SME
Utorok, 6. jún, 2023 | Meniny má Norbert

Ženy z prvého transportu sú hrdinkami 20. storočia

999. Toľko bolo prvých deportovaných mladých žien a dievčat zo Slovenska.

Čo položka, to jeden život. (Zdroj: Peter Getting)

Bola výzva, že všetky dievčatá, slobodné, nastúpiť, hotovo. Nedalo sa nič robiť, začína svoje rozprávanie Laura Špániková. Tento rok oslávi sté narodeniny. Je posledným žijúcim dievčaťom z prvého transportu, ktorý vyslal vojnový slovenský štát do vyhladzovacieho tábora Auschwitz.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Išli sme ako kuriatka. Naložili nás do autobusu, rodičia zalamovali rukami, plakali, nič si nepomohli. A my, mladí ľudia, sme mysleli, že ideme na prácu," spomína v dokumentárnom filme, ktorý nakrútilo občianske združenie Edah.

Slovenský štát vypravil prvý transport židovských občanov presne pred 80 rokmi, 25. marca 1942, z Popradu. Išlo o 999 židovských žien a dievčat. Peklo Auschwitzu ich prežilo len zopár.

Posledná preživšia Laura Špániková sa v tých časoch ešte volala Ritterová. V čase deportácií mala 19 rokov. Bola rodáčka zo Stropkova, typického slovenského malomesta, ktoré malo vtedy tritisíc duší. Tretinu z nich tvorili Židia. Bola najmladšou z ôsmich detí, po škole pomáhala na domácom gazdovstve.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Ale človek chcel žiť

V marci 1942 sa však začala Akcia Dávid - tak pomenoval štát na čele s prezidentom Jozefom Tisom deportácie Židov zo Slovenska. Do rúk nacistov ochotne vyvážal vlastných občanov a ešte za každého deportovaného Žida platil nacistom 500 ríšskych mariek.

"Odišli sme 25. marca 1942, autobus nás vysadil v Kysaku, tam sme presadli do vlaku a doviezli nás do Popradu. Tam nás vyložili do jedného domu, kde bola slama, na tú slamu sme sa položili. Prišiel gardista a zobral nám všetko, čo sme mali na sebe, náušnice, retiazky, hodinky, prstene a povedal: Vy to už nebudete potrebovať. Mysleli sme, že je to žart. Potom nás naložili do vagónu, boli sme natisnutí ako haringy, išli sme deň a noc," spomína Špániková.

Súvisiaci článok Varín, to nie je iba Tisova ulica. Pred holokaustom tu židia hrávali futbal s kresťanmi Čítajte 

Cestovali v dobytčích vagónoch s dvoma vedrami: jedno s vodou, druhé na potrebu. Za Čadcou prešli hranicu, od Slovákov si ich prevzali nacisti a doviezli ich k poľskému mestu Osvienčim. Tam Nemci počas druhej svetovej vojny zriadili koncentračný tábor Auschwitz. Komplex lágrov, ktorý fungoval ako továreň na smrť.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

"Ostrihali nás dohola. Dali nám prúžkované šaty a dreváky. Tie dreváky veľmi ošúchali nohu. Kto nemohol mašírovať, toho zastrelili. Tak ja som zobrala dreváky do ruky, zem bola ešte ľadová a išla som bosá," opisuje v dokumente Špániková. "Každá práca bola veľmi namáhavá. Dážď na nás padal od rána do večera a my sme museli pracovať. SS-man stál so psom pod šopou a nepustil nás schovať sa."

Ale človek chcel žiť, ešte stále chcel žiť, dodáva.

Vykopali im jamu

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Exprimátora Žiliny a bývalého šéfa SNS Jána Slotu obvinili z korupcie.

Usvedčuje ho exsudca Polka, ktorý v obdobnej kauze na súde odmietol vypovedať.


4 h
Lietadlo spoločnosti AirExplore.

AirExplore sa stane súčasťou Avia Solutions Group.


1 h
Nataša Holinová

Ešte aj Fico si dáva pozor, aby neschvaľoval ruskú agresiu. Harabin nie.


3 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


26m

Sportnet

Gergely Geri.

Geri prijal ponuku iného klubu.


Sportnet 4 h
Slovenský futbalista v drese SSC Neapol Stanislav Lobotka (vpravo) oslavuje so spoluhráčmi zisk titulu v talianskej Serie A.

TOP 5: Ktorí slovenskí futbalisti mali úspešnú sezónu v zahraničí?


17 h
Radosť hráčov FTC Fiľakovo po spečatení záchrany v III. lige Východ.

Fiľakovo si už v predstihu zabezpečilo záchranu.


6 h
SkryťZatvoriť reklamu