Text je prepisom z relácie Rozhovory ZKH, ktorá vznikla pre video.sme.sk. Rozhovor prepísala Monika Sereková.
Štát zatiaľ nevie motivovať šikovných Ukrajincov, aby zostali na Slovensku. Problémov je veľa, mnohí utečenci však nemôžu začať pracovať, pretože nie sú miesta v škôlkach. Problém sa ukázal aj pri šikovných stredoškolákoch z Ukrajiny. Podľa nových pravidiel nebudú mať šancu sa dostať na najlepšie školy, miesto dostanú len podľa toho, kde bude voľno.
„Samosprávy nemôžu povedať, že teraz niekoľko rokov neriešili tento problém, a tak je vypuklý, lebo prišlo vyše 700 detí, ktoré chceme umiestniť do materských škôl a nemáme kapacity,“ tvrdí minister školstva za SaS BRANISLAV GRÖHLING. V rozhovore vysvetľuje súčasnú situáciu v školstve v súvislosti s utečencami z Ukrajiny, ale aj vyjadrenia Richarda Sulíka (SaS) či možný vstup Márie Kolíkovej do SaS.
Branislav Gröhling
- od roku 2021 pôsobí na pozícii ministra školstva za stranu SaS,
- študoval právo na Paneurópskej vysokej škole v Bratislave,
- bol zakladateľom občianskeho združenia Podporme remeslá, ktoré od roku 2006 realizuje projekty vzdelávania.
Na Slovensku máme pre škôlky extrémne prísne pravidlá – na presné štvorcové metre, hygienu, výšku umývadiel, metráž dvora a podobne. Nie je načase upustiť od týchto štandardov?
Diskutovali sme s Úradom verejného zdravotníctva o tom, ako riešiť situáciu. Samozrejme, samosprávy máme aktívne a menej aktívne. Tie aktívne vedia riešiť situáciu aj v rámci žiadostí o peniaze a vybudovanie nových kapacít.
Potom sú menej aktívne, ktoré poukazujú na to, aby to vyriešili všetci ostatní. Zatiaľ sme sa posunuli iba k tomu, že sa urobil register nesieťových materských škôlok, kde vieme evidovať deti a vedia tam plniť predprimárne vzdelávanie.
Usmernenie, ktoré teraz išlo na regionálne úrady, je o zvyšovaní počtu do desať percent jednotlivých detí a aj samosprávy teraz môžu využiť to, že si môžu vytvoriť triedu aj v priestoroch, ktoré nespĺňajú kompletne všetky hygienické, prípadne tie náležitosti, ktoré potrebujeme. Prispievame tam aj finančne.
Teraz sa pýtam za Ukrajincov, lebo podstatné je, aby sa dostali k miestu v škôlke. V Bratislave je najväčší problém a každý rok, ešte pred vojnou na Ukrajine, bolo odmietnutých deväťtisíc žiadostí detí. To je dlhodobý problém, čo s tým?