BRATISLAVA. Poslanci Národnej rady začali v stredu krátko predpoludním rokovať o opozičnom návrhu na odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca (OĽANO) z funkcie.
Mimoriadnu schôdzu inicioval Smer.
Prišiel aj premiér
Na rokovanie prišli okrem Mikulca aj viacerí členovia vlády vrátane premiéra Eduarda Hegera (OĽANO).
Podľa opozície minister nezvláda riadenie utečeneckej krízy vyvolanej vojnou na Ukrajine a zveril ho menším súkromným firmám.
Šéf parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) ozrejmil, že plénum bude o odvolávaní ministra vnútra rokovať bez obedovej prestávky až do večera do 19.00 h. Ak sa dovtedy stihne aj hlasovať, schôdza sa ukončí.

Ak sa návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi prerokovať nestihne, schôdza má pokračovať vo štvrtok.
Minister vnútra podľa Smeru niekoľkokrát opakoval, že Slovensko je na prípadnú migračnú vlnu z Ukrajiny pripravené a štát má situáciu pod kontrolou.
Opozícia tiež tvrdí, že Mikulec sa zbavuje zodpovednosti za krízu, hoci mal dostatočný čas na prípravu a koordináciu s ostatnými členmi vlády či samosprávami.
Zazmluvnenie súkromných firiem na koordináciu aktivít na hraniciach považuje za pochybné, keďže spoločnosti získali štátne zákazky priamym zadaním bez transparentného verejného obstarávania.
Minister by mal podľa opozície vyvodiť politickú zodpovednosť za podozrenie z korupcie, klientelizmu, pochybných postupov pri zadávaní verejnej súťaže, zneužívania právomoci verejného činiteľa, ako aj nezvládnutie riadenia prideleného rezortu so závažnými nedostatkami v riadení utečeneckej krízy.
Fico: Mikulec by mal odísť dobrovoľne
Koalícia musí vo funkcii trpieť ministra, ktorého tam jej členovia nechcú. Najlepším riešením pre vládnu väčšinu by bol dobrovoľný odchod Romana Mikulca (OĽANO) z funkcie. Vyhlásil to predseda opozičného Smeru Robert Fico v úvode mimoriadnej schôdze.
Ministra vnútra vyzval k zváženiu, či je jeho zotrvanie vo funkcii dobré pre SR.
"Nezaujíma nás, ako to vnímate vo vládnej koalícii. Nezaujímajú nás ani vaše osobné subjektívne pocity. Nás zaujíma, ako je Slovensko vnímané. Preto si myslíme, že by ste mali odstúpiť kvôli Slovenskej republike, kvôli dobrému mena Slovenska v zahraničí," zdôraznil Fico.
Ak členovia koalície trpia niektorého ministra vo funkcii, ide podľa neho o rozvrat koalície.
Odvoláva sa na "neformálne rozhovory na chodbách", v ktorých sa aj vládni poslanci mali vyjadriť, že už majú Mikulca dosť, no nemôžu nič urobiť.
Mikulcovi by chcel podľa vlastných slov vyčítať stranícky klientelizmus, no nemôže, pretože "OĽANO ani strana nie je". Namieta fungovanie hnutia, bez štruktúr či sídla strany.
"Budem hovoriť o premiérskom klientelizme. Strana nie ste, tak si tie kšefty vybavujete individuálne," podotkol a pripomenul napríklad aj kauzu nákupu antigénových testov od firmy blízkej vtedajšiemu premiérovi Igorovi Matovičovi (OĽANO).
Okrem morálnych zlyhaní Mikulcovi vyčíta aj tie odborné. Poukázal na kapacity v štáte, štruktúry a personál, ktorý sa mohol využiť pri utečeneckej kríze. Namieta, že miesto toho rezort vnútra uzavrel zmluvy so súkromnými firmami aj pri zabezpečení obedov.
Fico verí, že opoziční poslanci budú mať dostatok priestoru v rámci diskusie na predloženie analýzy dokumentov. Majú preukázať, že zmluvy uzatvorené rezortom vnútra nemajú opodstatnenie.
Nezbavili sme sa zodpovednosti, vraví Mikulec
Štát sa nikdy nezbavil zodpovednosti a nikdy neodovzdal riadenie utečeneckej krízy súkromnej firme. Vyhlásil to minister vnútra Roman Mikulec počas diskusie k návrhu na jeho odvolanie.
Pripustil, že zo začiatku krízy nefungovali procesy ideálne. Vzhľadom na limity a ďalšie technické zabezpečenie potrebovali podľa neho zabezpečiť súkromnú firmu. Nedostatky v rámci krízového riadenia či civilnej ochrany sú podľa neho výsledkom drancovania štátu z čias vlád Smeru.
Odmietol, že by sa niekto na zákazke obohacoval.
Mikulec odkázal šéfovi Smeru Robertovi Ficovi, že nechutne využíva utečeneckú krízu na získanie politických bodov. Minister pripomenul, že od začiatku utečeneckej krízy pôsobili na prechodoch a v ich blízkosti všetky zložky štátu.
Štát podľa Mikulca vytvoril všetky štruktúry, ktoré potrebuje na riadenie krízy, ktorá je v gescii nielen Hasičského a záchranného zboru, ale aj iných zložiek záchranného systému.
"Obrovskou mierou nám pomohli dobrovoľné organizácie, ktoré odviedli úžasnú prácu," dodal s tým, že dobrovoľnícke organizácie boli zapojené aj do riadenia a do koordinácie.
Upozornil, že napríklad v rámci civilnej ochrany chýbal ľuďom potrebný tréning a výcvik, za čo nesú zodpovednosť bývalé vlády.
Matovič: Opozícia musí byť zúfalá
Opozícia musí byť zúfalá, keď sa chytá slamky a z dvetisíc eur ide robiť najväčšiu korupčnú kauzu, vyhlásil líder OĽANO a minister financií Igor Matovič.
Matovič skonštatoval, že štát v krízovej situácii nemal dostatočné kapacity či zásoby a musel konať rýchlo. Mrzí ho, že štát nedokázal všetko zabezpečiť. Vyčíta to však súčasnej opozícii, ktorá podľa neho zanedbala prípravu v minulých volebných obdobiach.
Zopakoval, že v skladoch štátnych hmotných rezerv mali byť zásoby a stany, a nie zlaté tehly v trezore ich bývalého šéfa Kajetána Kičuru. "Toto bolo vaše pripravovanie sa na krízu, rozkrádanie každého jedného eura," adresoval opozícii.
"Že vám nie je hanba potom moralizovať a z človeka, ktorý tam od prvého dňa robil dobrovoľníka, hovorím o Júliusovi Slovákovi, robíte nejakého korupčníka," namieta minister financií.
Pripomenul pritom viaceré kauzy bývalých vlád a pochybnosti o rôznych nákupoch.