Špecializovaný trestný súd poslal bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka do väzby, exminister sa proti nemu odvolal. O vydaní poslanca Roberta Fica bude parlament hlasovať na začiatku tohto týždňa. Považuje však za hotovú vec, že ho pošlú do väzby.
Vláda pošle najchudobnejším ľuďom 100 eur, no minister financií Igor Matovič prišiel so svojim megalomanským návrhom za jeden a štvrť miliardy eur - sú v ňom vyššie prídavky na deti, aj bonusy - plošne a pre všetkých. Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete ráno vypočuť v mobilnej aplikácii SME.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Hrozba väzby sa po Kaliňákovi blíži aj k Ficovi
- Bez mobilizácie nevyhráme, hovorí o vojne Putinov nacionalista
- Trhy panikária ako keď vypukla vojna, šéf Fedu vyvolal nervozitu
- Učili sa z YouTube, ohurujú tribúny. Jatky nahradila párty, NHL je plná gólov
- Bol autentický ako rebel aj ako básnik, počas revolúcie sa preháňal s pirátskou vlajkou
Hrozba väzby sa po Kaliňákovi blíži aj k Ficovi

Sudca Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Miroslav Mazúch poslal v sobotu popoludní bývalého ministra vnútra Roberta Kaliňáka zo Smeru do väzby v Justičnom paláci v Bratislave. Verdikt nie je právoplatný, Kaliňák podal sťažnosť. Bude sa ňou zaoberať Najvyšší súd.
Vyšetrovateľ NAKA Kaliňáka, rovnako ako jeho straníckeho šéfa Roberta Fica, v akcii Súmrak obvinil zo založenia zločineckej skupiny, zneužívania právomocí a ohrozenia daňového tajomstva.
„Pán Kaliňák povedal, že ide o politickú kauzu,“ hovoril po rozhodnutí o väzbe jeho obhajca Milan Cíbik.
O vydaní poslanca Fica bude parlament hlasovať na začiatku tohto týždňa. Cez víkend však Fico naznačoval, že považuje za hotovú vec, že ho pošlú do väzby. V stredu sa chystá do Bruselu a hovoril, že pri návrate ho kukláči zadržia priamo na letisku.
Pôvodne sa špekulovalo, či žiadosť špeciálnej prokuratúry adresovanú parlamentu nestopne generálny prokurátor Maroš Žilinka. Napokon sa priamemu rozhodovaniu o tom, či žiadosť posunie parlamentu, vyhol. Právomoc delegoval na Lipšicovho zástupcu Ladislava Masára.
Skupine, ktorú podľa polície Fico a Kaliňák spoluzakladali, údajne šéfovali oligarcha Norbert Bödör s bývalým policajným prezidentom Tiborom Gašparom v rámci kauzy Očistec. Fico s Kaliňákom jej služby využívali proti politickým oponentom a politicky ju kryli, tvrdí vyšetrovateľ. Zneužívali tiež napríklad daňové informácie proti vtedajšiemu prezidentovi Andrejovi Kiskovi.
- Ficove argumenty sú vratké: Robert Fico sa obvineniu bráni aj tým, že jeho útoky na Matoviča a Kisku v boli "čisto politickou prácou" a podnety mu vraj prinášali obyčajní ľudia. Na svoju obhajobu použil niekoľko argumentov. Denník SME sa pozrel na hlavné z nich a overoval, či Fico hovorí pravdu.
- Para ide na slobodu: Advokáta mafiána Mariána Kočnera a oligarchu Norberta Bödöra Mareka Paru sudca Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Miroslav Mazúch prepustil. Proti rozhodnutiu sudcu podal sťažnosť prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry. Bude o nej pojednávať Najvyšší súd 2. mája. Prokurátor žiadal pre advokáta väzbu.
- Fico rozposlal listy: Robert Fico rozposlal premiérom, spolkovým kancelárom a prezidentom, ktorí chodia do Európskej rady, list, v ktorom popisuje, čo sa na Slovensku v týchto okamihoch deje. Obvinenie považuje za pomstu a porušovanie princípov demokratickej krajiny.
- Fico chce, aby sa Európa dívala. Bude: Je úplne v poriadku, ak Robert Fico privoláva pozornosť európskych štruktúr na situáciu na Slovensku. Tam, na rozdiel od domácej hrudy, budú vedieť zasadiť zvolania o konci právneho štátu či zrútenej demokracii do iného kontextu, píše Zuzana Kepplová.
- Kto mľaská ako prasa: Fico hrubo zavádza, aby vyvolal predstavu, že parlament bude rozhodovať o samotnom stíhaní vo väzbe, čo je čistá lož. Všetky reči o konci demokracie, likvidácii najsilnejšieho opozičného lídra atď. sú absolútne mimo a každý nevinný človek by sám mal chcieť, aby o dôvodoch na jeho väzbu rozhodoval súd, a neschovával by sa za poslaneckú imunitu, píše Nataša Holinová.
- NAKA vyhrala prvé kolo bitky: Kto sa chce tešiť, že Kaliňák (a Fico) napokon uvidia nápravné zariadene zvnútra, môže sa dívať na Ficove tlačovky. Niežeby ten zlostný pán dával najavo nervozitu, šteká ako vždy, ale keď sa s prosbou o pomoc obracia na európskych politikov, dá sa pestovať nádej, že cíti, ako mu tečie do topánok, píše Peter Tkačenko.
V krátkosti z domova:
- Heger je prvýkrát najdôveryhodnejší: Dlhé mesiace bol v tieni šéfa OĽaNO Igora Matoviča. Hoci bol premiérom nebol ani najpopulárnejším členom svojej vlády. Všetko sa zmenilo až po vypuknutí vojny na Ukrajine na konci februára tohto roku. Predseda vlády Eduard Heger sa podľa prieskumu agentúry Focus pre reláciu Na Telo televízie Markíza stal najdôveryhodnejším členom vlády.
- Pre vakcíny môžeme prísť o milióny: V slovenských skladoch leží takmer dva a pol milióna nevyužitých vakcín proti covidu. Desaťtisíce z nich exspirujú v priebehu pár dní. Štát ich za taký krátky čas nedokáže predať alebo darovať inej krajine. Slovensku tak hrozí, že pre nevyužité a exspirované vakcíny príde o milióny eur.
- Koronavírus na Slovensku: PCR testy odhalili 1 155 nakazených, laboratóriá celkovo vykonali 4 910 testov. V nemocniciach aktuálne leží 1 019 pacientov, pribudlo aj 10 obetí ochorenia Covid-19.
Bez mobilizácie nevyhráme, hovorí o vojne Putinov nacionalista

Igor Girkin, ktorý radšej používa meno Igor Strelkov, stál za vyhlásením separatistických republík na východe Ukrajiny, sám sa vyhlásil za ministra obrany Doneckej ľudovej republiky.
Dlhodobo stojí na strane ruského prezidenta Vladimira Putina, no tentoraz varuje, že vojna na Ukrajine sa nevyvíja podľa očakávania.
"Musíme sa sami seba spýtať, či presila ruskej armády v letectve a ťažkých zbraniach garantuje víťazstvo nad nepriateľom, ktorý pozná naše útočné plány, je pripravený na obranu a má odhodlanie brániť sa?" napísal na sociálnej sieti telegram. "Mojou odpoveďou je že nie, nemáme žiadne garancie úspechu."
V Rusku sa pritom o vojne verejne nehovorí, vláda trvá na tom, že sa v skutočnosti na Ukrajine odohráva špeciálna vojenská operácia. Girkinovo vyjadrenie je tak jednou z mála verejných kritík ruského postupu priamo z Ruska.
"Bez aspoň čiastočnej mobilizácie v Ruskej federácii bude nemožné a veľmi nebezpečné spustiť strategickú ofenzívu na takzvanú Ukrajinu," napísal Girkin, ktorý dlhodobo spochybňuje už len samotné právo ruského suseda na existenciu.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Ukrajinský spravodaj: Začal sa tretí mesiac ruskej ofenzívy na Ukrajine. Zomreli pri nej tisíce ľudí, zničené sú mestá ako Charkov či Mariupoľ, domovy muselo opustiť dvanásť miliónov ľudí, pričom asi 5,2 milióna z nich utieklo do zahraničia. Prečítajte si o najdôležitejších udalostiach z ruskej vojny na Ukrajine.
- Šesť scenárov vývoja vojny: Pozreli sme sa na šesť scenárov možných výsledkov vojny pre Ukrajinu, ako ich zostavili odborníci pre Euractiv. Vysvetľujeme, čo ktorý znamená, aj prečo je naplnenie aktuálnych cieľov pre Rusko mimoriadne dôležité, ale prakticky nenaplniteľné.
- Reportáž z Bohdanivky: Nielen Buča či Irpiň, ale aj táto malá dedina sa stala symbolom ruskej brutality. Miestne úrady tu zaznamenali najmenej dva prípady znásilnenia, pričom jednu ženu ruskí vojaci znásilnili po tom, ako na dvore zabili jej muža.
- Ukrajina slávi Veľkú noc: Ukrajinci sa v Kyjeve na pravoslávnu Veľkú noc modlili za tých, čo bojujú na frontoch a za ľudí, ktorí uviazli v bojových oblastiach. Mnohí Ukrajinci dúfali, že tento sviatočný deň by mohol byť inšpiráciou pre gestá, ktoré povedú k mieru.
- Šíril propagandu, dnes hľadá syna: Dmitrij Škrebec od začiatku invázie na sieti VKontakte pravidelne šíril kremeľskú propagandu a ruskú agresiu schvaľoval. Obsah, ktorý zdieľa, sa však výrazne zmenil po potopení krížnika Moskva. Súčasťou posádky bol totiž aj Škrebcov syn, ktorý na krížniku pracoval ako lodný kuchár. Odvtedy na sociálnych sieťach pátra po osude svojho syna.
- Čo zažívajú Mariupoľčania: Halyna Kutniaková sa s dcérami prišla skryť do mariupoľského divadla len krátko pred tým, ako ho v polovici marca zničilo ruské bombardovanie. Pod troskami tam zomrelo viac ako tristo civilistov. Halyna s rodinou prežila. Z trosiek sa dostala na druhý deň, no dodnes sa nespamätala z prežitých hrôz. Halyna médiám vyrozprávala, čo sa dialo v budove divadla a ako prežili v obliehanom Mariupole.
- Moskva mieri na Podnestersko: Keď o porušovaní ľudských práv po rusky hovoriacej menšiny v separatistickom Podnestersku hovoril ruský generál Rustam Minnekajev, vzbudilo to pozornosť moldavských úradov. Spomenul to, keď opisoval ciele ruskej armády na Ukrajine – podľa generála má obsadiť celý Donbas a juh Ukrajiny, a po zemi prepojiť ruské územie s Podnesterskom.
- Masové hroby neďaleko Mariupoľa: Obyvatelia ukrajinského Mariupoľa, ktorí prišli pri obliehaní mesta o život, sú pochovaní v masových hroboch v blízkej obci Manhuš, oznámil poradca starostu Mariupoľa Petro Andrjuščenko. Dodal, že ruské jednotky vykopali niekoľko masových hrobov, pričom každý z nich meral 30 metrov.
- Potopená Moskva ako kultúrne dedičstvo: Ukrajina vyhlásila vrak potopeného ruského krížnika Moskva za súčasť svojho "národného podmorského kultúrneho dedičstva". Bol zaradený do kategórie, v ktorej figurujú vzácne vedecké alebo technické pamiatky.
- Ukrajina chce naspäť všetky územia: Ukrajina si vezme naspäť všetky územia dobyté ruskými silami, vyhlásil prezident Volodymyr Zelenskyj na tlačovke po otázke, ako hodnotí plány Moskvy obsadiť Donbas. Ukrajinci sú podľa Zelenského pripravení žiť roky v stave vojenskej pohotovosti, tak ako Izrael.
V krátkosti zo zahraničia:
- Macron obhájil post prezidenta: Víťazom francúzskych prezidentských volieb sa stal Emmanuel Macron. Prvé projekcie po zatvorení volebných miestností mu predpovedajú zisk viac ako 58 percent hlasov. Rovnako ako pred piatimi rokmi tak v druhom kole porazil krajnú pravičiarku Marine Le Penovú.
- Turci uzavreli nebo pre Rusov: Turecko uzavrelo svoj vzdušný priestor pre ruské civilné aj vojenské lietadlá smerujúce do Sýrie, oznámil šéf tureckej diplomacie Mevlüt Čavušoglu s tým, že opatrenie bude v platnosti tri mesiace. Ide o doposiaľ najrazantnejšiu reakciu Ankary na vojenský útok Ruska na Ukrajinu.
- Únijné embargo na ruskú ropu: Európska únia v najbližších týždňoch uvalí úplné embargo na dovoz ropy z Ruska, vyhlásil francúzsky minister hospodárstva Bruno Le Maire. Skonštatoval, že embargo na ropu pomôže zastaviť tok cudzích mien do Ruska. Tvrdí, že ropa je hlavným zdrojom cudzej meny pre Rusko.
Zo zahraničných webov:
- The New York Times Magazine: Vojna na Ukrajine dala vzniknúť novému slovu
- The Economist: Dať Ukrajine ťažké zbrane neznamená, že NATO je vo vojne s Ruskom
- The Atlantic: Nemožné rozhodnutia v bitke o Donbas
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
⚔️ Ukrajinský spravodaj o dôležitých udalostiach vojny. Odoberať >
✍️ Výber šéfredaktorky Beaty Balogovej. Odoberať >
? Víkendový výber dobrého čítania. Odoberať >
? Výber rozhovorov raz týždenne. Odoberať >
? Denný newsletter Korzára. Odoberať >
Trhy panikária ako keď vypukla vojna, šéf Fedu vyvolal nervozitu

Americká centrálna banka Fed plánuje zvyšovať tento rok úrokové sadzby razantnejšie, ako sa pôvodne čakalo. Naznačil to vo štvrtok jej šéf Jerome Powell. Fed na svojom zasadnutí minulý mesiac zvýšil sadzby z takmer nulovej úrovne o štvrť percentuálneho bodu. Išlo o prvý nárast od roku 2018.
To však ani zďaleka nestačí. V USA sa tento rok očakáva prudký rast základnej sadzby centrálnej banky, ktorý by mohol na konci roka prekonať dve percentá. V hre je hrozba recesie, keďže sadzby predražia úvery firmám i spotrebiteľom. Už dnes Američania platia pri hypotéke sadzby okolo piatich percent.
Dôvodom je vysoká inflácia, ktorá dosiahla v marci úroveň 8,5 percenta. V takej dramatickej podobe ju naposledy Američania zažili pred 40 rokmi.
Nervozita sa vo štvrtok preliala aj na finančné trhy. Americký index Dow Jones odpísal vo štvrtok viac ako percento, S&P 500 1,5 percenta a technologický Nasdaq cez dve percentá. Hodnoty viacerých technologických firiem sa dostali pod hodnoty, za ktoré ich nakupovali investori počas šoku z vypuknutia vojny na Ukrajine.
Niektorí analytici sa domnievajú, že Fed "normalizuje" menovú politiku, ale americké akcie majú vzhľadom na silu ekonomiky stále priestor na rast.
V krátkosti z ekonomiky:
- Prehliadaná katastrofa na Spiši: Ak ste niekedy na jeseň navštívili Markušovce, Matejovce nad Hornádom či Rudňany, museli vás zaujať pestro sfarbené lesy a pekná príroda v okolí. Pohľadnicové pohľady sú však v mnohom klamlivé a zakrývajú problémy, ktoré túto časť Spiša trápia desaťročia. Ekologické znečistenie je neviditeľné, ale o to viac zákernejšie. Aktivisti volajú po náprave, ohlasu u kompetentných sa nevedia dočkať.
- Choré jadro bezduchej práce: Home office zredukoval pracovné prostredie na minimum. Ponechal len tvrdé jadro – prácu. A reálne priniesol dlhšie hodiny strávené pri počítači. Pracovný a osobný život začal splývať do jedného. Oddelenie osobného a pracovného života je aj námetom seriálu Severance na streamovacej platforme Apple TV+. Nazerá naň z dystopického pohľadu, ktorý je chladný a fascinujúci zároveň.
- Indonézia otrasie trhom s potravinami: Situácia na svetovom trhu s potravinami sa v nasledujúcom období pravdepodobne prudko zhorší po tom, ako sa indonézska vláda rozhodla zakázať vývoz palmového oleja. Ten je pritom najpoužívanejším olejom na svete a najväčším producentom je práve Indonézia.
Učili sa z YouTube, ohurujú tribúny. Jatky nahradila párty, NHL je plná gólov

Keď Florida Panthers vo štvrtok nastrieľali päť gólov Detroitu Red Wings, ktorých porazili 5:2, vytvorili nový rekord povýlukovej éry NHL. Cats nastrieľali v 78 zápasoch doterajšieho priebehu základnej časti NHL už 325 gólov. V dobe platových stropov nedal za 82 duelov nikto viac. Prekonali rivalov, Tampu Bay Lightning, ktorí v ročníku 2018/19 zaznamenali 319 presných zásahov.
Priemerne strelia 4,17 gólu na zápas. Neotriasla nimi ani zmena trénera uprostred sezóny. Naopak, „panteri“ sa s veľkou pravdepodobnosťou stanú prvým mužstvom od ročníka 1995/96 s priemerom vyšším ako štyri strelené góly na zápas.
Stelesňujú návrat ofenzívnej éry. NHL zažila prerod, je opäť gólová. Už ale nie z toho dôvodu, že nie všetci obrancovia vedeli korčuľovať smerom vzad a brankári boli dvakrát menší ako dnes.
Naopak, prišla vlna nových hráčov. Mladíci sú čoraz rýchlejší, šikovnejší, dynamickejší. Ubziknú aj najdokonalejšej antihokejovej pasci. Donútili hokej, aby bol príťažlivejší.
Ďalšie športové správy
⚽️ Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Bol autentický ako rebel aj ako básnik, počas revolúcie sa preháňal s pirátskou vlajkou

V revolučných dňoch na jar 1848 sa na koňoch preháňal s kamarátom pod pirátskymi vlajkami, dobovým jazykom pod vlajkami "s umrlčími lebkami". Po dedinách na Honte, Príbelciach a Plachtinciach, búril proti pánom, dal vyzváňať na zvonoch, volal po slobode a pálil dereše a urbárske knihy, v noci strieľal do panských dvorov. Ozajstná rebélia.
Lapili ho, uväznili, potom vyvliekli k zvonici a v slučke vytiahli na trám. Kým sa však udusil, zvesili ho, potom znova vytiahli a znova zvesili. Na výstrahu, ako dopadne každý rebel.
Podľa zistení popredného historika Daniela Rapanta ho následne previezli do väzenia v Pešti, mučili a pod šibenicou mu prečítali rozsudok smrti, zrušili ho v poslednej chvíli. Zážitky boli také strašné, že hoci mal len 26 rokov, ošedivel a do smrti sa bál pre vidiny spávať potme, v izbe vždy musela horieť svieca.
Tým rebelom bol Janko Kráľ. Autentický bol ako rebel aj ako básnik. Najtalentovanejší spomedzi štúrovcov písal rozorvané verše, ktoré prežili svoju dobu a oslovujú aj v 21. storočí. Rozruch budil Divný Janko už počas života, záhady zostávajú aj dlho po jeho smrti.
V krátkosti z kultúry:
- Akcia K zmenila krajinu: Bola to akcia, akú by si možno netrúfli vymyslieť ani odviazaní scenáristi hororových alebo dystopických filmov. Komunisti boli len chvíľu pri moci, a už sa chystali eliminovať svojho úhlavného nepriateľa - cirkev. Za niekoľko mesiacov zosnovali monštruózny a zverský plán a zakomponovali doň aj použitie brutálnej sily.
- Byť mníchom v najhoršom čase: Šumavský región na hranici s Nemeckom sa v roku 1950 takmer ani nemohol považovať za miesto hodné života, aj nad tými veselšími a krajšími udalosťami sa vznášal tieň smrti. Presne z tohto prostredia je Kryštof, nový český film nakrútený v slovenskej koprodukcii.
- Azbest v detskom púdri: Azbest a mastenec sa v prírode veľmi často nachádzajú spolu a nie je možné oddeliť ich. Ešte horšou správou je, že práve mastenec je častou zložkou najrôznejších kozmetických prípravkou vrátane tieňov na oči, rúžov na pery, make-upov. Je to len jedna z informácií, ktoré prináša dokument Škaredá tvár krásy.
Rozhovory ZKH

Čo žiadajú nemocniční lekári? Ako to vyzerá v nemocniciach po covide? A čo by pomohlo zlepšiť zlú situáciu v našich nemocniciach aj ambulanciách? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s predsedom Lekárskeho odborového združenia Petrom Visolajským.
Podcasty SME
- Index: Hypotéky idú hore. Majú banky strop?
- Zblízka: Filmová vedkyňa Paštéková: Film vám povie o histórii spoločnosti viac než učebnica
- TECH_FM: Vybrali nový cieľ misií NASA. Poletí na Urán
- Klik: Prvý súmrak Netflixu prichádza
- Dejiny: Nacisti chceli mať v Protektoráte pokoj, prerušili ho Kubiš s Gabčíkom
Karikatúra

Recept dňa

Milovaný i nenávidený. Ružičkový kel nemá často v našich kuchyniach na "ružiach" ustlané. Ak ste jeho milovníkmi, vyskúšajte náš jednoduchý recept.
Voľný čas
Stiahnite si stovky e-kníh a audiorozprávok. Vyberte si zo slovenského zlatého fondu, svetovej klasiky a autorov edície SME.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
