BRATISLAVA. Keď Vladimír Putin poslal najprv vojakov na Donbas a neskôr spustil inváziu celej Ukrajiny, medzi maďarskými politikmi na Slovensku sa strhla nová roztržka.
Podpredseda Strany maďarskej komunity (MKP) Zoltán Cziprusz po tom, ako Putin vyhlásil nezávislosť Donbasu, povedal, že „stojí za mierom, ale nie za Ukrajinou“, pretože krajina neustále potláčala práva vlastných národnostných menšín. Ďalší podpredseda tejto strany József Berényi zase po invázii hovoril o tom, že existujú správy o vyhrážkach Ukrajincov smerom k zakarpatským Maďarom na Ukrajine.

Predseda Maďarského fóra Zsolt Simon zase napísal, že na týchto dvoch politikov musí reagovať, pretože ospravedlňujú vlastnú neochotu jasne sa postaviť na stranu napadnutého štátu ochranou jazykových a ľudských práv.
Rozpory sú aj vnútri novej strany Aliancia, ktorej je MKP súčasťou. Alianciu po voľbách v roku 2020 vytvorili tri mimoparlamentné maďarské strany. Donedávna znepriatelené SMK-MKP pod vedením Krisztiána Forróa, Most-Híd na čele s Lászlóom Sólymosom a strana Összefogás-Spolupatričnosť, ktorej šéfuje Szabolcs Mózes.
V Maďarsku v súčasnosti prevláda pocit etnonacionalizmu, ľudia sa považujú za kmeňovú skupinu obkľúčenú nepriateľmi a Orbán túto psychológiu voliča veľmi dobre pochopil, vysvetľuje psychiater a spisovateľ Péter Hunčík.
Zároveň je dnes väčšina maďarských politikov, ktorí sú zlúčení v Aliancii, podľa neho úplne podriadená Orbánovi v tejto filozofickej rovine, ale aj po finančnej stránke.