SME

Blahová sa odmietla ospravedlniť za výroky z kauzy Čistý deň, čelí žalobe

Zakladateľka Čistého dňa je podľa jej právnej zástupkyne obeťou mediálneho lynču, ktorý spustila žalovaná.

Natália Blahová.Natália Blahová. (Zdroj: SITA)

TRNAVA. Ospravedlnenie vo viacerých slovenských médiách a zaplatenie čiastky 15-tisíc eur žiada od bývalej poslankyne Národnej rady SR Natálie Blahovej v žalobe na ochranu osobnosti zakladateľka neziskovej organizácie Čistý deň v Galante Zuzana Tománková Miková.

Dôvodom je sedem výrokov, šesť z nich odznelo na pôde parlamentu a jeden bol publikovaný v Blahovej blogu. Všetky sa týkali kauzy resocializačného zariadenia Čistý deň, ktoré pôsobilo v Galante.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Neúspešný zmier, otvorený proces

Výroky prednesené v parlamente odzneli v roku 2017 pri odvolávaní vtedajšieho ministra práce, sociálnych veci a rodiny Jána Richtera (Smer). Okresný súd v Trnave v stredu v tejto veci otvoril pojednávanie, ešte predtým sa neúspešne pokúsil o zmier oboch strán.

SkryťVypnúť reklamu

Tománková Miková pripustila riešenie zmierom, ak sa žalovaná ospravedlní za jeden z výrokov.

Blahová takúto možnosť odmietla. Zakladateľka Čistého dňa je podľa jej právnej zástupkyne obeťou mediálneho lynču, ktorý spustila žalovaná. Jej angažovanosť v kauze Čistý deň označila za politický marketing.

Má ísť o trest za otvorenie kauzy

Blahovej právny zástupca Pavol Poláček označil žalobu za nedôvodnú a šikanóznu. Je to podľa neho jedna z piatich žalôb z prostredia Čistého dňa proti jeho klientke.

„Cieľom týchto žalôb je zastrašiť, vyčerpať a potrestať pani Blahovú za to, že otvorila kauzu Čistý deň,“ povedal na súde Poláček.

Upozornil tiež na to, že štyri z vyjadrení už podrobne preskúmal súd v inom prípade. Vtedy konštatoval, že majú reálny základ a žalobu zamietol. Pripomenul, že v kauze Čistý deň už boli potvrdené viaceré porušenia zákona.

SkryťVypnúť reklamu

Okresný súd v Trnave už minulý rok zamietol žalobu neziskovej organizácie Čistý deň na Blahovú za neoprávnený zásah do dobrej povesti právnickej osoby.

Organizácia žiadala ospravedlnenie a zaplatenie čiastky 60-tisíc eur za výroky v parlamente, ktoré odzneli v roku 2017. Rozsudok zatiaľ nenadobudol právoplatnosť.

Na súde sú podľa Blahovej okrem prejednávanej žaloby ešte ďalšie tri s podobným obsahom.

Podozrenia zo sexuálneho zneužívania

Čistý deň poskytoval v Galante resocializáciu drogovo závislým mladým ľuďom. V roku 2016 otvorila poslankyňa Blahová (vtedy SaS) kauzu možného sexuálneho zneužívania v tomto zariadení.

V dôsledku kauzy prišla nezisková organizácia Čistý deň o akreditáciu ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny. Súdy v súvislosti s činnosťou neziskovky odsúdili dvoch zamestnancov za sex s neplnoletými chovankyňami zariadenia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 335
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 873
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 688
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 191
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 541
  6. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 497
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 723
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 583
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Ousmane Dembele oslavuje gól

Víťazný gól strelil Dembele.


a 1 ďalší
Jaroslav Janus s majstrovským pohárom

Napodobnil Dominika Riečického.


TASR
Marek Bartnánus

Za sebou nechal legendu Slovana Richarda Kapuša.


a 1 ďalší
Divadlo Crucible je dejiskom MS v snookri od roku 1977.

Kapacita divadla je menšia než tisíc divákov, čo nedokáže zodpovedať dopytu.


Reuters
SkryťZatvoriť reklamu