BRATISLAVA. Hoci sú čiernomorské pláže Bulharska, Turecka či Rumunska od vojnou zasiahnutej Ukrajiny vzdialené aspoň 300 kilometrov, bulharské námorníctvo zneškodnilo už tretiu námornú mínu, ktorú prúdy zaviali do jeho vôd.
V pozadí ruskej vojenskej agresie na Ukrajine hrozí odtrhnutím od turistami čoraz obľúbenejšieho Gruzínska a pričlenením k Rusku aj separatistický región Južné Osetsko.
Dovolenky aj v iných destináciách ako Taliansko, Grécko či Španielsko zasiahne nepriamo ruská vojenská agresia rastúcimi cenami palív vrátane leteckého benzínu.
„Nárast cien za leteckú dopravu je už viditeľný, cestovné kancelárie môžu byť nútené pýtať od klientov dodatočné peniaze za letiskové príplatky,“ upozorňuje prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií Roman Berkeš.
Oplatí sa kúpiť si letnú dovolenku v predstihu? Je výhodnejšie zaplatiť zálohu alebo plnú sumu a najmä – sú destinácie ako Bulharsko či Gruzínsko stále bezpečné? A čo ak som mal už skôr zaplatený zájazd do Moskvy či do Kyjeva?
Na prímorské dovolenky sa chystá po dvojročnej odmlke spôsobenej pandémiou čoraz viac ľudí, denník SME pripravil prehľad otázok a odpovedí.
Otázky:
- Kam si dovolenku určite neplánovať?
- Sú krajiny Čierneho mora bezpečné, ak v ňom operujú ruské vojenské lode alebo s Ruskom susedia?
- Sú obavy z cesty dôvodom na zrušenie dovolenky a žiadanie vrátenia peňazí od cestovnej kancelárie?
- Oplatí sa kúpiť dovolenku v predstihu alebo čakať?
- Koľko peňazí navyše si cestovné kancelárie za charterové lety vypýtajú?
- Dražejú aj bežné letecké linky?
Kam si dovolenku určite neplánovať?
Pre vojnou zasiahnutú Ukrajinu platí najvyšší štvrtí stupeň cestovného odporúčania ministerstva zahraničia, čo znamená „okamžite opustiť krajinu“.