BRATISLAVA. Budúcnosť pôsobenia Romana Mikulca vo funkcii ministra vnútra ponecháva strana SaS na rozhodnutí hnutia OĽANO a premiéra Eduarda Hegera (OĽANO).
Žiadajú vysvetlenie
Šéfka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová označila za prekvapujúce informácie o firmách, ktoré si najalo ministerstvo vnútra v súvislosti so zvládaním utečeneckej krízy. O téme majú podľa nej rokovať na pondelkovej koaličnej rade.
"Je nominantom OĽANO a v prvom rade musí premiér zvážiť, či má minister dôveru alebo nie," povedala Zemanová v piatok novinárom s tým, že SaS rešpektuje nomináciu hnutia OĽANO. Na koaličnej rade bude očakávať relevantnú odpoveď v prvom rade od premiéra.
"Je to vecou OĽANO a vecou našich lídrov," odpovedala na otázku, či bude žiadať OĽANO, aby Mikulca stiahlo, ak ju nepresvedčí. Hovorca SaS Ondrej Šprlák dodal, že konanie ministerstva vzbudzuje viaceré otázky.
"Všetky veci musí minister vysvetliť. Na druhej strane chápem, že ak vám horí dom, máte utečeneckú krízu, chodí cez hranice 15.000 až 20.000 ľudí dennodenne a nevie to zabezpečiť personál, ktorý tam je, nie je čas robiť súťaže, trojmesačné verejné obstarávania a čakať," povedal Šipoš. Vie pochopiť, ak sa minister snažil vybrať ľudí, ktorým dôveruje a o ktorých vie, že situáciu zvládnu.
"Na druhej strane to musí byť jasne, transparentne vysvetlené," podčiarkol s tým, že verejnosť musí dostať odpovede. Na otázku o výmene Mikulca odpovedal, že verí v záujem ministra konať s najlepším vedomím a svedomím s cieľom zvládnutia utečeneckej krízy.
Na otázku, či Mikulec zvláda situáciu, odpovedal Juraj Šeliga, že sa snaží najlepšie, ako vie. "Situácia je mimoriadne ťažká. Výhrady k práci Mikulca si komunikujeme interne," poznamenal s tým, že ak je nejaký problém, komunikujú o tom a Mikulec to rieši. "Teraz je dôležité, aby bol schopný odpovedať na všetky otázky," podotkol.
O Mikulcovi sa budú na klube rokovať aj poslanci Sme rodina. "Pre nás je podstatné stretnutie na pondelkovej koaličnej rade," povedal v piatok novinárom šéf klubu Peter Pčolinský. Otázky budú mať k uzavretým zmluvám. Pčolinský vidí stále v rezorte vnútra veci, ktoré sa neriešia a prehliadajú. Vie si predstaviť jeho fungovanie podstatne lepšie, a to aj v súvislosti so zvládaním utečeneckej krízy. Túto zodpovednosť má však podľa jeho slov hnutie OĽANO a jej nominant.

"Nepáčia sa mi mnohé rozhodnutia, ale táto zodpovednosť je na ministerstve vnútra a ďalších rezortoch. Verím tomu, že za posledný mesiac sa rezorty a tí, ktorí sú na sekcii krízového riadenia, poučili a budú sa vyvarovať chýb," povedal na margo prílevu utečencov.
Mal to riadiť štát, nie súkromník
Pre nezvládanie utečeneckej krízy vyvolanej vojnou na Ukrajine iniciovala opozícia na čele so Smerom mimoriadnu schôdzu parlamentu, na ktorej chce odvolávať ministra vnútra. Rokovanie by sa malo začať po skončení 60. schôdze, ktorá je prerušená do stredy.
"To, že sú to firmy, ktoré sú nejakým spôsobom spriaznené s vládnymi stranami, je jedna vec. Ale druhá vec je, že je to aj otázka samotnej filozofie, že dal takúto vec spravovať súkromnej firme," reagoval Susko. Namieta, že pri celoplošnom testovaní sa zapojili samosprávy a štátne orgány, no pri utečeneckej kríze, ktorú mal primárne riešiť štát, sa situácia zverila súkromnej firme za obrovské peniaze.
"Toto považujeme za absolútne nemysliteľné. Toto je zodpovednosť štátu, má to riadiť štát a nie to dať nejakej súkromnej firme, ktorá má v predmete podnikania niečo úplne iné," hovorí Susko.
Opozícia Mikulca kritizuje za to, že riadenie krízy zveril súkromným firmám, ktoré majú byť blízke hnutiu OĽANO a zazmluvnené boli priamym zadaním bez transparentného verejného obstarávania.
Opozícia tvrdí, že Mikulec sa zbavuje zodpovednosti za krízu, hoci mal dostatočný čas na prípravu a koordináciu s ostatnými členmi vlády či samosprávami.