BRATISLAVA. Najvyšší súd potvrdil odsúdenie predsedu ĽSNS Mariana Kotlebu za extrémizmus, zmiernil však pôvodný trest na štyri roky a štyri mesiace, ktorý mu udelil špecializovaný trestný súd.
Kotleba dostal trest na šesť mesiacov väzenia s podmienečným odkladom na rok a pol. Znamená to, že do väzenia nepôjde, automaticky však prichádza o mandát poslanca.
Prečítajte si reakcie na verdikt Najvyššieho súdu.

Zuzana Čaputová, prezidentka
Prezidentka Zuzana Čaputová počká so svojím hodnotením rozsudku voči Marianovi Kotlebovi až na zverejnenie jeho odôvodnenia. TASR o tom informoval jej hovorca Martin Strižinec.
"Je dôležité, aby miernejší verdikt v tomto prípade nebol väčším povzbudením pre stúpencov extrémizmu, než pre spoločnosť, ktorú treba pred extrémizmom chrániť," uviedol Strižinec.
Ako dodal, dôležité pre rozhodovanie o trestných činoch z nenávisti budú najmä dôvody, ktoré viedli Najvyšší súd súd k prekvalifikovaniu trestného činu na miernejšiu podobu.
Boris Kollár, predseda parlamentu a šéf Sme rodina
Predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) verí, že Najvyšší súd rozhodol v prípade predsedu ĽSNS Mariana Kotlebu v kauze rozdávania šekov na základe relevantných dôkazov.
Pre TASR to uviedla Kollárova hovorkyňa Michaela Jurcová s tým, predseda Národnej rady nezvykne komentovať rozhodnutia súdov.
Veronika Remišová, ministerka investícií a šéfka Za ľudí
Strana Za ľudí víta rozhodnutie Najvyššieho súdu. Uviedla to vicepremiérka a predsedníčka strany Veronika Remišová. Konštatuje, že je úlohou všetkých štátnych inštitúcií a orgánov ochrany práva pracovať tak, aby totalitné a zločinecké ideológie nemohli rozkladať spoločnosť.
"Legitímnou otázkou dnes je, či strana Mariana Kotlebu a jej klon Republika majú mať priestor na politickej scéne štátu, ktorý sa hlási k demokracii a vláde zákona," povedala Remišová.
Dodala, že Slovensko sa vo svojej histórii muselo vyrovnávať s totalitou, fašizmom aj komunizmom. V súčasnosti sa slobodná a demokratická spoločnosť musí, aj v súvislosti s vojnou na Ukrajine, brániť. Obranu demokracie a právneho štátu očakáva Remišová predovšetkým od generálnej prokuratúry.
Juraj Šeliga, poslanec Za ľudí
"Odsúdenie Mariana Kotlebu je v boji proti fašistom, nacistom a iným extrémistom, ktorí u nás bujnejú, zásadné a prelomové. Akákoľvek propagácia extrémistických symbolov a materiálov je neprípustná a netolerovateľná, a o to viac to platí, keď ide o poslanca Národnej rady,“ uviedol na sociálnej sieti Šeliga.
Podľa neho sa v súčasnosti musí demokracia brániť pred tými, ktorí ju chcú zničiť, obmedziť a „nedajbože prinavrátiť režimy, ktoré brutálnym spôsobom potláčali ľudské práva a ničili životy nevinných“.
OĽaNO
Spravodlivý trest si zaslúži ten, kto rozdáva šeky v hodnote 1488 eur v deň výročia vyhlásenia Slovenského štátu. Uviedlo to hnutie OĽANO.
"Zároveň stratí mandát poslanca, čiže sa už nebude musieť trápiť dodržiavaním rokovacieho poriadku v Národnej rade a celé Slovensko sa nebude musieť trápiť počúvaním jeho bludov v pléne parlamentu," skonštatovalo hnutie.
Sloboda a Solidarita
Vládna strana Sloboda a Solidarita (SaS) vo svojom profile na sociálnej sieti napísala, že „tunajšia pobočka Kremľa má ďalšieho potvrdeného neonacistu".
Hlas-SD
Mimoparlamentná strana Hlas-SD rešpektuje rozhodnutie súdu. Hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková to uviedla v reakcii pre TASR .
Progresívne Slovensko
Mimoparlamentné hnutie Progresívne Slovensko (PS) vyzvalo generálneho prokurátora Maroša Žilinku na začatie konania vo veci rozpustenia strany Kotlebovci – ĽSNS, ktorej je Kotleba predsedom.
Najvyšší súd podľa hnutia uznal, že používanie nacistických symbolov je nielen znevažujúce, ale aj mimoriadne nebezpečné.
"Niet pochýb, že Marian Kotleba svojim prízemným rasizmom a propagáciou fašistickej ideológie podkopával demokratické princípy, čo dnes potvrdil aj najvyšší súd,” uviedla predsedníčka hnutia Irena Bihariová.
Martin Šimečka, podpredseda Európskeho parlamentu, PS
Podpredseda Európskeho parlamentu Michal Šimečka (PS/RE) skonštatoval, že demokracia sa má brániť voči tým, ktorí nenávidia slobodu, pravidlá a ľudské práva.
„Kotleba sa celý svoj verejný život správa ako extrémista. Dnes to finálne potvrdil aj súd,“ vyhlásil. Dodáva, že legitímnou otázkou ostáva aj zrušenie celej politickej strany, ktorej je predsedom.
Martin Hojsík, europoslanec, PS
Martin Hojsík (PS/RE) vo svojom profile na sociálnej sieti naznačil, že z rozsudku je sklamaný. "Súd rozhodol, že Kotleba je fašista, no vo väzení nateraz neskončí," skonštatoval.
Doplnil však, že Slovensko by sa z celého procesu malo poučiť a spružniť a zefektívniť vyšetrovanie a dokazovanie prejavov extrémizmu.
"Fašizmus ani propagácia hnutí smerujúcich k potlačeniu základných práv a slobôd by v žiadnej spoločnosti nemali mať miesto. Čakali sme päť rokov, aby súd povedal, že Kotleba je fašista," uzavrel.
Peter Pollák, europoslanec, OĽaNO
Hojsíkov kolega z Európskeho parlamentu Peter Pollák (OľaNO/ECR) je presvedčený, že predseda ĽSNS by pre svoje názory a opakované skutky mal byť potrestaný nepodmienečným trestom.
"S rozsudkom najvyššieho súdu nesúhlasím," napísal na sociálnej sieti.
Konrád Rigó, Aliancia
Konrád Rigó zo strany Aliancia tvrdí, že od zakázania prvého politického projektu Mariana Kotlebu sa nad jeho ďalšou extrémistickou stranou, jej členmi i nad ním samotným viackrát zmrákalo.
"Špecializovaný trestný súd by ho za propagáciu neonacistických symbolov poslal do väzenia, ale podľa Najvyššieho súdu človek, navyše politik, za zločin podpory a propagácie skupín smerujúcich k potláčaniu základných ľudských práv a slobôd nepatrí za mreže," podotkol Rigó.
Vojna podľa neho tušenia v súvislosti s krajnou pravicou zmenila na opodstatnené obavy.
Via Iuris
Rozhodnutie Najvyššieho súdu znamená, že Marian Kotleba príde o poslanecký mandát. Skonštatovala to mimovládna organizácia Via Iuris vo svojom profile na sociálnej sieti.
Via Iuris doplnila, že trest šesť mesiacov väzenia podmienečne je spodná hranica trestu v danom paragrafe.
Inštitút ľudských práv
Podmienka pre predsedu strany Kotleba – ĽSNS je výsmech spravodlivosti. Podľa mimovládnej organizácie Inštitút ľudských práv, ktorá sa dlhodobo zaoberá pravicovým extrémizmom, je fakt, že Marian Kotleba nebude musieť ísť do väzenia, zlým signálom v zlej chvíli. Informoval o tom riaditeľ inštitútu Peter Weisenbacher v tlačovej správe.
„Je mimoriadne smutné, že Najvyšší súd prejavil menej odvahy ako súdy nižšej inštancie. Všetci vidíme, kam pôsobenie extrémistov môže viesť u našich susedov. Spoločenská nebezpečnosť takýchto páchateľov je ďalekosiahla. Aký obraz o spravodlivosti vytvárame medzi občanmi, keď ľudia užívajúci marihuanu sú posielaní do väzenia na dlhé roky a kovaný fašista dostane za šírenie tejto chorej a nebezpečnej ideológie iba krátku podmienku? Je to výsmech princípom spravodlivosti,” uviedol Weisenbacher.
Podľa právničky Inštitútu ľudských práv Andrey Salibovej je potrebné rozhodnutie Najvyššieho súdu rešpektovať a použiť ho najlepšie, ako sa dá.
„To znamená najmä na rozpustenie strany Kotlebovci – ĽSNS, ale aj odštiepeneckej strany Republika. Vyzývame Generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby neodkladne spustil proces vedúci k rozpusteniu týchto strán, po dnešnom rozsudku nemôže byť pochýb o ich antidemokratickom charaktere, a teda nezlučiteľnosti s právnym poriadkom Slovenskej republiky," podčiarkla s tým, že strana Republika vznikla v dôsledku vnútorného mocenského boja.