BRATISLAVA. Pokiaľ ide o zrejmú neštandardnú činnosť pri riešení medializovaných trestných káuz, tak táto sa skutočne vyskytla, avšak nie na strane Úradu špeciálnej prokuratúry, ale najmä v postupoch Generálnej prokuratúry SR.
Uvádza sa to vo vyhlásení prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry Bohdana Čelovského, Olivera Janíčka, Petra Jenčíka, Vladimíra Kuruca, Daniela Lipšica, Ladislava Masára a Ondreja Repu, ktoré Úrad špeciálnej prokuratúry zverejnil na sociálnej sieti.
Neštandardné použitie paragrafu 363
Prokurátori poukazujú napríklad na kauzu bývalého riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského, v ktorej sa podľa nich postup Generálnej prokuratúry SR pri rozhodovaní o návrhu podľa paragrafu 363 Trestného poriadku vo viacerých ohľadoch radikálne vymyká doterajšej dlhodobej praxi a je doslova „revolučne iný" ako mnohoročná prax uplatňovaná tými istými prokurátormi Generálnej prokuratúry SR, ktorí vo veci v súčasnosti konajú.
Prokurátori konštatujú, že pri prvotnom rozhodovaní o návrhu na postup podľa paragrafu 363 Trestného poriadku konal v kauze Vladimíra P. o návrhu vtedajší námestník generálneho prokurátora SR bez opory v zákonnej a internej právnej úprave.
„Vo veci bol vylúčený z konania generálny prokurátor SR, preto o návrhu mala konať vtedajšia 1. námestníčka generálneho prokurátora SR," uvádzajú prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry.
Odlišný právny názor a postup pri vybavovaní podnetov
Námestník generálneho prokurátora podľa nich postupom podľa paragrafu 363 Trestného poriadku dňa 31.augusta 2021 zrušil uznesenie o začatí trestného stíhania, právoplatné od 11.januára 2021, to znamená po takmer ôsmich mesiacoch, hoci zákon pripúšťa zrušiť nezákonné rozhodnutie týmto postupom najneskôr do šiestich mesiacov od jeho právoplatnosti.
Poukazujú tiež na diametrálne odlišný právny názor a postup pri vybavovaní podnetov na vydanie uznesenia v zmysle paragrafu 363 Trestného poriadku, keďže v kauze dozorovanej Úradom špeciálnej prokuratúry bolo vydané na podklade podnetu neoprávnenej osoby (členky „antitímu" policajnej inšpekcie) uznesenie v zmysle paragrafu 363 Trestného poriadku o zrušení uznesenia o začatí trestného stíhania, pritom v iných takýchto prípadoch sa takýmito podnetmi Generálnej prokuratúry SR nezaoberala a vyhodnotila ich ako podané neoprávnenou osobou.

„Toto uznesenie bolo pritom vypracované a vydané asi za osem pracovných dní, pričom po vyšetrovací spis si prišla do Pezinka dvakrát osobne prokurátorka Generálnej prokuratúry SR, čo je absolútne neštandardné," konštatujú prokurátori.
Špeciálni prokurátori pod tlakom
Prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry dodávajú, že sa absolútne nebránia vecnej, odbornej, ale stále korektnej kritike, avšak nie sú povinní ďalej mlčky znášať rôzne verejné ataky, ktoré sú v mnohých prípadoch podľa nich vedené s rôznymi postrannými úmyslami, najmä snahou vyhnúť sa trestnej zodpovednosti.
V kauze bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského orgány činné v trestnom konaní opätovne ukončili vyšetrovanie.
Podľa obvinenia prijal úplatok 20-tisíc eur od podnikateľa Zoroslava Kollára aby sa ním tajná služba nezaoberala. Svedkami v tejto kauze sú bývalý námestník riaditeľa SIS Boris Beňa a bývalý riaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó.