BRATISLAVA. Na Slovensku sa zavedie osobitná skutková podstata prechovávania omamnej alebo psychotropnej látky z rastlín rodu konopa pre vlastnú spotrebu za zachovania súčasných množstevných limitov.
Horná hranica trestnej sadzby bude v takomto prípade jeden, respektíve dva roky.
Vyplýva to z novely Trestného zákona, ktorú podpísala prezidentka. Zavedie sa tiež možnosť takzvaného ochranného liečenia.
Novelizáciu predložila skupina koaličných poslancov z OĽANO, Sme rodina a Za ľudí.
V prípade zavedenia novej skutkovej podstaty prechovávania marihuany bude horná hranica trestu jeden rok vtedy, ak pôjde o množstvo, ktoré zodpovedá najviac trojnásobku obvykle jednorazovej dávky na použitie, a to pre osobnú spotrebu.

Horná hranica dva roky bude platiť pre množstvo, ktoré zodpovedá najviac desaťnásobku dávky.
Znížia sa tiež trestné sadzby aj v prípade prechovávania marihuany v množstve prekračujúcom prechovávanie pre vlastnú spotrebu, čiže nad desať dávok. Predkladatelia tak reagujú na prísne trestanie recidivistov.
Sadzby sa zmenia z troch až desať rokov na tri až sedem rokov. V prípade recidívy sa menia na päť až desať rokov namiesto doterajších desať až 15 rokov.
Zmeny sa týkajú len prípadu prechovávania a len vo vzťahu k látke z rastlín rodu konopa. "Doterajšia úprava vo vzťahu k iným látkam, jedom a prekurzorom a vo vzťahu k dílerstvu zostáva zachovaná," zdôraznili poslanci v návrhu.
V ustanovení o prechovávaní predmetu na výrobu drog, kam sa v praxi niekedy radí i pestovanie rastlín z rodu konopa, sa odstráni spodná hranica trestnej sadzby. Doteraz to bol jeden rok.
Cieľom je podľa poslancov "umožniť súdom zohľadniť všetky okolnosti každého jednotlivého prípadu a odstrániť neprimeranú tvrdosť zákona".
Ak by páchateľ súhlasil, novela umožní súdu uložiť namiesto trestu odňatia slobody ochranné liečenie. Pôjde len o prípady prechovávania omamnej alebo psychotropnej látky z rastlín rodu konopa pre vlastnú spotrebu.
Ďalšie novely:
- Prezidentka odobrila novelu zákona o zdravotnej starostlivosti. Osoby s ťažkým zdravotným postihnutím, ktoré nie sú spôsobilé dať informovaný súhlas, budú mať nárok na prítomnosť blízkej osoby pri poskytovaní ústavnej zdravotnej starostlivosti. Nemôže to však narúšať samotné poskytovanie starostlivosti.
- Riaditelia i vedúci zamestnanci kultúrno-osvetových zariadení sa budú vyberať prostredníctvom výberového konania na päťročné funkčné obdobie. Zriaďovatelia ich nebudú môcť odvolať bez udania dôvodu. Celoslovenské kultúrno-osvetové zariadenia majú zastrešiť financovanie celoštátneho systému postupových súťaží a prehliadok v oblasti záujmovej umeleckej činnosti a neprofesionálnej umeleckej tvorby.
- V rámci rezortov vnútra a obrany budú fungovať autoškoly, v ktorých budú pôsobiť inštruktori priamo vyškolení v pôsobnosti týchto rezortov.
- Slovenský súd bude môcť po novom konať aj v prípadoch, keď si to vyžaduje záujem maloletého, ktorý nemá obvyklý pobyt na území SR.
- Od mája tohto roka bude mať osoba s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorá je nespôsobilá dať informovaný súhlas, právo na prítomnosť blízkej osoby pri poskytovaní ústavnej zdravotnej starostlivosti.
- Parkovanie áut na chodníku bude znovu možné do konca septembra 2023.
- Hroziaci úpadok budú môcť podnikatelia definitívne riešiť preventívnou reštrukturalizáciou. Prezidentka Zuzana Čaputová totiž podpísala zákon o riešení hroziaceho úpadku z dielne Ministerstva spravodlivosti SR.
- Od začiatku budúceho roka sa výnimka z nelegálnej práce a nelegálneho zamestnávania rozšíri aj na spoločnosti s ručením obmedzeným s najviac dvoma spoločníkmi v príbuzenskom vzťahu, ak pre ne vykonáva prácu príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, poberateľ dôchodku alebo študent do 26 rokov veku.
- Od začiatku budúceho roka sa zefektívni činnosť inšpektorátov práce. Zo zákona sa totiž vypustí podmienka najmenej 5-ročnej odbornej praxe inšpektora práce na výkon funkcie riaditeľa inšpektorátu práce.
- Od začiatku budúceho roka sa zníži administratívna záťaž zamestnávateľov pri dodržiavaní bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.
- V rozpočtovom procese na Slovensku sa zavedú výdavkové limity. Tento nástroj má zabrániť nadmernému míňaniu v dobrých časoch a umožniť tvorbu rezerv na zlé časy. Limity bude schvaľovať parlament.
- Od júla tohto roka bude štát podporovať náhradné rodiny, ktoré sa rozhodnú starať sa o väčšie súrodenecké skupiny, resp. o deti so zdravotným znevýhodnením. Zavedie sa nový príspevok dieťaťu na úhradu zvýšených výdavkov, ktorý bude štát poskytovať pri rôznych mimoriadnych životných situáciách.
- Projektová výzva sa upraví, bude obsahovať kritériá na hodnotenia žiadosti o prostriedky. Poradie alebo váha ich dôležitosti by mali byť rozdelené na viaceré časti hodnotenia.