Bratislava 4. februára (TASR) - Desaťročné prechodné obdobie na plné poskytovanie priamych platieb pre poľnohospodárov z kandidátskych krajín, ktoré navrhuje Európska komisia (EK), je podľa vicepremiérky pre európsku integráciu Márie Kadlečíkovej pridlhé a neprijateľné. Za príliš nízku zároveň Kadlečíková označila počiatočnú 25-percentnú úroveň z priamych platieb v prvom roku po vstupe nových členov do únie.
Na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave sa vyslovila za potrebu rokovaní s EÚ, ako aj za koordinovaný postup v rámci Visegrádskej štvorky.
Priestor pre diskusiu vidí podpredsedníčka vlády i v otázke príspevku do rozpočtu EÚ, keďže SR nebude dostávať od únie od začiatku plnú pomoc. Kadlečíková na druhej strane ocenila, že EK priame platby zaradila v rozpočte EÚ aj pre nové členské krajiny, a že sú definované na jeden hektár akejkoľvek pôdy s výmerou od 0,3 hektára, čo privítajú najmä individuálni roľníci.
EK minulý týždeň členským krajinám navrhla, aby novým členom poskytli počas prvých troch rokov po rozšírení sumu 40,16 miliardy eur. Tieto peniaze dostanú nové krajiny, vrátane SR, v rámci poľnohospodárskych a regionálnych fondov, ale aj podpory na budovanie inštitúcií. Priame platby v plnej výške dostanú farmári nových krajín EÚ až v roku 2013, teda po desaťročnom prechodnom období. Mnohé kandidátske krajiny už vyjadrili nespokojnosť a obavy, že budú len druhotriednymi členmi. Komisár EÚ pre rozšírenie Günter Verheugen je však napriek tomu presvedčený, že ide o najlepší možný návrh.
Kadlečíková sa zmienila aj o problematike využívania programu ISPA, z ktorého by Slovensko malo čerpať 46,8 miliónov eur ročne. Polovica peňazí by šla na projekty pre životné prostredie a polovica pre oblasť dopravy. EK však minulý týždeň upozornila na nedostatok skúsených a adekvátne ohodnotených pracovníkov v odbore programovania na Ministerstve životného prostredia SR. "Poukazuje sa aj na problémy v prebiehajúcej transformácii vlastníctva vo vodnom hospodárstve, ktoré zabraňujú jednoznačne určiť konečných príjemcov a odhadnúť ich finančnú situáciu," konštatovala vicepremiérka. SR by kvôli tomu mohla prísť o niektoré projekty. V štádiu ohrozenia je napríklad projekt rozšírenia čističky odpadových vôd pre mesto Nitra. Brusel vytýka SR aj otázku liberalizácie cien vody, keďže Slovensko zatiaľ nedalo najavo, ako bude v tejto veci postupovať.
V súvislosti s podporou a informovanosťou obyvateľstva pre vstup krajiny do EÚ vznikol na Úrade vlády SR nový odbor komunikačnej stratégie a vzdelávania. Riaditeľka Daniela Kolibová novinárov informovala, že v rámci vládnej sekcie európskych záležitostí vznikne od 6. februára bezplatná telefonická linka, ktorá bude záujemcom poskytovať informácie o problematike Európskej únie. Na čísle 0800111666 bude možné volať od 8. do 18. hodiny.