SME

Čaputová, Heger aj Korčok odsúdili zločiny z nenávisti počas druhej svetovej vojny

Dnešok je mementom, aby sa Slovensko postavilo zlu, kým nie je ešte neskoro, tvrdí Korčok.

Predseda vlády SR Eduard Heger.Predseda vlády SR Eduard Heger. (Zdroj: TASR/Jaroslav Novák)

BRATISLAVA. Výročie prvého židovského transportu nám hlasno pripomína povinnosť zachovať mier, demokraciu a ľudské práva. Uviedol to v piatok predseda vlády Eduard Heger (OĽANO).

Ešte aktuálnejšie memento zachovania mieru

Premiér pripomenul, že pred 80 rokmi, konkrétne 25. marca 1942 vo večerných hodinách, vyrazil zo železničnej stanice v Poprade prvý transport so slovenskými Židmi. Smeroval do koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau. Podľa Hegera tak odštartoval systematické vyhladzovanie skupiny obyvateľov len preto, že mali iné vierovyznanie.

SkryťVypnúť reklamu

"Toto smutné výročie nám dnes, keď u nášho priameho suseda zúri vojna, oveľa hlasnejšie ako kedykoľvek predtým pripomína, aké dôležité je jasne odmietať prejavy fašizmu, xenofóbie, rasizmu, ale aj princíp kolektívnej viny," uviedol premiér.

Doplnil, že v septembri 2021 sa vláda ospravedlnila za vojnový Židovský kódex, ktorý obmedzoval občianske a náboženské práva a v konečnom dôsledku predznamenal deportácie Židov do táborov smrti.

Súvisiaci článok Od prvej deportácie slovenských Židov uplynulo 80 rokov Čítajte 

"Dnes chcem vyjadriť ľútosť nad zbytočnými obeťami ľudí, ktorí s nami žili bok po boku, a rovnako chcem zdôrazniť, že nikdy nemôžeme rezignovať na našu historickú úlohu - robiť všetko pre zachovanie mieru, demokracie a dodržiavanie ľudských a občianskych práv," zdôraznil predseda vlády.

SkryťVypnúť reklamu

Antisemitizmus nevymizol

Antisemitizmus zo spoločnosti podľa prezidentky Zuzany Čaputovej nevymizol, dokonca, ako tvrdí, za posledné roky rastie počet antisemitských incidentov. Hlava štátu na to upozornila v Poprade počas pietnej spomienky.

Židovské modlitebné, spoločenské a pietne miesta stále podľa prezidentky potrebujú zvýšenú ochranu. "Prejavmi antisemitizmu sú aj popieranie historických faktov a bagatelizácia zločinov, napríklad aj v podobe cynického zdôvodnenia agresie Ruska voči Ukrajine takzvanou 'denacifikáciou'," skonštatovala.

V súčasnosti si podľa Čaputovej vie verejnosť možno lepšie predstaviť udalosti spred 80 rokov, pretože za hranicami Slovenska je opäť vojna. "Keď sa naši predkovia ocitli zoči-voči zlu, kládli si otázku, či sa mu prizerať alebo postaviť. Našťastie, dnes riskujeme podstatne menej než oni, keď vyjadríme morálny postoj. O to silnejší by však mal byť náš hlas a naša ochota urobiť správnu vec," vyhlásila prezidentka.

SkryťVypnúť reklamu

Ako podotkla, obete holokaustu si spoločnosť uctí, keď bude aj v každodenných situáciách pamätať na slová a udalosti, ktoré holokaustu predchádzali. Rovnako aj keď spozornie pri každej nespravodlivosti či prejave nenávisti voči Židom alebo ďalším národom a menšinám.

Postavme sa zlu, kým nie je neskoro

Dnešné 80. výročie je mementom, aby sa Slovensko postavilo zlu, kým nie je ešte neskoro. Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nom. SaS) to napísal vo svojom profile na sociálnej sieti. Minister zdôraznil, že obete prvého transportu slovenských Židov z Popradu do koncentračného tábora v Osvienčime zostávajú stále mementom, ktoré pripomína, akú tragédiu môže spôsobiť ľudské zlyhanie a totalita.

„Odsudzujem preto všetky formy nenávisti, v mene ktorej boli páchané zločiny počas druhej svetovej vojny a Slovenského štátu. Uvedomiť si ale treba aj dnešné kontexty tohto výročia. Vtedajšie transporty na smrť už boli len vyvrcholením procesov a udalostí, ktoré začali oveľa skôr, a to šírením nenávisti voči jednej skupine ľudí, ktorá sa previnila len tým, čím bola,“ vyhlásil minister.

SkryťVypnúť reklamu

Korčok pripomenul aj paralelu v deportácii Židov k ruskej agresii na Ukrajine, ktorá má za cieľ „denacifikáciu či odmietanie existencie ukrajinského národa“. Minister konštatuje, že holokaust nechce porovnávať s vojnou na Ukrajine, no vidí v tom určitú podobnosť.

„To, čo má na začiatku len slovnú podobu, sa neskôr môže zvrhnúť do toho, čo si dnes smutne pripomíname v súvislosti s prvým židovským transportom zo Slovenska, alebo sa zvrhne do toho, že sa s cieľom denacifikácie Ukrajiny alebo ochrany jedného etnika na Donbase, bombardujú nemocnice, školy a jadrové elektrárne,“ zdôraznil.

Nenávisť zažíva rozmach

Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová upozornila, že nenávisť, rasizmus a antisemitizmus sú v spoločnosti stále prítomné a v týchto dňoch zažívajú nevídaný rozmach. Uviedla to v statuse na sociálnej sieti v súvislosti s 80. výročím.

SkryťVypnúť reklamu

Spomienku na prvý transport si Patakyová uctila vo štvrtok 24. marca účasťou na premietaní filmu Dievčatá z prvého transportu do Auschwitzu a dnes pietnym aktom na železničnej stanici v Poprade. Vo svojom statuse poukázala na to, že 999 žien a dievčat bolo pred 80 rokmi nahnaných do vagónov určených na prepravu dobytka. Z prvého transportu sa z Auschwitzu pritom vrátilo dvadsať žien. Týmto sa začala prvá vlna transportov zo Slovenska, ktorá trvala až do 20. októbra 1942.

„Nechceme, aby sa tragická história zopakovala, musíme preto zabrániť šíreniu nenávisti a nesmieme podceňovať silu slov. Minulosť nám už neraz ukázala, že nenávisť a radikálne postoje nikdy žiaden problém nevyriešili. Naopak, viedli k najväčším a najohavnejším tragédiám, aké kedy našu spoločnosť postihli a práve táto spomienka je toho príkladom,“ zhodnotila ombudsmanka. Každá katastrofa podľa nej začína myšlienkami pretavenými do slov, ktoré postupne vystriedajú nebezpečné skutky, čo aktuálne ukazuje aj vojna na Ukrajine.

SkryťVypnúť reklamu

Patakyová zdôrazňuje, že všetci si zaslúžia byť slobodní a rovní v dôstojnosti a právach, čo zaručuje Všeobecná deklarácia ľudských práv aj Ústava SR.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 467
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 122
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 995
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 612
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 055
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 933
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 574
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 541
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prísne pravidlá zavedú byrokraciu, vyššie riziko zrušenia organizácie, zneistia darcov.


a 1 ďalší
Premiér Robert Fico a splnomocnenec vlády pre prešetrenie pandémie Covid-19 Peter Kotlár.

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.


Minister zahraničných vecí Juraj Blanár so španielskym náprotivkom Josém Manuelom Albaresom

Slovensko by systém využívalo, kým nezabezpečí vlastnú ochranu vzdušného priestoru.


TASR 8
Polícia na česko-slovenských hraniciach.

Nákladiaky môžu využiť iba päť hraničných prechodov.


TASR

Sportnet

Montreal Canadiens - Boston Bruins: ONLINE prenos zo zápasu NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Boston Bruins.


Radosť hráčov Chelsea.

Chelsea bojuje o Ligu majstrov, prebojovala sa na štvrté miesto.


Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Stephen Bunting.

Michael van Gerwen do deviateho večera nenastúpil.


SkryťZatvoriť reklamu