SME

Banderovci a genocída? Konfrontovali sme Blahu, Harabina či Danka s faktami

Ľuboš Blaha dvíha zaťatú päsť, ale proti komu vlastne? Veď mu nič nehrozí. (Zdroj: SITA)

Harabin stále tvrdí, že on sa nemýli.

BRATISLAVA. Prvý deň invázie režimu Vladimira Putina na Ukrajinu vyvolal v radoch politickej dezinformačnej scény šok. Kým bežní politici Putina okamžite odsúdili a zamýšľali sa nad podporou Ukrajine, predstaviteľom opozičných strán obdivujúcich Putina trvalo niekoľko dní, kým sformulovali svoje postoje.

Po prvotnom zaváhaní si však témy našli. Väčšina z nich na začiatku formálne odsúdila napadnutie Ukrajiny, no ďalšie dni už pre nich bola hlavou témou kritika západu a slovenskej vlády. Spochybňujú vojenskú aj materiálnu pomoc Ukrajine, príchod utečencov, ukrajinskú vládu opisujú ako fašistickú a Putinovmu imperializmu podľa nich treba ustupovať.

Súvisiaci článok Herečky, Azov aj mučenie zajatcov. Čo je ruská propaganda a aké sú fakty Čítajte 

Títo ľudia si popri šírení tvrdení, ktoré akoby kopírovali vyjadrenia kremeľskej propagandy, pomáhajú ľahko vyvrátiteľnými nepravdami. Oslovili sme preto niektorých z najznámejších opozičných predstaviteľov, ktorí rôznym spôsobom nadbiehajú Putinovej propagande a konfrontovali ich s dostupnými faktami.

Proruské argumenty sa medzi nimi často opakujú, preto sme pri každom z nich vybrali jedno alebo dve najvýraznejšie tvrdenia.

Z tejto analýzy je vidieť, že nie všetci otvorene klamú, ale chýba im dôležitý kontext, ktorý sme preto doplnili.

K textom prikladáme aj úryvky z rozhovorov, ktoré sme s danými politikmi urobili. Dôvodom je, že chceme ilustrovať, ako na konfrontáciu s faktami reagujú.

Súvisiaci článok Masaker v Buči. Ako chcú Rusi hodiť vinu na Ukrajincov a prečo to nesedí Čítajte 

Zároveň nie je možné zverejňovať kompletné prepisy, keďže niektoré z rozhovorov trvali aj viac ako hodinu a zabrali by niekoľko novinových strán. Vylúčili sme najmä pasáže, kde respondenti od otázok odbiehali k iným témam alebo dookola opakovali tie isté odpovede.

Blaha: Treba hovoriť o banderovcoch

Podpredseda Smeru Ľuboš Blaha o Putinovi kedysi hovoril ako o štátnikovi a mierotvorcovi. Zastával sa ho pri podozreniach z otravy ruského opozičného lídra Alexeja Navaľného či pri nastražení výbušnín v českých muničných skladoch vo Vrběticiach.

Putinovu inváziu na Ukrajinu síce Blaha odsúdil, pozornosť z ruskej agresie však rýchlo začal smerovať k iným témam. Dokonca by podľa neho Ukrajina mala Putinovi ustúpiť, pretože Rusko je silnejšie.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C8TPJ na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Vyštudoval žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Od roku 2012 píše pre noviny v angličtine The Slovak Spectator. V roku 2015 sa stal redaktorom denníka SME, kde pracuje na oddelení domáceho spravodajstva. Facebook, Twitter

Čítajte ďalej

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu