Štvrtého straníckeho predsedu za päť rokov existencie nemala dosiaľ žiadna politická strana. Progresívne Slovensko sa po dvoch rokoch od prehratých parlamentných volieb pokúsi o reparát s ďalším lídrom, Michalom Šimečkom.
Predsedom sa má stať začiatkom mája bez boja, keďže doterajšia líderka Irena Bihariová sa za nevysvetlených okolností kandidatúry vopred vzdala.
Hoci stranu dokázala dlhodobo udržať nad hranicou zvoliteľnosti, príležitosť, aby hnutie s niekdajšími 18 percentami preferencií (jún 2019 v koalícii so Spolu) previedla aspoň najbližšími komunálnymi a krajskými voľbami, na jeseň nedostane.

Končí sa teda éra autentickej progresívnej strany, ktorú predstavovala Bihariová? Bude z Progresívneho Slovenska pravicová strana? Pôjdu progresívne témy do úzadia, aby sa strana neobmedzovala iba na najvernejších fanúšikov? A prečo ide ženu Rómku strana so silným citom k menšinám nahradiť mužom z majority?
MICHAL ŠIMEČKA krátko pred snemom strany 7. mája odpovedá na otázky denníka SME.
Prečo sa Irena Bihariová rozhodla nekandidovať za líderku Progresívneho Slovenska a de facto vám uvoľnila cestu na predsednícky post?
Na to musí odpovedať ona.
Vy ten dôvod nepoznáte? Nehovorili ste spolu o tom?
Rozprávame sa neustále, veľmi blízko spolupracujeme po celý čas.

Čo vám povedala? Bihariovej sympatizanti sú sklamaní, že nedostane príležitosť potiahnuť stranu ani do najbližších komunálnych a krajských volieb. Platí oficiálne odôvodnenie strany, že vy ste väčší odborník na zahraničné témy, ktoré sú teraz kľúčové?
Myslím, že práve vypuknutie vojny na Ukrajine bol ten zlomový moment. Pre mňa to bol zlomový moment, keď som sa rozhodol o kandidatúre na predsedu seriózne uvažovať. Je to zrejme aj jeden z argumentov pani Bihariovej.
Aké sú ďalšie dôvody?