PEZINOK. Zaznela rutinná otázka na úvod, čo hovoria obžalovaní na sktuky, ktoré sú im kladené za vinu. Marian Kočner vyhlásil, že je nevinný. Alena Zsuzsová sa pridala a označila sa za nevinnú v celom rozsahu. Na rad prišiel Tomáš Szabó, ktorý v prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej dostal dvadsaťpäť rokov väzenia.
"Chcel by som podať vyhlásenie o vine. Cítim sa vinný zo všetkých skutkov a ľutujem to," vyhlásil Szabó.
V pojednávacej miestnosti to okamžite zašumelo. Kočner sa začal radiť so svojím advokátom, obhajcovia ďalších obžalovaných narýchlo začali listovať v papieroch a rýchly rozhovor prebehol aj medzi dvoma dozorujúcimi prokurátormi Matúšom Harkabusom a Danielom Mikulášom.
"Bolo to prekvapením aj pre nás," priznal neskôr novinárom Harkabus. Szabó do poslednej chvíle nijako nenaznačil, že v kauze prípravy vrážd prokurátorov sa chystá zmeniť svoj postoj. Ešte pár minút predtým na otázku sudkyne Ruženy Sabovej odpovedal slovami, že nemá záujem uzavrieť dohotu o vine a treste.
"V zásade odmietal vypovedať," opisoval doterajší niekoľkomesačný postoj Szabóa Harkabus.
Zlom v Szabóovi nastal pri záverečnom preštudovaní spisu, vysvetľovala neskôr jeho advokátka Ivana Kochanská.

"Po zvážení všetkých dôkazov, ktoré sú proti nemu," dodala Kochanská dôvody, pre ktoré Szabó zmenil postoj.
Ihneď sa začalo špekulovať o tom, že priznanie bude obrovským zvratom aj v prípade vraždy Kuciaka a Kušnírovej. Šofér Szabó v tomto prípade pôvodne tvrdil, že si myslel, že spolu so svojím bratrancom Miroslavom Marčekom išli Kuciaka len zbiť.
Dvadsaťpäťročný trest pre Szabóa za kauzu Kuciak však Najvyšší súd v júni 2021 potvrdil. Na špecializovaný súd vtedy prípad vrátil "len" vo vzťahu ku Kočnerovi a Zsuzsovej. Znížiť si tento trest už nemôže.
Dnes sa však kauza Kuciak prejednáva spoločne s kauzou prípravy vrážd prokurátorov. Výpoveď Szabóa by tak mohla posunúť vpred oba prípady.
"Či to zmení dôkaznú situáciu, budeme vedieť vtedy, keď bude vypovedať. Neviem, čo chce vypovedať a či využije právo vypovedať," reagoval na nečakané priznanie Harkabus.
Ďalšie prekvapenie však prišlo hneď o pár minút neskôr.
"Využívam právo nevypovedať, vypovedať nebudem," oznámil Szabó súdu.
Súčinnosť ešte zvažuje
Prípad vraždy prokurátorov hovorí o tom, že v polovici roku 2017 oslovil Kočner podľa vyšetrovania Zsuzsovú, aby zariadila smrť Maroša Žilinku, ktorý je dnes generálnym prokurátorom.
Žilinka totiž ako prokurátor pracoval na Kočnerových kauzách prípad Technopol servis, kde sa Kočnerova skupina snažila nelegálne získať podnik v hodnote 20 miliónov eur.
Objednávka sa neskôr rozšírila aj na špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a tiež na prokurátora Petra Šufliarskeho.
Zsuzsová sa so zadaním obrátila dnes už odsúdeného Zoltána Andruskóa a kšef sa následne dostal aj k Szabóovi a jeho bratancovi Marčekovi.
Konkrétne Szabó podľa obžaloby zháňal zbrane na odstránenie prokurátorov a do akcie zapojil Marčeka. Spolu tiež začali zisťovať informácie o prokurátoroch a sledovali ich.
Priznanie Szabóa výrazne posilňuje dôkaznú situáciu aj bez toho, aby vypovedal. Možné pritom stále je aj to, že postoj ešte zmení a rozhovorí sa.
"Zvažujeme aj súčinnosť s orgánmi činnými v trestnom konaní," vraví bez ďalších detailov Kochanská.

Motivácia Szabóa je pomerne jasná. Súčinnosťou by sa mohol vyhnúť doživotiu, ktoré mu hrozí.
"Priznanie môže vždy pomôcť každému," vyhlásil prokurátor Harkabus.
Samotné priznanie bez svedectva však prokuratúre a súdu stačiť nemusí. V ďalšej časti pojednávaní zrejme budú na Szabóa tlačiť, aby priznanie aj opísal.
Kočner ani Zsuzsová na nečakané priznanie počas štvrtkového pojednávania nereagovali.
Dostáva ich to pritom do zhoršenej situácie. Szabóovo priznanie totiž posilňuje domnienku, že skupinka okolo Zsuzsovej pôsobila ako vražedné komando.
Zsuzsová je dnes už právoplatne odsúdená aj za objednávku vraždy exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka z roku 2010. Dostala trest 21 rokov.
Kracina priznáva sledovanie
Prípad prípravy vrážd prokurátorov však nevisí len na Szabóovi. Okrem viacerých iných dôkazov ho sčasti potvrdzuje aj svedectvo ďalšieho z obžalovaných - Dušana Kracinu.
Kracinu podľa vyšetrovateľov oslovil Andruskó vo chvíli, keď sa mu zdalo, že Szabó a Marček s likvidáciou prokurátorov otáľajú.
Kracina odmieta, že by plánoval vraždy, no zároveň priznal, že na Andruskóov podnet sledoval prokurátorov. Avšak vraj iba preto, aby z neho vytiahol peniaze a zarobil si.
"Som veľký k...t, do čoho som sa zaplietol vlastnou sprostosťou. Keď mi to došlo, už som nevedel, ako z toho vycúvať," opisoval Kracina. Dodal, že to bol skrat najmä preto, že neznáša násilie a nikdy sa ani len nepobil.
Na políciou sa vraj bál ísť zo strachu pred Kočnerom.
Kracinovu výpoveď na súde len čítali, vypovedal ešte v prípravnom konaní. Na štvrtkovom pojednávaní odmietol vypovedať.
Rovnako nechceli vypovedať ani Kočner či Zsuzsová, ktorí chcú rovnako ako v minulosti vypovedať až na záver celého hlavného pojednávania, teda po celom dokazovaní.
Dragić je na súde vraj omylom
Štvrtkové pojednávanie bolo už druhým pokusom o nový reštart kauzy Kuciak, ktorú vrátil Najvyšší súd na prvý stupeň.
Prvý pokus prebehol ešte na konci februára, no úvodné pojednávanie už krátko po otvorení prerušili. Dôvodom boli námietky Kočnerových obhajcov voči sudkyni Pamele Záleskej. Tvrdili, že je zaujatá, keďže sedela v senáte, ktorý v minulosti schválil dohodu o vine Andruskóa.
Do senátu, ktorý vedie Ružena Sabová, napokon pribudol namiesto Záleskej nový sudca Jozef Pikna. Tretím členom je Rastislav Stieranka.
Vo štvrtok vypovedal ako jediný Darko Dragić z Bosny a Hercegoviny. Toho podľa obžaloby oslovil so "zákazkou" Kracina.
Dragić však zotrváva na tom, že s prípadom nemá nič spoločné a ocitol sa v ňom omylom.
"O tomto prípade neviem absolútne nič. Poznám tu len dve osoby – Iľju Weissa a Senka," povedal Dragić na súde. Nevedel vraj ani len kto je Žilinka.
Weis patril k obávanému drogovému gangu, ktorý pôsobil v Seredi. Senka je zas prezývka spoločného známeho.
Sabovej senát vo štvrtok oznámil aj to, že Zlatu Kušnírovú, ktorá je mamou Kuciakovej zavraždenej snúbenice, nepripúšťa na hlavné pojednávanie ako poškodenú. Vysvetlil to tým, že na takýto postup ho nabádal Najvyšší súd, keď prípad vrátil.
Kušnírovú odkázali na občianskoprávne konanie, kde by si mala uplatniť odškodné.
Pojednávanie v kauze Kuciak bude pokračovať začiatkom mája.

Beata
Balogová
