BRATISLAVA. Slovensko vyšle na Ukrajinu policajných špecialistov, rovnako tak súdnych lekárov, ktorí majú pomôcť preveriť a zdokumentovať podozrenia zo spáchania vojnových trestných činov a trestných činov proti ľudskosti. Vláda vyslanie špecialistov schválila na rokovaní.
"Príslušníci Policajného zboru (kriminalistickí technici, vyšetrovatelia) i súdni lekári, prípadne ďalší špecializovaní odborníci (napr. v oblasti antropológie), budú na územie Ukrajiny vysielaní podľa potreby a na nevyhnutný čas, vrátane možnej rotácie," uvádza sa v predloženom materiáli.
Náklady na príslušníkov uhradí Ministerstvo vnútra, náklady spojené s vyslaním súdnych lekárov, ktorí sú zamestnancami Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, budú hradené z rozpočtu úradu. Odhadované náklady na realizáciu opatrenia závisia od počtu vyslaných osôb, ako aj od počtu dní strávených na území Ukrajiny.
Z rokovania vlády
Do misie NATO v oblasti Baltického mora sa zaradí 11 vojenských policajtov. Vláda schválila návrh ministra obrany, ktorý vysiela vojenských policajtov do stálej námornej skupiny Standing NATO Maritime Group 1. Táto mnohonárodná integrovaná sila je nepretržite k dispozícii na plnenie úloh NATO a je súčasťou námornej zložky síl rýchlej reakcie NATO. Pozostáva zo štyroch až šiestich torpédoborcov a fregát z rôznych členských krajín NATO. Vojenskí policajti budú nasadení šesť mesiacov od mája 2022.
Akčný plán k Stratégii celoživotného vzdelávania a poradenstva na roky 2022 – 2024, ktorý schválila vláda na svojom rokovaní, má ambíciu začať riešiť 45 vybraných opatrení vo všetkých navrhnutých tematických celkoch. Národná Stratégia pritom obsahuje celkovo 51 opatrení rozdelených do trinástich tematických celkov. Cieľom dokumentu je reagovať na dynamicky sa meniaci trh práce, charakter práce v kontexte štvrtej priemyselnej revolúcie a systematických zmien v oblasti vzdelávania pre každého.
Na poste člena Rady vlády pre protidrogovú politiku nahradí Martina Giertla Filip Vagač. Giertlovo odvolanie a menovanie Vagača schválila vláda.
Výdavky Ústavného súdu Slovenskej republiky boli vlani 6,95 milióna eur. Upravený rozpočet súdu bol pritom 6,97 milióna eur. Príjmy dosiahli v minulom roku 9 346 eur. Vyplýva to zo záverečného účtu kapitoly Ústavného súdu za rok 2021, ktorý vzala vláda na vedomie.
Vláda vzala na vedomie Správu o trestnej činnosti príslušníkov Policajného zboru, ZVJS a finančnej správy za obdobie roka 2021. Pre trestnú činnosť bolo v minulom roku obvinených 90 policajtov, desať príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže a 19 zamestnancov finančnej správy. Podľa dokumentu z dielne ministerstva vnútra sa na vyšetrovaní trestnej činnosti v uplynulom roku podieľala aj Národná kriminálna agentúra a Krajská prokuratúra Bratislava.
Vojna na Ukrajine

- Najnovšie správy o vojne na Ukrajine
- Minúta po minúte: Ukrajina vs. Rusko online
- Volodymyr Zelenskyj: Profil a životopis
- Mýty a klamstvá o vojne na Ukrajine
- Tri roky vojny v grafoch, mapách a na satelitných záberoch
- Ako vyzeral tretí rok vojny proti Ukrajine