BRATISLAVA. Pred poslednými voľbami sľubovala strana Sme rodina, že štát postaví 25-tisíc nájomných bytov ročne. Dnes už o konkrétnych číslach strana radšej nehovorí, no predseda Boris Kollár sa svojho sna nevzdáva.
Štátne nájomné byty považuje spolu s exekučnou amnestiou stále za najväčšiu prioritu. Pripúšťa, že jej schválením v koalícii môže podmieňovať podporu iných zákonov.
Zákon o štátnych nájomných bytoch prešiel prvým čítaním v parlamente už v júli 2021. Prebehlo medzirezortné pripomienkové konanie a po ňom vznikol pozmeňujúci návrh. Ten sa zatiaľ nikam neposunul.
"Podľa nás aj v tom pozmeňováku ostala väčšina problémových vecí nevyriešená. Odpovedali sme im našimi pripomienkami, ale odvtedy už neprišla žiadna reakcia," hovorí poslanec Peter Cmorej zo SaS.
Pripomienky vraj poslali už pred pol rokom. Predkladateľ zákona Miloš Svrček zo Sme rodina však hovorí niečo iné.

Pripomienky od SaS vraj už boli zapracované a teraz ich ešte čaká rokovanie s ministerstvom financií. Potom má ísť nový návrh na koaličnú radu. Či má šancu uspieť, je však nateraz otázne.
Samotný zákon v súčasnej podobe stále vyvoláva množstvo otázok nielen medzi koaličnými partnermi. Na niektoré je už možné na základe rôznych indícií odpovedať a práve tieto odpovede dávajú predstavu o tom, ako môže systém štátnych nájomných bytov vyzerať a komu by mohol pomôcť.
Dobrovoľný príspevok
Pre obyčajných ľudí je najdôležitejšou otázkou, aká bude výška nájomného a pre koho budú byty určené.