BRATISLAVA. Národná rada eviduje žiadosť Úradu špeciálnej prokuratúry o súhlas so vzatím poslanca a šéfa Smeru Roberta Fica do väzby. Potvrdila to riaditeľka odboru komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie NR SR Michaela Jurcová.
Podľa rokovacieho poriadku parlamentu sa ňou má zaoberať aj mandátový a imunitný výbor.

"Ak predseda parlamentu požiada o zvolanie výboru, zvolám ho v čo najskoršom reálnom termíne," deklarovala predsedníčka výboru Anna Andrejuvová (OĽaNO).
Žiadosť poslal prokurátor Ladislav Masár, ktorý je poverený výkonom zástupcu špeciálneho prokurátora.
Daniela Lipšica vylúčil z konania a rozhodovania v prípade pre pochybnosti o jeho nezaujatosti generálny prokurátor Maroš Žilinka.
"Dôrazne apelujem na politikov a médiá, aby boli pri svojich vyjadreniach a záveroch k trestnej veci bez znalosti spisu zdržanliví a aby rešpektovali prezumpciu neviny," uviedol v súvislosti s prípadom Žilinka.

Národná kriminálna agentúra v rámci akcie Súmrak obvinila Fica s exministrom vnútra Kaliňákom zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa, ako aj pre opakovaný zločin ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva.
Kaliňáka aj zadržali, o jeho väzbe začal súd rozhodovať v piatok popoludní.
Prípadné väzobné stíhanie poslanca možné až po súhlase parlamentu a rozhodnutí súdu. Líder Smeru považuje vznesené obvinenie za pomstu.