BRATISLAVA. Rozhodnutie vstúpiť do NATO si dnes musíme vážiť viac ako kedykoľvek predtým. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) to uviedol na sociálnej sieti pri príležitosti utorkového 18. výročia vstupu Slovenskej republiky do Severoatlantickej aliancie.
Chráni nás pred agresorom
"Na pozadí udalostí na Ukrajine som si istý, že ak by sme neboli členskou krajinou NATO, agresor by sa pozeral aj priamo na nás," vyhlásil.
Po 18 rokoch podľa ministra bytostne zažívame neuveriteľnú silu NATO. "Aliancia, ktorá funguje na princípe jeden za všetkých, všetci za jedného, je najväčšou možnou zárukou bezpečnosti a obrany SR. Je našou povinnosťou byť pevnou a stabilnou súčasťou reťaze, a to tak, aby sa ju nikto ani len neopovážil pretrhnúť," zdôraznil.
Poznamenal, že témy obrany a bezpečnosti sa ťažko komunikujú širšej verejnosti, a to najmä v čase mieru, keď je však potrebné zodpovedne sa pripravovať na to najhoršie. "Dnes, keď vojna zúri hneď za našimi hranicami, a keď umierajú kvôli ruskej agresii tisíce nevinných ľudí, je, verím, ľahšie hovoriť o potrebe pripravenosti ozbrojených síl, o budovaní kolektívnej obrany, o vynakladaní aspoň dvoch percent HDP na obranu či o budovaní dobrých a silných vzťahov so spojencami," dodal.
Podľa šéfa Výboru Národnej rady pre obranu a bezpečnosť Juraja Krúpu (OĽANO) nám aliancia rovnako ako jediná dáva bezpečnostné a obranné záruky. Poznamenal, že NATO nie je len článok 5 Washingtonskej zmluvy o kolektívnej obrane, ale spolok štátov zdieľajúcich princípy, hodnoty a kultúru založenú na zásadách demokracie, slobody a právneho poriadku. Dodal, že vytvára bezpečnostný rámec ako predpoklad na ekonomický a politický rozvoj.

Podobne to vníma poslanec Andrej Stančík (OĽANO). "Napriek snahám extrémistických síl dostať nás z aliancie, budem vždy robiť všetko pre to, aby naše členstvo bolo aj naďalej neohrozené," podčiarkol.
Členstvo v NATO považuje za výhodu i poslanec zo strany Za ľudí Juraj Šeliga. "Aj v kontexte dnešných udalostí to bolo jedno z našich najlepších rozhodnutí," uviedol.
Jedna z najdôležitejších udalostí
V súčasnej dobe sa podľa šéfa slovenskej diplomacie Ivana Korčoka (nom. SaS) ukazuje, že vstup do Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) bolo jednou z najdôležitejších udalostí moderných dejín Slovenska.
Korčok spresnil, že dnes, v deň 18. výročia vstupu do NATO, Slovensko stále ukazuje, že je zodpovedný a solidárny spojenec, ktorý prispieva ku kolektívnej bezpečnosti celej aliancie. V tlačovej správe o tom informoval Komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí.
„Vstup do NATO bolo naše vlastné, suverénne a slobodné rozhodnutie, ktorým sme jasne vyjadrili našu príslušnosť k Západu a k hodnotám demokracie, slobody a právneho štátu, a ktorým sme získali najvyššie možné bezpečnostné záruky,“ vyhlásil Korčok. Doplnil, že bezpečnosť a stabilita, ktorú Slovensku členstvo v NATO prinieslo, sa stali základnými piliermi ekonomického, sociálneho a demokratického rozvoja Slovenska.
Šéf slovenskej diplomacie zdôraznil, že invázia Ruska na Ukrajine zásadne zmenila strategické bezpečnostné prostredie v celej Európe. „Vďaka NATO máme vytvorené najlepšie podmienky na to, aby sme na ňu mohli adekvátne reagovať a zaistiť bezpečnosť a obranu našich občanov. V NATO máme 29 spojencov, s ktorými sme pripravení spoločne brániť každý centimeter aliančného, a teda aj slovenského územia,“ vyhlásil minister.
Korčok doplnil, že obranyschopnosť Slovenska je posilňovaná vytvorením novej mnohonárodnej bojovej skupiny NATO na Slovensku, v ktorej budú pôsobiť vojaci z Českej republiky, Nemecka, Holandska, USA, Poľska a Slovinska aj so špičkovou vojenskou technikou a obrannými systémami.
Pilier bezpečnosti
Naše členstvo je základným pilierom pre našu bezpečnosť., konštatuje strana SaS.
„Neprijateľná agresia Ruska a vojenský konflikt na našich hraniciach priniesol ohrozenie bezpečnosti nielen pre Slovensko, ale aj celú Európu a svet. Postup ruských geopolitických chúťok našťastie brzdí NATO, ktorého jednoznačným a odstrašujúcim mottom je ,Útok na jedného bude považovaný za útok na všetkých´. Dnes, keď zomierajú nevinní civilisti susedného národa, sa ukazuje správne, aké prezieravé a kľúčové bolo, keď sme vstúpili do NATO," uviedla predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová.
Poslankyňa však považuje za krajne nezodpovedné, keď opoziční predstavitelia na Slovensku vykrikujú, ako by nám bolo dobre, keby bolo Slovensko neutrálnym štátom.