BRATISLAVA. Napriek tomu, že bol šéf ĽSNS Marian Kotleba právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin, chce chodiť do parlamentu aj naďalej ako poslanec. Odborník na trestné právo Peter Kováč aj štátny tajomník ministerstva spravodlivosti Ondrej Dostál (SaS) upozorňujú, že za pokus dostať sa do rokovacej sály Národnej rady môže skončiť aj za mrežami.
Kotlebu právoplatne odsúdil Najvyšší súd 5. apríla na podmienečný trest za prejav sympatie k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Ak podmienku počas najbližších 18 mesiacov poruší, musí ísť na šesť mesiacov do väzenia.
Súd šéfa ĽSNS potrestal za šeky vystavené na sumu 1488, ktoré rozdával ako banskobystrický župan.
Číslo 1488 je bežné v neonacistickej symbolike, je spojením čísel 14 a 88. Číslo 14 odkazuje na manifest amerického pravicového teroristu Davida Lana 14 slov. Číslo 88 zase zastupuje dvakrát písmeno H, ktoré je v abecede ôsme v poradí. HH je skrátený tvar nacistického pozdravu "Heil Hitler!".
Vyhlásením rozsudku Kotlebovi 5. apríla automaticky zanikol mandát poslanca. Do parlamentu môže prísť už len ako návšteva, ale nesmie ísť do rokovacej sály. Tá je vyhradená len pre poslancov.
Či to Kotleba bude rešpektovať, sa môže ukázať už 26. apríla, keď sa začína najbližšia schôdza parlamentu.
Keďže šéf ĽSNS už nie je poslancom, musí tiež odovzdať notebook a tlačiareň, ktoré dostal ako člen Národnej rady. Nemôže sa stať ani asistentom poslanca a nemá nárok na odstupné.
Jediné, čo ešte môže očakávať, je alikvotná časť z jeho aprílového mesačného platu poslanca. Mesačne bral aj s náhradami 5440 eur v hrubom.

Riskuje vyvedenie ochrankou
"Podľa ústavy zaniká poslancovi mandát dňom nadobudnutia právoplatnosti rozsudku, ktorým bol poslanec odsúdený za úmyselný trestný čin. Preto v tomto prípade došlo k zániku mandátu," reaguje na Kotlebov prípad odborník na ústavné právo Vincent Bujňák.