denisa Saková (nezaradená), pôsobiaca v mimoparlamentnom Hlase, na tlačovej konferencii svoju neúčasť zdôvodnila tým, že vypočutie je iba formalitou. Minister bol podľa nej už rozhodnutý.
Minister zatiaľ nespresnil, kedy predloží výboru aj návrh na neobsadený post riaditeľa Úradu inšpekčnej služby. "Je tam zastupujúci riaditeľ, ktorý funguje, a momentálne ja som s tým spokojný," povedal Mikulec.
Hamran už začal so zmenami
Hlavnou Hamranovou prioritou je zvýšenie dôveryhodnosti polície. Apeluje tiež na nezávislosť policajných funkcionárov či potrebu zatraktívniť povolanie. Rovnako chce pracovať na lepšej informovanosti občanov. Uviedol to na svojom verejnom vypočutí.

Podľa Hamrana je pripravená nielen reforma Prezídia Policajného zboru, ale aj regionálnych štruktúr. Mať osem krajských riaditeľstiev považuje vzhľadom na veľkosť územných celkov za "šialené".
Potvrdil, že po novom by mohli byť štyri, téma však nie je definitívne uzavretá. Regionálne štruktúry by mali byť po reforme výrazne posilnené.
Ako poznamenal Hamran, s niektorými zmenami už počas svojho pôsobenia začal. Zjednodušili sa napríklad pravidlá kariérneho postupu, pričom funkcie by mali byť dostupné pre skúsených policajtov.
Odmieta tiež "štatistickú šikanu". S odkazom na predošlé vedenia polície poukazuje na to, že lepšie čísla nemusia znamenať vyššiu dôveru.
Nízky záujem o službu
Nový policajný prezident sa bude musieť vyrovnať aj s nízkym záujmom o službu. "Školské prostredie nám produkuje menej policajtov, ako nám odchádza do civilu," skonštatoval Hamran. Plánuje preto náborové kampane, ale aj zmenu v odmeňovaní policajtov. Aj pomocou európskych zdrojov chce tiež budovať moderné výcvikové strediská.
Podľa Hamrana sa uvažuje aj o scivilňovaní niektorých miest, nie však za každú cenu. Obáva sa, že niektoré pozície by nemuseli byť pre ľudí finančne atraktívne, keďže policajné miesta sú lepšie platené. Ideálny počet policajtov by mal byť podľa neho okolo 21 800, v súčasnosti je ich asi 21-tisíc.