BRATISLAVA. V konaniach, ktorých predmetom je realizácia práva na informácie, musia súdy konať prioritne.
Vyplýva to z nálezu Ústavného súdu SR o sťažnosti Transparency International Slovensko proti postupu Najvyššieho správneho súdu SR a Krajského súdu v Bratislave.
Sťažnosť Transparency International Slovensko sa týka rozhodovania o sprístupnení informácií o údajnej predraženej zákazke v súvislosti so slovenským predsedníctvom v Rade EÚ.
Konanie o sprístupnenie informácie trvalo ku dňu podania ústavnej sťažnosti 58 mesiacov bez právoplatného rozhodnutia.
Momentálne má prípad na stole Najvyššieho správneho súdu SR, ktorý bol podľa Ústavného súdu SR v tejto veci doteraz nečinný. Ústavný súd preto "Najvyššiemu správnemu súdu SR prikazuje, aby konal bez zbytočných prieťahov".
Najvyšší správny súd SR zobral tento nález na vedomie. "V danej veci senát 3S najvyššieho správneho súdu verejne vyhlási rozhodnutie 30. marca 2022," priblížil hovorca Najvyššieho správneho súdu SR Michal Hajtol.
Transparency International Slovensko považuje toto rozhodnutie za prelomové.
"Na druhej strane, Ústavný súd SR síce prikázal Najvyššiemu správnemu súdu SR konať, ale na samotné požadované informácie si stále musíme počkať. Opäť sa tým ukazuje, že vymožiteľnosť infozákona je slabá a pri plánovanej novelizácii by malo byť prioritou sa týmto problémom vážne zaoberať," vyhlásil právnik Transparency International Slovensko Ján Ivančík.