BRATISLAVA. Na Slovensku nie je problémom nedostatok lacných a dostupných riešení klimatickej krízy, ale nevôľa politikov riešiť klimatickú krízu. V reakcii na zverejnenú prípadovú štúdiu Medzivládneho panelu pre klimatickú zmenu to uviedla riaditeľka Greenpeace Slovensko Katarína Juríková.
"Stačí sa pozrieť na postoj vlády k aktuálnej otázke závislosti od fosílneho plynu, ktorá nás ženie hlbšie a hlbšie do klimatickej krízy a prispieva k financovaniu utrpenia, ktorého sme svedkami na Ukrajine," poznamenala Juríková. Zároveň sa pýta, čo sa ešte musí stať, aby vláda začala investovať do energetickej efektívnosti a obnoviteľných zdrojov energie.
Správa Medzivládneho panelu pre klimatickú zmenu podľa organizácie potvrdzuje, že plány a politiky krajín v oblasti klímy nie sú v súlade s cieľmi Parížskej dohody. Svet v súčasnosti podľa správy smeruje ku "katastrofickému" zvýšeniu globálnych teplôt o 3,2 stupňa Celzia. Do roku 2050 musí úplne prestať spaľovať uhlie, obmedziť používanie ropy o 60 percent a plynu o 70 percent.
Odborníci dospeli k záveru, že uhlíkové emisie musia dosiahnuť svoj vrchol a začať prudko klesať ešte pred rokom 2025, ak chcú signatári Parížskej klimatickej dohody udržať globálne otepľovanie na úrovni dvoch stupňov Celzia oproti hodnotám spred priemyselnej revolúcie.