SME
Nedeľa, 29. máj, 2022 | Meniny má Vilma

Odborník: Ľudia dnes dávajú extrémne najavo, že kto s nimi nesúhlasí, má ísť preč

Prečo sa ľudia dajú manipulovať.

Ondrej Kubík (Zdroj: Andrej Lojan)

Internetom sa už šíria rôzne nepravdivé správy o Ukrajincoch, napríklad, že nechali neporiadok vo vlakoch, zneužívajú pomoc a jedlo či oblečenie zadarmo, dostanú štedré dávky a lepšiu starostlivosť ako Slováci.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Cieľom ich autorov je podnecovať spoločnosť k nepriateľským postojom. Tvrdí to ONDREJ KUBÍK, kriminálny psychológ a odborník v oblasti psychológie propagandy a manipulácie.

"To, že sú tu Ukrajinci, ktorým náš štát dáva určitý objem dávok, sa niektorí z extrémistického spektra budú snažiť zneužívať v zmysle – im dávate a našim ľuďom nie. Snažia sa to využiť vo svoj prospech. Hoci až neskôr naozaj uvidíme, ako budú Ukrajinci schopní koexistovať v našej spoločnosti, už teraz si medzi sebou ľudia šíria tieto strachy," hovorí.

Prečo sa vyššie spomínané naratívy objavujú práve vo vyhrotených situáciách, akou je napríklad vojna?

To máte ako s tlakovou vlnou. Ukrajina je teraz epicentrum, a potom vznikla tlaková vlna občianskeho uvažovania nad danou situáciou.

Nás na Slovensku sa to dotýka aj preto, že sme slovanský národ alebo že si mnohí ešte pamätajú, keď Ukrajina bola v Sovietskom zväze a my sme boli vo východnom bloku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Svoje tu zohráva aj oživovanie sentimentov minulosti. Tie naratívy len istým spôsobom poukazujú na to, do akých táborov ľudia na Slovensku chcú patriť.

Niekedy si však to, kam budú patriť, vyberajú aj pod vplyvom dezinformácií. Akú rolu vlastne v šírení propagandy zohrávajú z psychologického hľadiska?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu