Je otázkou času, kedy sa do vojny zapojí aj Západ
Putin sa na Ukrajine prepočítal a vojensky zatiaľ konflikt prehráva. Je však otázkou času, kedy sa Západ do konfliktu zapojí priamejšie, hovorí odborník na Ukrajinu Taras Kuzio.
„Po Srebrenici si Západ povedal, že niečo také nedovolí, a teraz sa pozerá na zabíjanie civilistov v Mariupoli,“ vraví v rozhovore pre SME.
Rusi nie sú obeťou Putina, je to naopak
Vyšiel na Majdan, keď to bolo potrebné. Teraz bojuje prostredníctvom slov, dáva rozhovory z pracovne v meste Ivano-Frankivsk.
Ukrajinský spisovateľ Jurij Andruchovyč tvrdí, že s ďalšími tisícmi pochovaných vojakov možno Rusi dôjdu k poznaniu, že by čosi mali zásadne zmeniť.
Rusko sa zastaví až tam, kde uvidí silu a vôľu brániť sa
Nemôžeme vylúčiť ani vojenský zásah na Ukrajine, ale v súčasnosti to nepovažujem za najlepšiu možnosť, hovorí v rozhovore pre SME lotyšský prezident Egils Levits.
Vojna na Ukrajine podľa neho ukazuje, že Rusko je slabšie, ako si o ňom mnohí mysleli a najmä, ako si o sebe myslelo samo. Zastaví sa však až vtedy, keď uvidí silu a odhodlanie brániť sa.
Niektoré západné štáty sa stavali k Moskve naivne, ale už sa prebudili do reality, hovorí Levits.
Začlenenie detí je dôležitejšie ako známky

Matúš Alexander Lavrík pôsobí ako školský psychológ na Spojenej škole Ľ. Podjavorinskej v Prešove.
Skúsenosti s adaptáciou ukrajinských žiakov tam majú už z minulosti, teraz však škola prvýkrát prijala aj žiaka, ktorý s celým životom zbaleným do dvoch igelitových tašiek ušiel z domova po útoku Ruska na jeho krajinu.
Psychológ v rozhovore pre SME hovorí o tom, či je dobré otvárať pred utečeneckými deťmi tému vojny, ako by mala vyzerať efektívna psychologická pomoc a s čím tieto deti momentálne najviac bojujú.
Malé krajiny majú v génoch, že pred silou sa musia vynájsť
Spisovateľ Jo Nesbø si predstavil situáciu, že Nórsko sa rozhodne prestať využívať ropu a vynájde iný zdroj energie. Európsku úniu to pobúri a Rusko príde urobiť poriadky.
Len dohliadneme na to, že sa k rope vrátite, tvrdí ruská veľvyslankyňa nórskemu premiérovi. Keď to splníte, odídeme.
No čo malo trvať chvíľu, sa zmenilo na nekonečnú čiernu moru. Rusko žiadny svoj sľub nesplnilo. Naopak, čokoľvek, čo Nóri urobili, vyhlásili za neprijateľné a považovali to za akt agresie. A aj taká nezávislá a bohatá krajina, ako je Nórsko, bola zrazu pred ich chorou argumentáciou bezmocná.
Z vízie populárneho autora detektívok sa v roku 2015 stal vynikajúci seriál. Okupácia. Experti ho najprv kritizovali, že je nereálny, a ruskú vládu zas pobúril. No obyčajní Rusi si ho nelegálne sťahovali.
Nečakali sme, že sa v ňom tak priblížime skutočnosti, hovorí pre SME jeho scenárista a režisér Erik Skjoldbjærg.
Cenzorka Irina žije sama. Nevie, ako ujsť s kocúrom, tak bráni Odesu s ním
Peter Kerekes bol práve na ceste na viedenské letisko, keď sme cez telefón robili tento rozhovor. V jednom momente stíchol.
O chvíľu hovorí: „Práve som odignoroval rakúskeho pohraničiara. Ach, to je také krásne žiť v slobodnej zemi. Keď vám povie, aby ste zastavili, a vy mu len kývnete pasom a pokračujete ďalej. A nikto vás nezastrelí. Dúfam.“
Ukrajinský filmový štáb a herci jeho úspešného filmu Cenzorka zažívajú celkom inú realitu. Rozprávali sme sa o nich aj o tom, ako film vznikal, o ukrajinskej kinematografii, čo sa dialo a deje na Ukrajine.
Nemý film Mela Brooka ma vyfackal zo všetkých strán
V šedi 70. rokov sedel v kine a pozeral na Nemý film Mela Brooka, ktorý nekorešpondoval s ničím čo dovtedy zažil.
Ale takých filmov, ktoré ho ovplyvnili, by scenárista a producent Maroš Hečko v rozličných štádiách života našiel desiatky. Do kín tento rok príde jeho čierna komédia Invalid.
Maďarská vláda je demokratická len preto, že ju možno zvrhnúť
Jedného večera cestoval električkou, linkou číslo dva. Viezli sa v nej tínedžerky, turistky z niektorej severskej krajiny a dali sa po anglicky do reči s akýmsi rusky hovoriacim chlapcom.
Keď sa jedno z dievčat na Kossúthovom námestí so záujmom opýtalo, čo je to za modrú vlajku s hviezdou, polmesiacom a žltým pásom uprostred hneď vedľa tej zeleno-červeno-bielej, ktorú poznala, druhé dievča sa ukázalo ako veľmi rozhľadené a začalo rozprávať o Trianone.
Na tvárach mladých spoludiskutérov vybadal úžas a totálne nepochopenie. Čože? Prečo tu tá zástava veje?
Spisovateľ a scenárista Gábor Németh sa pre denník SME rozhovoril o tom, čo sa deje v spoločnosti, keď prestane fungovať demokracia, čo mu ako mladému spisovateľovi priniesol pád totality, ako prejaviť postoj a pritom byť súdržný, nerozoštvávať davy. A aké napĺňajúce je vyznať sa k úprimnému priateľstvu s iným veľkým spisovateľom.
Kolagén nemá zázračné účinky. Funguje ako huspenina od babky

Na začiatku pandémie založil instagramový účet Očami farmácie, na ktorom sa snažil čitateľom priblížiť, ako fungujú lieky, či opísať ako prebieha klinické testovanie vakcín. Počas dvoch rokov napísal stovky príspevkov. Dnes má viac ako 80-tisíc odoberateľov.
"Ľudia, ktorí vytvárajú hoaxy to majú veľmi ľahké. Ich cieľom nie je človeka presvedčiť o svojej pravde. Hlavné je, že ho nahlodajú. Dajú mu pocit, že pravda je niekde uprostred," vysvetľuje v rozhovore pre SME farmaceut Marek Kajan.
V sedemdesiatich percentách prípadov sa dá rakovine predísť stravou
Na Slovensku je venovaná problematike onkologických ochorení veľká pozornosť, vývoj nových liekov vo svete je veľmi rýchly. Aby sa k nášmu pacientovi však nový liek dostal, musí prejsť registráciou a kategorizáciou, čo niekedy trvá neúmerne dlho.
Základným cieľom Slovenskej onkologickej spoločnosti je zlepšovať súčasnú kvalitu zdravotnej starostlivosti, znížiť úmrtnosť a zabezpečiť dostupnosť onkologickej zdravotnej starostlivosti.
Za prelomovú liečbu je v poslednom období považovaná moderná imunoterapia, ktorej cieľom je obnoviť fungovanie imunitného systému a ktorá je dostupná už aj u nás. Výzvou v súčasnosti zostáva práca v oblasti prevencie a skríningov, ktorých cieľom je predchádzanie vzniku nádorových ochorení alebo ich záchyt vo včasnom štádiu.
O tom, aký je stav v liečbe onkologických ochorení, sme sa rozprávali s Alojzom Širancom z ambulancie klinickej onkológie v Čadci.
Rozhovory ZKH
- Minister obrany Jaroslav Naď: Väčšina Patriotov už je na Slovensku, každý stojí asi miliardu eur
- Vojnový fotograf Juraj Mravec: Vo vojne sa ukazuje najväčšie dobro ľudí
- Europoslankyňa Monika Beňová: Netvárme sa, že Blaha tu určuje úroveň diskusie
Podcasty SME
- Ľudskosť: Herečka Zuzana Fialová o novej hre: Je veľmi osobná. Divadlo nám zaplatilo terapeutku
- Zblízka: Režisérka Tereza Nvotová: Celý život sa usilujem o slobodu
- Všesvet: Ultrabežkyňa, cestovateľka, herečka a moderátorka Lenka Vacvalová: Behanie a cestovanie mi obrátilo život naruby

Beata
Balogová
